אודות מטבע זהב רוסי

מטבע זהב רוסי הוא אחד ממוצרי הזהב המפורסמים ביותר שישנם בתעשיית המתכות היקרות. ההיסטוריה של מטבע זה הולכת אחורה להטבעת קופיקות זהב, פולטינות, דוקאטים ונובלים, בתקופת הקיסרות ברוסיה.

במהלך השנים האחרונות של האימפריה הרוסית הוטבע מטבע הזהב הרוסי, על הכפולות שלו, כאשר מטבע זה יוצר מזהב טהור 90%, בארבעה ערכים של 5, 7.5, 10 ו- 15 רובל עם משקלים בהתאמה 0.1244 גרם, 0.1867 גרם, 0.2489 גרם ו- 0.3734 גרם.
 

ייחודו של מטבע הזהב הרוסי 10 רובל

מטבעות הזהב הרוסיים בעלי ערך רב, כאשר המטבע הרוסי של 10 רובל הוא אחד המפורסמים. אלו מטבעות הזהב היחידים שהוטבעו בתקופת ברית המועצות והונפקו שלוש פעמים. המטבעות המקוריים שיוצרו בסביבות השנים 1923-1925 הומסו וכיום ניתן למצוא בעיקר מטבעות שיוצרו בין השנים 1975 ל- 1982. מטבע זה נחשב לגרסה הרוסית של הדוקאט האוסטרי, גודלו 0.289 גרם והוא מיוצר מזהב טהור 900.

הערך של מטבעות זהב רוסיים הוא נגזרת של היסטוריה מרשימה, מה שהופך כל מטבע למיוחד באמת, שכן אלו המטבעות האחרונים שהוטבעו בתקופה הצארית.

מטבעות רוסיים
 

מטבעות זהב רובל רוסיים

מטבעות זהב רובליים רוסיים הוטבעו במהלך השנים 1898 ו -1911 ושני הערכים הפופולריים שבהם הם 5 וה- 10 רובל. מטבעות אלו שימשו כמטבע הרשמי של האימפריה לאורך כמעט 500 שנים, עד שיצא אל השוק רובל הפלדה החדש שמצופה בפליז. יותר מכך, מטבעות אלו משמשים מזה 25 שנה כאמצעי תשלום בברית המועצות.

כל מטבע רובל מוזהב מכיל את חותמת הוד מלכותו הצארית - נשר עם שני ראשים, הסמל של האימפריה הרוסית. בצדו האחורי של המטבע חרוט גם ערך המטבע ושנת ההטבעה שלו, ובצדו הפנימי של המטבע מוטבע דיוקן הפרופיל של הצאר האחרון ברוסיה, ניקולאס השני מבית שושלת רומנוב. כתוצאה מכך מטבע זה מוכר גם בשם מטבע זהב ניקולאי.

מטבע זהב רובל רוסי
 

למה מטבע זהב רוסי מבוקש כל כך?

הרובל או הצ'רבונץ הרוסי הוא מטבע מבוקש מאוד ויש לו קשר לסופה של רוסיה הצארית ותחילתה של ברית המועצות. רובלי הזהב שהוטבעו בין השנים 1923 ל- 1978 היו ידועים בכינוי צ'רבונץ הן בשל התייחסות למטבעות הצ'רבונץ המקוריים שהוטבעו בשנת 1701 בתקופת שלטונו של פטר הגדול, והן תוך התייחסות לצבעם האדום הייחודי. (הפירוש של צ'רבונץ ברוסית הוא מטבע אדום).

מטבעות הזהב האייקונים הללו מיוצרים מזהב טהור 90%. המשמעות ההיסטורית שלהם יחד עם העובדה שהם מיוצרים מזהב, אלו התכונות שהופכות אותם לכל כך מבוקשים ולבחירה חכמה עבור משקיעים ואספנים.

יש לציין שמטבעות זהב בערכים של 7.5 רובל ו-15 רובל הונפקו אך ורק בשנת 1897 כתוצאה מכך ערכם גדול מאוד ביחס והם נחשבים לנדירים.

לאחר גלי העלייה לישראל מברית המועצות לשעבר, מטבע הזהב הרוסי הפך לפופולרי והביקוש שלו בישראל גדל. על פי רוב יש דרישה למטבעות ששמורים במצב טוב, ללא שריטות. כאשר מצבם טוב, יש לצפות לכך שערכם יהיה גבוה יותר מתכולת הזהב שלהם.

מחשבון זהב