נוצצים בצבע: אודות יהלומים חומים

קשה שלא להיות מהופנטים מהמינרל הקשה והנוצץ אותו אנחנו מכירים בשם יהלומים.
כבר שנים רבות שהיהלומים מעטרים את מיטב התכשיטים של נשות העולם ולא רק. כולנו כמובן יכולים להבין שככל שהיהלום גדול יותר, הוא בדרך כלל גם יהיה שווה יותר. אך מה קורה כאשר מדובר ביהלומים בצבעים שונים? לפניכם המדריך המלא ליהלומים בצבע של האדמה ממנה הם מגיעים – יהלומים חומים.

 

מה הוא בכלל יהלום?

יהלום הוא למעשה מינרל מוצק וקשה אשר עשוי מפחמן נקי ואשר נוצר באופן טבעי לחלוטין במעמקי האדמה. יהלומים נוצרים כתוצאה של לחץ המגיע מטמפרטורה גבוהה במיוחד הנעה באזורים של 1500 מעלות ואף יותר, בתהליך שנמשך מיליוני שנים.

גביש היהלום מופיע בטבע בצורתו הטבעית בדרך כלל כקובייה או כתמניון (צורה בעלת 8 פאות משולשות שוות צלעות ו-6 קודקודים). היהלום הוא המינרל המבריק והקשה ביותר והוא נמדד בדרגת הקושי שלו כ-10 בסולם מוס (דרגת קושי של חומרים בטבע).

ליהלומים מאפיינים שונים המגדירים את השווי ואת הערך שלהם על פי פרמטרים שונים כמו למשל צבע היהלום, רמת העכירות או השקיפות שבו, הגודל שלו ובעיקר – עד כמה הוא נדיר.

 

מהו המשמעות של צבע היהלום ואיך הוא מתקבל?

ההבדל המשמעותי ביותר בין היהלומים השונים הינו הצבע שלהם. את צבעם, מקבלים היהלומים בעקבות התנאים בתהליך ההיווצרות הטבעית שלהם ובעיקר כתוצאה מרמת החשיפה שלהם לחנקן במהלך ההיווצרות.

רוב היהלומים בעולם הם יהלומים שמוגדרים כיהלומים שקופים, אך לעומתם ישנם גם לא מעט יהלומים צבעוניים בגוונים שונים של צהוב, סגול, ירוק, ורוד, חום, שחור, אדום ועוד.
היהלומים החומים והצהובים הם הנדירים פחות מבין היהלומים הצבעוניים, כאשר היהלום האדום, נחשב לנדיר ביותר.

 

 

איך נקבע מהו הצבע הרשמי של היהלום?

לקביעת הצבע הרשמי של היהלום, זה שכמובן ישפיע גם על השווי שלו, יש סולם דירוג שאותו קובע המכון הגמולוגי האמריקאי (GIA). סולם הדירוג הסטנדרטי של מדרג צבעי היהלומים מדורג באמצעות האותיות D-Z.

סולם הדירוג הסטנדרטי מדרג כך:

  • יהלומים חסרי צבע (COLORLESS) – קבוצת D-F.
  • יהלומים קרובים לחסרי צבע (NEAR COLORLESS)  - קבוצת G-J.
  • יהלומים בעלי צבע צהוב חלש (FAINY YELLOW) – קבוצת K-M.
  • יהלומים בעלי צבע צהוב קל (LIGHT YELLOW) – קבוצת N-R.
  • יהלומים בעלי צבע צהוב (YELLOW) – קבוצת S-Z.

 

על יהלומים חומים וסולם הדירוג שלהם

ליהלומים חומים יש מקום של כבוד בין צבעי היהלומים השונים, אם כי הם לא נחשבים לצבע היהלום הנדיר ביותר. את הרוב המכריע של היהלומים החומים כורים במכרה מפורסם במערב אוסטרליה, בשם מכרה ארגייל (ARGYLE). על שמו של אותו מכרה, קיים גם סולם דירוג המתייחס ליהלומים חומים ולגווניהם בלבד.

דירוג ארגייל מדרג יהלומים חומים בעזרת 3 פרמטרים, תיאור מילולי, אות ומספר.
פירוט דירוג ארגייל ליהלומים חומים נראה כך:

  • חום בהיר Light Champagne)) - דירוגו C1-C2.
  • חום בינוני (Medium Champagne) - דירוגו C3-C4.
  • חום (Dark Champagne) - דירוגו C5-C6.
  • חום כהה (Fancy Cognac) - דירוגו C7.

 

ההיסטוריה המוכרת של היהלומים החומים

בשנת 1967 התגלה היהלום החום הגדול ביותר שנמצא והוא התגלה בממלכת לסוטו הנמצאת בחלקה הדרומי של יבשת אפריקה. היהלום החום הענק נשקל ונמצא שמשקלו הוא לא פחות מכ- 601 קראט.
הוא קיבל את השם 'יהלום לסוטו חום' (Lesotho Brown). מאז ובעקבות חיפושים נוספים במקום, הוקם באזור מכרה יהלומים גדול שבבעלותה של חברת ג'ם יהלומים (GEM DIAMONDS).

כשנה לאחר שהתגלה היהלום הענק בלסוטו, רכשה אותו חברת תכשיטי היוקרה הארי ווינסטון (HARRY WINSTON). החברה חתכה את היהלום הענק ל-18 יהלומים שונים וקטנים יותר שמשקלם הכולל עמד על כ-242.5 קראט.

כיום, היהלום החום הגדול והיקר ביותר בעולם נקרא 'Golden Jubilee' והוא יהלום במשקל של כ-545 קראט. מיד אחריו ברשימה, נמצא היהלום החום השני בגודלו בעולם 'Star of the South' שמשקלו כ-128 קראט.

מחשבון זהב