איך בודקים ומזהים זהב אמיתי?

כל דבר בעל ערך, כמו; מטבעות, נכסי אומנות, תמונות יקרות, מועמד לזיוף ולחיקוי. גם במכירת מתכות יקרות, ובראשן הזהב, עלול הקונה שאינו מנוסה, ליפול קורבן לחיקוי. לכן חשוב לדעת כיצד מזהים ואיך בודקים זהב ותכשיטי זהב. איך תדעו מה אמיתי ומהו חיקוי? יש מספר שיטות שיוכלו לעזור לכם להימנע מרכישת זהב ותכשיטי זהב מזויפים.

 

הזהב והקראט

זהב הוא מתכת נדירה, ולכן גם יקרה. זו גם מתכת יחסית רכה, ולכן כדי לעבד אותה יש צורך לערבב אותה עם מתכת אחרת, שתהיה חזקה יותר. במילים אחרות, הצרכן תמיד רוכש תכשיט מזהב שהוא למעשה סגסוגת, ומה שמשנה זה אחוז הזהב. חשוב שאחוז הזהב יהיה כפי שהוצהר. ככל שהתכשיט מכיל יותר אחוזי זהב, כך הוא טהור יותר. זהו התכשיט שיתהדר ביותר קראט. טוהר הקראט הרב ביותר הוא 24, כלומר זהב טהור כמעט לחלוטין. תכשיט זהב שבו כ91.6%  זהב יכונה תכשיט 22 קראט. ב-9 קראט יש מעט מאוד זהב, 37.5%.

 

הזהב והמגנט

זהב הוא מתכת שלא נמשכת למגנט לעומת מתכות זולות ונפוצות שהשדה המגנטי משפיע עליהן. קרבו את המגנט אל הזה בו בדקו. המגנט מושך את המתכת? לא מדובר בזהב או ששיעור הזהב נמוך מאוד.

זהב

זהב לא משנה את צבעו

הזהב הוא מתכת עמידה מאוד ואינו אמור לגרום למי שעונד אותו לתגובה אלרגית. כלומר, גם אם עונדים טבעת זהב לאורך זמן, הצבע לא אמור לדהות, הזהב לא אמור לשנות את הצבע ולא צפוי להופיע גירוי על פני העור. אם רכשתם תכשיט ששינה את צבעו לאחר זמן או שאתם סובלים מגירוי – זה לא זהב או זהב בתכולה נמוכה מאוד עם חומרים אחרים ללא כל תקן.

 

זהב וסימונים – מורה נבוכים

דרך נוספת לזהות זהב אמיתי היא להכיר את הסימנים שמוטבעים על תכשיטי הזהב. יבואנים ותיקים בתחום התכשיטים מספרים כי על תכשיט זהב מקורי ושנבדק יופיעו סימנים. רק קיומם של הסימנים הללו יבטיח כי התכשיט אכן עשוי זהב, ובכמות המוצהרת (בקראט). המספר המצוין על התכשיט מציין את תכולת הזהב בקראט. בנוסף יופיע סימון שהתכשיט נבדק לפי תקן וכן גם שם היבואן או היצרן.

מחשבון זהב