אודות יהלומים צבעוניים

יהלומים צבעוניים מרהיבים ביופיים, אך מה שהופך אותם ליוצאי דופן זו העובדה שהם כל כך נדירים! בני האדם לאורך ההיסטוריה מעריכים ומוקירים יהלומים טבעיים, אבני חן נוצצות וחסרות צבע שנוצרות עמוק בתוך כדור הארץ, בתנאי לחץ וחום קיצוניים, כאשר אטומי פחמן חוברים יחד לכדי מבנה גבישי ויוצרים אוצרות מדהימים. תהליך זה כרוך בהמון משתנים, אשר כל שינוי באחד מהם, יכול לשנות את תכונותיה של האבן. ומה המשמעות? שאם בתהליך נלכדו אטומים שאינם פחמן או שהיו שינויים בדרגות הלחץ, יכולים להיווצר יהלומים בכל צבעי הקשת, תופעת טבע נדירה ומדהימה ביופייה. במילים אחרות – יהלומים צבעוניים חייבים את הצבעים התוססים שלהם לפגמים וזיהומים כאלו ואחרים החלים עליהם במהלך תהליך היווצרותם!
 

ספקטרום הצבעים של יהלומים צבעוניים


יהלומים צבעוניים זמינים בקשת של צבעים לכל צבע יש את הייחוד והמאפיינים שלו.


יהלומים צהובים

האטום הנפוץ ביותר ביהלומים לאחר פחמן הוא חנקן. רוב היהלומים מכילים מעט חנקן, כמות שתעניק גוון צהבהב ליהלומים חסרי צבע, או אז הם ידורגו על ידי האות Z בסולם דירוג הצבע של היהלומים. אולם כאשר היהלום כמות גדולה יותר של חנקן במקומות הנכונים של הגביש, הוא יתעלה מעל הדירוג וניתן יהיה לזהות אותו כיהלום צהוב מפואר, ולו מנעד רחב של גוונים הנעים בין צהבהב לחום. למרות שהם עדיין נחשבים לנדירים ביותר, יהלומים צהובים נמצאים בתחתית הסולם ביחס ליהלומים צבעוניים אחרים, מה שהופך את המחירים שלהם לסבירים יחסית, ומאפשר לכם לזכות לטביעת רגל ראשונית בעולם היהלומים הצבעוניים.


יהלומים ורודים

יהלומים ורודים נחשבים לבין הנדירים והנחשקים ביותר על פני כדור הארץ, אך מלבד זאת, תהליך היצירה שלהם הוא בין הניסים הנדירים ביותר של הטבע. את צבעם היפה והבוהק, היהלומים הוורודים חייבים לתופעה שנקראת דפורמציה פלסטית, כלומר הם נכנעים ללחץ קיצוני שמופעל עליהם ודוחס את מבנה הגביש בצורה כזו שגורמת ליהלום להחזיר אור אדום. ככל שתופעה זו קיצונית יותר, כך צבעו של היהלום יהיה חי ואדמדם יותר. כיום, היהלומים הוורודים נחשבים לנדירים ביותר, וערכם עולה מיום ליום.


יהלומים ירוקים

בהשוואה ליהלומים אחרים, הדרך שבה יהלומים ירוקים נוצרים מרתקת. צבעם הוא תוצאה של התפרקות טבעית של חומרים רדיואקטיביים אשר נמצאים בכדור הארץ באופן טבעי. חומרים אלו פולטים קרינה שחודרת לפנים הגביש ומשבשת את המבנה שלו, תהליך אשר גורם ליהלום להחזיר אור ירוק. עוד עובדה מעניינת - יהלומים ירוקים הם גם היחידים שמגיעים אל צבעם לאחר שעשו את המסע הארוך אל פני השטח של כדור הארץ ולא בבטן האדמה.


יהלומים כחולים

יהלומים כחולים הם הנדירים והמסקרנים ביותר מבין היהלומים הצבעוניים. הם נוצרים כתוצאה מנוכחות של המינרל  הטבעי בורון. כאשר בורון נכלא בתוך מבנה הגביש הוא סופג אר צהוב ומחזיר אור כחול, מה שיוצר את הצבע הייחודי. הבדלים עדינים בריכוז ובמיקום של אטומי הבורון, יובילו לגוונים שונים של כחול. כיום זה ידוע שמקורם של היהלומים הכחולים הטבעיים הנו עמוק בהרבה יותר בתוך כדור הארץ, בהשוואה ליהלומים האחרים, וכאשר לוחות טקטוניים של כדור הארץ זזים, הם למעשה חושפים בפנינו את היהלומים הכחולים.
 

נדירים ומרהיבים ביופיים

תופעות טבע שונות הן אלו שגורמים ליהלומים השקופים להפוך לצבעוניים, כאשר הן יכולות להתקיים לבד או בשילוב עם תופעות אחרות, וליצור כמעט כל צבע בקשת הצבעים. למרות שזה אולי לא נפוץ, אך בהחלט יכול להיווצר מצב בו הו יהיה מספיק חנקן בגביש היהלום, ובו זמנית, הוא ייחשף ללחץ גדול אשר יגרום לדפורמציה פלסטית, ואז ייווצר יהלום כתום. בשורה התחתונה, המשמעות היא שכל יהלום חשוף לתהליכים ותנאים אחרים, ולכן כל יהלום הנו יחיד ומיוחד במינו, יש לו מאפיינים משלו ולעולם לא יהיו שני יהלומים זהים.

אם נסכם, בעוד שכל היהלומים הצבעוניים יפים בדרכם, מה שהופך אותם למיוחדים ויוצאי דופן זו העובדה שהם נדירים במיוחד. יהלומים טבעיים מהווים רק אחוז קטן מכלל היהלומים, ומכאן מגיע גם ערכם. זה גם מה שהופך אותם לאחת המתנות היקרות ויוצאות הדופן של אמא טבע לעולם.

מחשבון זהב