איך מזהים יהלום אמיתי?

רכישת יהלום זו החלטה גדולה, ועליכם לעבור דרך כדי למצוא את היהלום המושלם. אומנם לא מסע עד לעומק בטן האדמה, אך כן מסע חיפוש שחלק ניכר ממנו מוקדש להיכרות מעמיקה יותר עם המאפיינים הייחודיים ליהלום.
היכרות מעמיקה שכזו לא רק תעזור לכם להכיר בתכונות החשובות ביותר עבורכם, אלא שהיא גם תאפשר לכם להכיר את תכונותיו הייחודיות של היהלום ולזהות מתי עומד מולכם יהלום אמיתי.

 

בדיקת מים

אם היהלום שתרצו לבדוק אינו מחובר לטבעת תוכלו לעשות זאת באמצעות מים. מלאו כוס ב- ¾ מים והשליכו את היהלום לתוכה בזהירות. אם היהלום שוקע עד לתחתית יש סיכוי גדול יותר שמדובר ביהלום אמיתי. לעומת זאת אם הוא צף על פני השטח או קצת מתחת לפני השטח, סביר להניח שזהו יהלום מזויף.
הסיבה שיהלום שוקע קשורה לצפיפות החומר שלו, יחד עם זאת בדיקה זו מתאימה ליהלום בלבד ולא לטבעת יהלום, מכיוון שיהלום המשובץ בטבעת ישקע בגלל המתכת.

 

חפשו סימונים

היהלום שלכם משובץ בטבעת? אתם יכולים לבדוק את סוג השיבוץ וההרכבה, ולחפש על המתכת סימונים לכך שמדובר בזהב או פלטינה. יהלום אמיתי ישובץ לרוב במתכות ברמת איכות גבוהה לאקסטרה הגנה ועמידות.
הסימונים לרוב נמצאים בחלקה הפנימי של הטבעת ויכולים להיות אינדיקטורים לסוג המתכת שבה היהלום משובץ ולאם היהלום אמיתי או לא.

 

בדיקת אור אולטרה סגול

הניחו את היהלום תחת קרני UV ושימו לב לתגובה. התגובה שלו יכולה להוות אינדיקציה טובה לאם מדובר ביהלום אמיתי. רוב היהלומים יפלטו זוהר כחול תחת קרני UV, אך יש לציין שלא כולם.
אם היהלום שבידכם כן מגיב כך, אתם יכולים להיות די בטוחים שמדובר ביהלום אמיתי. מנגד, אם היהלום שלכם לא פולט זוהר כחול זה לא בהכרח אומר שהוא מזויף, אך אם יש ספק תמיד כדאי לפנות להערכה מקצועית.

 

מבחן שבירת האור

כאשר יהלומים נוצצים הם יכולים לכפוף ולשבור אור, מה שאומר שכשהאור פוגע בחלקו התחתון של היהלום, הוא יקפוץ וישבר דרך חלקו העליון והשטוח. אפקט זה נקרא ברק ויהלומים מזויפים אינם עושים זאת היטב.
כדי לבדוק זאת הניחו על השולחן פיסת נייר לבן וציירו עליה נקודת קטנה. הניחו את היהלום על אותה נקודה, כשהמשטח השטוח שלו פונה כלפי מטה. התבוננו דרך הקצה המחודד של היהלום ושימו לב אם אתם מצליחים להבחין בנקודה שציירתם או בהשתקפות של הנקודה.
ביהלום אמיתי, האור יקפוץ בכיוונים רבים ושונים, אך לא בקו ישר, כך שתוכלו לראות אותה.

 

מבחן הרפלקטיביות

הרפלקטיביות של יהלומים מתייחסת לכמות ואיכות האור שמוחזר מהאבן. החזיקו את היהלום שתרצו לבדוק מתחת למנורה רגילה, ושימו לב כיצד האור משתקף. האם אתם רואים גם נקודות לבנות בוהקות וגם נקודות אור צבעוניות?
הרפלקטיביות של יהלומים אמיתיים תהיה מדהימה בהשוואה לרפלקטיביות של יהלומים מזויפים או אבנים כמו זירקוניה.

 

קבלת הערכה מקצועית

אם יש ספק אין ספק וזו הסיבה שיש אנשי מקצוע, כמו גמולוגים. גמולוגים מקצועיים משתמשים בכלים מתקדמים לזיהוי יהלומים אמיתיים כמו למשל בודק מוליכות תרמית. מכשיר זה מודד באיזו מהירות חום עובר בחומר, שכן יהלומים הם מוליכים מצוינים של חום. בעת המפגש עם יהלום אמיתי, המכשיר יאשר את האותנטיות שלו.
בדיקות מעמיקות יותר ניתן לעשות באמצעות מיקרוסקופים ייעודיים אשר בוחנים את המאפיינים הפנימיים של היהלום. ליהלומים אמיתיים יש תכונות ייחודיות וטבעיות המכונות "כתמי לידה", כתמים אלו הם תוצר של היווצרותם עמוק בתוך מעטפת כדור הארץ והם יכולים לשמש כהוכחה נוספת לאותנטיות.

 

קנו יהלום במקום בעל מוניטין

ולבסוף, כדי להיות כמה שיותר שקטים הקפידו לקנות יהלומים ותכשיטי יהלומים ממותגים מוכרים ובעלי מוניטין. יהלומים אמיתיים יגיעו עם תעודה גמולוגית המפרטת את כל המאפיינים של היהלום, ומהווה אישור חד משמעי לאותנטיות ואיכותם של יהלומים.
ולבסוף זכרו שאומנם יש בדיקות שתוכלו לבצע בעצמכם אך הערכה מקצועית מטעם אנשי מקצוע מוסמכים תספק לכם אישור שלא ניתן לערער עליו. אם יש לכם ספק לגבי האותנטיות של היהלום שלכם, פנו לקבל הערכה מקצועית ותמיד הקפידו לקנות יהלומים במקומות מוכרים, גם אם זה אומר שתצטרכו להשקיע מעט יותר, תזכו למידה גבוהה של שקט נפשי.

מחשבון זהב