אודות פלדיום

פלדיום זו מתכת לבנה המזכירה פלטינה. מדובר ביסוד כימי אשר מספרו האטומי הנו 46 וסימלו הוא pd. לפלדיום יש תכונות המייחדות אותו ביחס למתכות אחרות לרבות אלו הבאות:

  • עמידות – הוא חזק במיוחד ואינו מוכתם כאשר נחשף לאוויר.
  • היתוך – לפלדיום נקודת ההיתוך הנמוכה ביותר מבין כל המתכות בקבוצת הפלטינה.
  • עיבוד – ניתן לרקע פלדיום כאשר מחממים אותו. אולם כאשר הוא מתקרר הוא חוזר להיות קשיח.
  • ספיחה – לפלדיום מנגנון ספיחה המאפשר לו לספוח אליו מימן עד פי 900 מנפחו.
  • תכונות נוספות – הוא אינו מגיב עם חמצן וישנן חומצות שיכולות לתקוף ואף להמיס אותו.

פלדיום

שימושיו של הפלדיום

מאז ומתמיד שצבעו של הזהב צהוב, לכן אם רוצים לשנות את צבעו וליצור גימור לבן יש לשלב יחד עמו מתכות אחרות. פלדיום זו אחת המתכות המשמשות כיום לשינוי הגוון הצהוב של הזהב ויצירת זהב לבן. על פי רוב, בסגסוגת משולבים גם כסף, ניקל ואבץ על מנת להפוך את הזהב הלבן ליותר עמיד וחזק במיוחד. את הפלדיום ניתן לרקע ולעשות בו שימושים שונים, אולם מלבד ייצור תכשיטים, בפלדיום נעשה שימוש גם בתחומי רפואת השיניים ובמצתים של מטוסים. הוא משמש לייצור שעונים וכן הוא ידוע כזרז מצוין, שכן יש לו תכונות טיהור מימן והוא מפעפע דרכו כשהוא מחומם. תכונות אלו משמשות גם להקשיית שומן צמחי – ואם לא ידעתם, בפלדיום נעשה שימוש להכנת מרגרינה.
 

מאז ועד היום

הפלדיום זוהה לראשונה בשנת 1803 על ידי אדם הנקרא ויליאם הייד וולאסטון. היסוד הכימי המפורסם נתגלה לראשונה כשהוא נמצא בתוך מחצב פלטינה גולמית באמריקה הדרומית. מדובר באחת המתכות הנדירות בעולם ומרבציו הטבעיים נמצאים באוסטרליה, הרי אורל וצפון ודרום אפריקה. יתרון הפלדיום בא לידי ביטוי בעובדה כי מדובר במתכת מאיכות גבוהה אשר מחירה נמוך יותר יחסית למתכות נדירות אחרות. על כן היא מהווה אופציה טובה עבור כל מי שתקציבו נמוך אך אינו רוצה להקריב איכות או יופי.
 

היתרונות והחסרונות של פלדיום

לאורך השנים נערכת מעין השוואה בין פלדיום לפלטינה ואכן יש בין שתי המתכות נקודות דמיון רבות. כך למשל שתיהן היפו אלרגניות ועמידות מאוד. כמו כן פלדיום זו מתכת חזקה ולכן היא אינה דורשת ציפוי או הגנה. חוזקה הרב הוא אחת מתכונותיה העיקריות ולכן היא אינה מוכתמת בקלות ואינה דורשת תחזוקה רבה. בשנים האחרונות הביקוש לפלדיום הרקיע שחקים והסיבה לכך היא שמתכת זו עדיין נדירה וקשה מאוד למצוא אותה, מאידך עובדה זו מהווה גם חיסרון. חיסרון נוסף המתגלם בפלדיום הוא שלא כל אחד יכול לעבד אותו. לכן מבחר העיצובים שניתן לעשות עם פלדיום הנו מוגבל, לרבות כאשר הרצון הוא בעיצוב בהתאמה אישית או בתיקון תכשיט.

לשימוש בפלדיום ישנם יתרונות רבים וערכו רק עולה ככל שחולפות השנים. יחד עם זאת, כדי להפיק ממנו את המיטב ולהבטיח כי מדובר בחומר גלם איכותי רצוי לפנות למקום איכותי ובעל מוניטין.

מחשבון זהב