איך להבדיל בין זהב אמיתי למצופה?

זהב היא מתכת יקרה ואיכותית שנוטים לזייף אותה בשל הפופולאריות שלה והדרישה הגבוהה למוצרים שמייצרים ממנה, בעיקר תכשיטים טובים. נהוג בענף התכשיטים להעריך שלפחות 10% מהתכשיטים המיוצרים ממתכת זו הם מזויפים, ולכן נודעת חשיבות רבה לזיהוי זהב אמיתי ולהבדיל אותו מהמצופה. המשמעות היא בעיקר כספית וחשובה לצורכי הערכת שווי לביטוח ולא רק לרכישה ומכירה. הדרך הטובה ביותר לאתר זהב אמיתי היא לקחת את התכשיט לצורף מיומן שיכול לומר מייד ממה עשוי התכשיט, אולם יש דרכים נוספות שאפשר להיעזר בהן כדי להבדיל בין המקור לבין הזיוף. רצוי להכיר אותן כדי להימנע מהשקעת הכסף במתכת שאינה אמיתית.זהב טהור
 

טיפים לזיהוי זהב אמיתי


ידוע כי במדינות מסוימות כמו המזרח הרחוק נפוץ מסחר בזהב לא אמיתי ולכן עוד לפני הרכישה כדאי לבדוק את מקור הסחורה. אם היא באה ממדינה מסוימת שידוע כי מתנהל בה מסחר כזה יש להעדיף רכישה ממקור אמין כזה, ותיק ובעל מסורת של מסחר במתכות יקרות. אם בכל זאת רכשתם תכשיט ממקור כזה, בדקו אותו ליד מגנט. זהב אמיתי אינו מתמגנט. סימן בדוק נוסף הוא הריאקציה הכימית עם העור שלכם. זהב אמיתי לא משאיר שום סימן על הגוף. אם נוצר סימן על העור או שהתפתחה רגישות בעור, ברור שלא מדובר במתכת טהורה, אלא כזוהמכילה מתכות נוספות.


הדרכים היצירתיות לזהות זהב אמיתי


זהב הוא חומר כימי ויש דרכים נוספות להות אותו. כשמחממים אותו, הציפוי עלול לשנות צבע או להיות דביק אם לא מדובר במתכת אמיתית. עם זאת, יכול להיות שחוץ מדביקות, המתכת לא תשנה את צבעה למרות שאינה זהב אמיתי. חומצה חנקתית היא חומר בדיקה נוסף אבל קשה להשגה לבדיקת פריט העשוי חומר זה. לזהב יש משקל סגולי קבוע ומשום כך משקלו של פריט מסוג זה ניתן לחישוב בקלות, אולם כאמור, התהליך קצת מורכב ומיועד לחובבי חישובים של פיזיקה וכימיה. יש לטבול את הפריט בכלי מים ולמדוד נפח ומשקל לפי מפלס המים לפני ואחרי הבדיקה, תלוי בגודלו ובצורתו של הפריט.
 

כשכלו כל הקצין, בדיקת זהב אמיתי על ידי אנשי מקצוע אמינים


שיטה מעניינת היא בדיקה באמצעות ניסיון לדקור את התכשיט בסיכה עדינה ולראות אם היא נשברת. זהב הוא מתכת רכה יחסית ולכן אינו מתנגד לסיכה במידה כזאת שתשבור אותה.כמו כן, נסו לשפשף את הפריט במטלית. אם התכשיט מצופה הציפוי ירד בסופו של דבר ויתגלה המקור. אם לאחר כל הניסויים הביתיים, הניחושים והתהיות עדיין לא הצלחתם להגיע לאמת, כדאי למסור את פריטי הזהב לבדיקה מהימנה. לפעמים עדיף לשלם לאנשי מקצוע על מנת לדעת בוודאות מה מכיל התכשיט שהגיע לידיכם, זאת בנוסף לחותמות הזהב שחייבות להיות עליו, לפי חוקי מדינת ישראל.

מחשבון זהב