איך לנקות תכשיטי זהב?

לתכשיטי הזהב יש ערך כספי וברוב המקרי גם ערך רגשי. לכן חשוב לשמור עליהם לאורך השנים בעזרת ניקוי ותחזוקה אחת לתקופה. כיצד עושים זאת? לפניכם המדריך לניקוי תכשיטי זהב.
אחת הסיבות שאנו אוהבים תכשיטי זהב היא ה"בלינג", כלומר העובדה שהם נוצצים. אולם על אף שמדובר בחומר גלם איכותי ועמיד, גם תכשיטי זהב מאבדים מהברק שלהם עם השנים וכדי לשמר אותם כחדשים, מומלץ ורצוי לנקות אותם. רבים המקרים בהם אף לא תזדקקו לאנשי מקצוע ותוכלו לבצע ניקוי באופן פשוט ובצורה עצמאית.

ניקוי תכשיטי זהב
איך יודעים שהגיע הזמן לנקות תכשיטי זהב?

הזהב הוא חומר גלם עמיד וחזק אשר אינו מושפע מסביבתו, אינו מחליד או מוכתם ומגלה עמידות גבוהה גם בפני קורוזיה. אולם למרות חוזקו ועמידותו הרבה צריך לדעת כיצד לשמר אותו לאורך השנים והדבר מקבל משנה תוקף כאשר מדובר בתכשיטי זהב. בין אם התכשיט נזנח בתיבת התכשיטים ובין אם מדובר בתכשיט אהוב אשר נעשה בו שימוש יתר, תכשיטי זהב ידרשו טיפול אוהב. ישנן שיטות שונות להחזרת הניצוץ לתכשיט אהוב, או לחלופין להחזרת עטרה ליושנה לתכשיט שלא נעשה בו שימוש.


על הטיפול להיות מותאם וספציפי

רבים המקרים בהם ניתן יהיה להחזיר את התכשיט לחיים אף ללא הצורך בעזרה מקצועית וכך לעשות בו שימוש מחודש או להעניק אותו במתנה לבן משפחה אהוב. אחד הדברים אותם חשוב לדעת רגע לפני שמתחילים הוא שכל תכשיט דורש את הטיפול המתאים לבעיה שלו. כך למשל דינו של תכשיט שהשחיר לא יהיה כדינו של תכשיט דהוי ונטול ברק ועל כך יש לשים דגש. תכשיטי זהב משחירים מסיבות שונות, לרבות לכלוך שומני אשר הצטבר לאורך זמן רב, חשיפה למים עתירים בגופרית או מלחים או פשוט חוסר עמידות בפני מבחן הזמן. מלבד הצטברות לכלוכים צפוי כי תכשיטי זהב יאבדו מהברק שלהם לאורך השנים.


שיטה לניקוי תכשיטי זהב

אחת השיטות לניקוי תכשיטי זהב באופן עצמאי דורשת מכם להצטייד בקערה, סבון כלים ומברשת שיניים. הניקוי כולל את השלבים הבאים:

• ממלאים את הקערה במים חמים עם סבון
• מכניסים את התכשיט לקערה ומשרים אותו במשך 20-25 דקות
• מברישים את התכשיט עם מברשת שיניים ישנה
• מוציאים את התכשיט מהמים ושוטפים היטב תחת מים זורמים
• מייבשים את התכשיט עם מטלית רכה


שיטה נוספת לניקוי תכשיט זהב

מילוי פינג'אן א סיר קטן במים וסבון, הכנסת התכשיט והרתחה על הגז. לאחר שהמים רתחו מורידים את הכלי מהגז ומשאירים את התכשיט בתוכו עד שהמים עם הסבון מתקררים. לאחר מכן מוציאים את התכשיט ומנקים אותו עם מברשת שיניים או מברשת קטנה. שיטת ניקוי זו מתאימה להסרת שומנים וניתן לעשות זאת עם כל תכשיט זהב למעט תכשיטים משובצים בפנינים או קורל.

יש לציין כי במקרה של לכלוכים יותר קשים או במקרה ונדרש ללטש את התכשיט על מנת להשיב את הברק מומלץ לפנות לעסק או בעלי מקצוע בתחום לצורך קבלת ייעוץ והכוונה.

מחשבון זהב