אודות זהב וכסף

מאז ומתמיד שיצרני תכשיטים עושים שימוש בסוגים שונים של מתכות עבור יצירת התכשיטים שלהם. מגמות אופנה, לא פעם שמות במרכז הבמה סוגים שונים של מתכות חדשות שהופכות להיות הטרנד החם ביותר, אך יחד עם זאת, עם כל המתכות שבאות והולכות, יש שתי מתכות שתמיד עומדות במבחן הזמן וממשיכות להראות נוכחות לכל אורך היסטוריה, אלו הן: זהב וכסף.

 

האצילות שבמתכות

זהב וכסף הן מתכות אצילות, וכתוצאה מכך יש להן תכונות אופייניות כמו למשל עמידות בפני קורוזיה וחמצון ודרגות שונות של עמידות לחומצות. בנוסף לתכונות הללו, זהב וכסף אלו מתכות שנחשבות ליקרות יחסית, מכיוון שהן נדירות בכדור הארץ, מה שמשפיע על ערכן.
כמו כן לאורך השנים שתי המתכות הללו שימשו כמטבעות, תרבויות שונות בעבר ובהווה נמשכות אליהן ולכן הן הפכו למאוד נחשקות, והן מאוד גמישות, מה שהופך אותן למושלמות עבור ייצור תכשיטים.

 

זהב

זהב זו אחת המתכות היפות ביותר בסביבה, אך מלבד המראה הזוהר, יש למתכות זו גם לא מעט תכונות אשר כבשו את האנושות. זו מתכת סופר גמישה אשר אינה משחירה בקלות ולכן תכשיטי יצרנים רבים מעדיפים אותה על פני מתכות אחרות.
מתכת זו יכולה להחזיק מעמד ללא הגבלת זמן, מה שהופך אותה למאוד מוערכת אצל מעצבי תכשיטים וצרכנים כאחד. הוא אינה מתחמצנת או צוברת בלאי, ומעטות החומצות שיכולות להזיק לה. ולבסוף ניתן להתיך תכשיטי זהב או מטבעות זהב ישנים ולעשות בהם שימוש חוזר על ידי ייצור תכשיטי זהב חדשים.
למרות כל התכונות של זהב, יש גם חיסרון אחד משמעותי והוא העובדה שחומר זה רך להפליא, לכן תכשיטי זהב טהור ישחקו בקלות. עם זאת, על ידי ערבוב זהב עם מתכות נוספות ניתן ליצור סגסוגות זהב חזקות ועמידות יותר אשר מתאימות לשימוש בתכשיטים. מתכות נפוצות המשמשות לסגסוגות זהב יהיו כסף, נחושת, ניקל, ברזל אבץ, טיטניום ועוד.

 

כסף

הייתה תקופה ארוכה בהיסטוריה שבמהלכה אנשים נטו להעריך את הכסף הרבה יותר מהזהב. כסף אשר בעבר שימש למסחר ולתכשיטים, מצא עם הזמן גם שימושים רבים אחרים וכיום ניתן למצוא כסף בהון מוצרים, תעשיות וטכנולוגיות. יש מספר גורמים שהופכים את מתכת הכסף לאחת המתכות הפופולריות ביותר עבור ייצור תכשיטים כמו למשל הברק הכסוף הנחשב למאפיין ויזואלי דומיננטי ובולט.
מעבר לכך, יש כסף בשפע בהשוואה לזהב, וכתוצאה מכך, הוא גם הרבה פחות יקר. מכיוון שכסף מוליך חום בצורה כל כך טובה, מעט מאתגר לעבד אותו, לכן יצרני תכשיטים צריכים ללמוד כיצד לעבוד עם כסף, וברגע שהם רוכשים שליטה על העבודה וההלחמה של מתכת זו, קל להם לעבד גם מתכות אחרות, יותר פשוטות לעיבוד, כמו זהב למשל.
גם למתכת האצילה הזאת יש חיסרון והוא העובדה שבעת המגע עם אוויר לכסף יש נטייה להשחיר. כמו כן, בדומה לזהב, גם כסף זו מתכת רכה אשר ניזוקה בקלות, ולכן יצרני תכשיטים יוצרים סגסוגות שונות ומערבבים את הכסף עם עוד מתכות כדי לשפר את עמידותו, סגסוגת הכסף הנפוצה ביותר היא כסף סטרלינג שכוללת 92.5% כסף וידועה ביוקרתה.

מחשבון זהב