אודות פלטינה

מהי פלטינה? במה היא שונה מפלדיום? מהן התכונות המאפיינות אותה ביחס למתכות אחרות ואילו תכונות הופכות אותה לאחת האפשרויות הפופולריות. כל זאת ועוד לפניכם במאמר הבא.


פלטינה היא מתכת מעבר אשר צבעה לבן כסוף. מספרה האטומי הוא 78 וסמלה הוא Pt. בדומה למתכות אחרות גם לפלטינה ישנן תכונות המאפיינות אותה ביניהן:

  • משקל סגולי גדול – היא נמצאת במקום השלישי בטבלה המחזורית ורק שני יסודות יותר כבדים ממנה.
  • עמידות גבוהה – גם כאשר הפלטינה נחשפת לאוויר היא נותרת עמידה מאוד בפני קורוזיה והיא לא מתחמצנת אפילו בטמפרטורות גבוהות.
  • עמידות בפני חומרים כימיים – פלטינה אינה מסיסה והיא עמידה ביותר בפני חומרים כימיים. לכן השימוש בה נפוץ עבור צרכים תעשייתיים.
  • מוליכות – פלטינה היא מוליכת חשמל מעולה ולכן נעשה בה שימוש רב גם בתחום החשמל.

פלטינה וסוגי מתכות יקרות

מה השימושים של פלטינה?

מקור השם פלטינה הוא כסף קטן. פלטינה משמשת בעיקר לייצור תכשיטים יוקרתיים ותכשיטים אלו אף נחשבים לבין היקרים ביותר בעולם. מלבד ייצור תכשיטים פלטינה משמשת גם את תעשיית הרכב והיא משרתת את תעשיית הכימיה, הרפואה, האלקטרוניקה ועוד. היות והפלטינה עמידה בחום גבוה ניתן להשתמש בה לייצור קעריות מעבדה ובנוסף היא נחשבת לזרז מצוין.
 

ההיסטוריה של הפלטינה

הפלטינה מוכרת לאדם כבר מאז ומעולם אך יחד עם זאת רק בשנת 1735 היא הוכרה כיסוד. בטבע ניתן למצוא אותה בצורתה המתכתית הטבעית, או בתערובת עם מתכות אחרות כמו זהב, נחושת, פלדיום ועוד. את הפלטינה חוצבים בעיקר בארה"ב, בקנדה, בקולומביה ובהרי אורל שברוסיה, שם נתגלו כמויות גדולות של פלטינה בפעם הראשונה. היות ופער המחירים בין הזהב לפלטינה הולך וקטן, הביקוש גדל וליצרנים ישנו קושי ממשי לספק את הדרישה, כתוצאה מכך המחיר של הפלטינה צפוי לגדול ועמו גם הגידול בצריכתה.

אחד החומרים הפופולריים לייצור תכשיטים

הביקוש לפלטינה הולך וגובר גם בענפי התכשיטנות, שכן מתכת נדירה זו מובילה הן באיכות והן ביופי. היא עמידה ביותר ונחשבת לאפשרות היקרה ביותר בשוק. תכשיטים מפלטינה אינם נשחקים, הם עמידים במיוחד ודורשים רק תחזוקה קלה וניקוי קליל אחת לתקופה. כמו כן המתכת הלבנה מאוד אופנתית והיא מדגישה כל אבן שבוחרים לשלב בתכשיט. 

לסיכום: אם ברצונכם להקפיד על ייצור תכשיטים ייחודיים ואותנטיים אתם תזדקקו לחומרי הגלם הנכונים. לכן אם ברצונכם לרכוש פלטינה מוטב כי תפנו למקום מהימן ומקצועי.    

מחשבון זהב