"/>

איך מנקים זהב לבן?

שמירה על זהב לבן מעט יותר מאתגרת מאשר שמירה על סוגים אחרים של מתכות כמו זהב צהוב או פלטינה. הסיבה לכך קשורה לאופן הייצור של הזהב הלבן: הוא מורכב מסגסוגת של מתכות הכוללת זהב צהוב ולפחות מתכת לבנה אחת (לרוב מדובר בניקל, כסף או פלדיום) ומכוסה בציפוי רודיום שמסתיר את הגוון הצהבהב שהתקבל. הטיפול אומנם מעט מורכב אך אינו קשה וכולל את השלבים הבאים.
 

בדקו שהתכשיט תקין

לפני שאתם מתחילים עם תהליך הניקוי כדאי מאוד שתבחנו את התכשיט שלכם בעדינות. לפני אתם משרים את התכשיט במים כדאי מאוד לשים לב שאין שום אבנים רופפות או חלקים שבורים שעשויים להתנתק בזמן שהתכשיט במים, אחרת אתם עשויים לאבד משהו. אם אתם מבחינים בחלקים רופפים או משוחררים, כדאי לקחת את התכשיט לתיקון מקצועי לפני הכל.

טבעת זהב לבן
 

השרו את הזהב הלבן במים חמים עם סבון

השתמשו ביחס של כפית סבון כלים עדין על 1-2 כוסות מים חמים. את המים והסבון צריך לערבב עד שיש בועות קטנות של סבון. המים החמים יחד עם הסבון יעזרו לפרק כל לכלוך שיש לכם על התכשיט. אם התכשיטים ממש מלוכלכים, הוסיפו 3-4 טיפות של אמוניה למי הסבון. את התכשיטים צריך להשרות במי הסבון למשך 25 דקות לכל היותר, אלא אם כן התכשיט משובץ בפנינים או באבנים יקרות. אז מומלץ לעטוף אותו בבד רך שהושרה במים חמים וסבון.
 

הכינו משחה ממים וסודה וקרצפו

בזמן ההשריה הכינו בקערה קטנה משחה סמיכה מחצי כף סודה וחצי כף מים. הוציאו את התכשיטים מהמים עם הסבון והתחילו לקרצף כל חלק באמצעות מברשת שיניים עם זיפים רכים, או כל מברשת אחרת בעלת זיפים רכים. הסודה לשתייה והמים יצליחו להגיע גם לפינות נסתרות בתכשיט, ועל הדרך, יבהירו את הזהב הלבן. אם התכשיטים מאוד מלוכלכים אפשר להחליף את המים בחצי כוס חומץ לבן.
 

שוטפים את הזהב הלבן ומייבשים

בתום הקרצוף, שוטפים את הסבון ומשחת הסודה הסמיכה מתחת למים חמימים וכאשר החלקים מבריקים ורואים שאין עוד שאריות של סבון או סודה לשתייה, אפשר להפסיק. הקפידו להשאיר את תכשיט הזהב הלבן מתחת לזרם המים החמים כמה שצריך ולהקדיש זמן לשטיפת כל חלקי התכשיט כדי להוריד את כל הסבון והסודה לשתייה ביסודיות. ייבשו את התכשיט באמצעות מטלית מיקרופייבר. שפשפו בעדינות את כל החלקים שלו עד שהוא יבש לחלוטין.
 

כל כמה זמן צריך לנקות זהב לבן?

כדי לשמור על מצבו הטוב של הזהב הלבן מומלץ לנקות אותו פעם בחודש. אם מדובר בטבעת שנמצאת בשימוש רב, אולי תרצו לנקות אותה אחת לשבוע. ניקוי קבוע יעזור לשמור על התכשיט כמו חדש, אולם חשוב לזכור שניקוי בתדירות גבוהה מדי עשוי להסיר את ציפוי הרודיום במהירות רבה, לכן הימנעו עד כמה שניתן ממוצרי ניקוי שוחקים.
 

שימוש בחומרים ייעודיים

במידה תערובת הסודה ומי הסבון אינם מנקים בצורה יעילה את הזהב הלבן, כי לפעמים עשויים להצטבר יותר לכלוכים מהרגיל, אפשר לקנות תכשיר ייעודי המיועד לניקוי זהב לבן. במקרה זה יש לפעול בהתאם להוראות היצרן שמופיעות על האריזה. שימו לב שמדובר במוצר ייעודי לזהב לבן ולא לזהב רגיל מכיוון שמוצרים המיועדים לזהב רגיל עשויים לפגוע בציפוי הרודיום של התכשיט.

מחשבון זהב