אודות מתכת כסף

הכסף הוא אחת מהמתכות יקרות הערך שידע העולם כבר מהעת העתיקה לצד הזהב והפלטיניום. סמלו הכימי הוא Ag, צבעו לבן בוהק ולמרות שנדמה כי הכסף נמצא רק במקום השני ביחס לזהב, יש לו תכונות מיוחדות משלו ששמות אותו במרכז. כסף הוא המוליך החשמלי ומוליך החום הטוב ביותר  המוכר לאדם ואור גלוי משתקף בו בצורה מעולה. כתוצאה מכך לכסף ישנם שימושים רבים בעולם המודרני, לרבות בתחומי הייצור התעשייתי וניתן למצוא אותו באינספור מוצרים המשמשים אותנו בחיים היומיומיים.
 

מה השימושים של כסף?

היות ומדובר במתכת מעט רכה, רוב ממוצרי הכסף כמו למשל כלי הכסף שעברו אלינו בירושה, מיוצרים מכסף סטרלינג שזו סגסוגת של כסף ונחושת. מלבד לכלי כסף יוקרתיים בכסף נעשה שימוש גם בתחומי האלקטרוניקה כך שבכל מכשיר סלולרי, מחשב או מצלמה דיגיטלית ניתן למצוא אותו. כמו כן תתפלאו לגלות שכמעט בכל מוצר בו אנו עושים שימוש סביר להניח שישנו ולו זעיר אנפין של כסף. חלקיקי כסף ארוגים לתוך הבגדים שלנו כדי למנוע הצטברות של חיידקים בשל זיעה ושמנים. אפשר למצוא כסף בסוללות ובציוד ומכשור רפואי. ובנוסף כסף משמש לייצור מטבעות, תכשיטים, מדליות, מראות, מתקני טיהור מים ועוד.
 

הידעתם? עובדות מעניינות על כסף

  • ההיסטוריה של הכסף מתחילה בעת העתיקה, בתורכיה של 3,000 לפני הספירה. גם ביוון של אותה התקופה יש עדויות לשימוש בכסף בעיקר ככלי קיבול לנוזלים.
  • בחלוף השנים נתגלה כי בדרום אמריקה ישנם מצבורים גדולים של המתכת היוקרתית. בין השנים 1500-1800 85% מהכסף בעולם הגיע מבוליביה, מקסיקו ופרו.
  • לכסף יש תכונות מיקרוביאליות אולם תכונות אלו אינן הופכות אותו לאפשרות טובה עבור תרופות ביתיות. בעבר ניסו לא פעם למכור כסף עבור טיפול בתלונות בריאותיות אולם לשתיית כסף יש תופעת לוואי מוזרה: היא הופכת את העור לכחול!
  • בשנת 2014 התגלו בישראל מטבעות כסף וחמישה עגילי חישוק בני יותר מ- 3,200 שנים.
  • אם שאלתם את עצמכם מדוע אצלכם כלי כסף שאינם בשימוש משחירים בעוד שבמוזיאון הם נשארים מבריקים התשובה לכך היא לכה מיוחדת. כיום ישנם לכות איכותיות ושקופות אשר שומרות על פריטי הכסף מבריקים לאורך זמן.
  • בשל התכונות של הכסף נעשה בו שימוש למטרות רפואיות. ישנם בתי חולים אשר משתמשים בתחבושות כסף לטיפול בכיבים ופצעים בעור. אולם יש לציין כי שיטת טיפול זו עודנה גוררת את אנשי הרפואה לאי הסכמות.

לסיכום: לכסף ישנם יתרונות ההופכים אותו למאוד שימושי מבחינות רבות. אולם אין ספק שבשל יופיו הרב הכסף משמש גם לייצור תכשיטים וחפצי כסף לצד שימושים שונים ומגוונים אחרים.

מחשבון זהב