בדיקת זהב ביתית

הסיבה שאפשר לבדוק אם זהב אמיתי או לא היא שלזהב יש תכונות פיזיקליות וכימיות ייחודיות. כמו שאומרים, ידע הוא כוח, והיכרות עם כל התכונות הללו תעזור לכם להבין כיצד לבצע בדיקת זהב ביתית בכמה צעדים פשוטים, וכמובן, שגם אנחנו נהיה לכם לעזר, עם כל הטכניקות שאנו מכירים.


מאז ומתמיד שזהב מסמל הצלחה, יוקרה ומעמד. יש לו היסטוריה ארוכה עם המין האנושי, למעשה ישנן עדויות לכך שהמצרים כרו זהב כבר בשנת 2600 לפני הספירה. אנשים משתמשים בזהב כדי לייצר תכשיטים, מטבעות ומטילים, ועדיין מכיוון שקשה למצוא את המתכת הזאת בטבע, היא נחשבת לאקסקלוסיבית ומאוד יוקרתית.

 

מדוע עולה הצורך בבדיקת זהב?


היום ניתן למצוא זהב מזויף בכל מקום. יכול להיות שתהיה לתכשיט הזהב חותמת או סימן טוהר מסוים, אך לא תמיד זה יעיד על תכולת הזהב האמיתית שלו. מנגד, יכול להיות שיש לכם זהב ביד, אך הוא אינו מסומן, ולכן תרצו לאמת אותו. זו הסיבה שחשוב לדעת אם זהב אמיתי, כאשר יש לכם את הידע המתאים תוכלו להגן על ההשקעות שלכם, להעריך את הזהב שלכם בצורה מדויקת יותר ולהבטיח שאתם מקבלים בדיוק את מה שעליו אתם משלמים.
בעזרת המדריך שלנו תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לביצוע בדיקות זהב ביתיות, כמו גם להכיר את כל התכונות הכימיות של מתכת הזהב.

 

תכונותיה של מתכת הזהב

רגע לפני שאנו יוצאים לדרך, עלינו להכיר ולזכור את התכונות הכימיות של הזהב, כדי להבין מדוע אנו מבצעים את הבדיקות הביתיות כפי שמבצעים, ואיזה תועלת הן יפיקו לנו.
אם כן זהב מאופיין עם התכונות הבאות:

  • עמיד בפני חמצון ואינו צובר כתמים או מחליד.
  • זהב אינו מגנטי בניגוד לסוגים אחרים של מתכות.
  • בעל מוליכות תרמית וחשמלית גבוהה
  • עמיד בפני קורוזיה
  • מומס רק על ידי חומצה ניטרו-הידרוכלורית
  • ניתן לעצב אותו ליריעות דקות מאוד או לחוטים דקים וארוכים.
  • זהב זו מתכת רכה יחסית

בנוסף, טוהר הזהב נמדד על ידי קראט. זהב 24 קראט הוא זהב טהור, לעומת זאת כל מידת קראט אחרת, המעידה על כמות הזהב בתוך הסגסוגת.

 

 

אז איך לבדוק זהב בבית?

עכשיו כשאתם יודעים ומודעים לתכונות הזהב, הבדיקות הבאות יעזרו לכם לקבוע האם מדובר בזהב אמיתי. שיטות ביתיות אלו נחשבות לנפוצות ופשוטות יחסית:

 

זכוכית מגדלת

מבחן זכוכית המגדלת הוא אחד המבחנים הביתיים הראשונים שאתם יכולים לבצע כאשר אתם רוצים לקבוע את האותנטיות של הזהב שלכם. בדיקה זו פשוטה מכיוון שאינה דורשת יותר מזכוכית מגדלת. כאשר אתם בודקים זהב עם זכוכית מגדלת עליכם לשים לב לכמה אלמנטים ויזואליים חיוניים:

  • סימנים של שינוי צבע – זהב הוא חומר אינרטי מבחינה כימית, לכן הוא אינו מגיב לגורמים סביבתיים. אם אתם מזהים שינויי צבע, זה מצביע על זהב לא אמיתי או ציפוי זהב.
  • צבע וברק – הגוון של זהב אמיתי צהוב ויפה רך, הוא אינו מבריק במיוחד, לכן אם הזהב שבידכם מבריק מדי, צהוב מדי או לחלופין בעל גוון צבע אחר, הוא אינו זהב טהור.
  • סימון – זו אינדיקציה חשובה המרמזת על ערכו של הזהב שברשותכם. אם מדובר בפריט מזהב טהור עליו לכלול את הסימון 999 או 24K או את הסימון המקובל בארץ לזהב.

 

סימון התכשיט

דרך נוספת לבדוק אם מדובר בזהב היא לשים לב לסימונים המקובלים, כלומר לסט של סימנים מחייבים שצריכים להיות חרוטים על תכשיט הזהב שלכם. יצרני תכשיטים מסמנים את התכשיטים שלהם על ידי חותמות מיוחדות. על צמידים ושרשראות סימנים אלו יופיעו על או ליד הסוגר. על טבעות, סימונים אלו יופיעו במקום מסוים בתוך השטח הפנימי של הטבעת. סימונים אלו חייבים לכלול את טוהר הזהב ואת חותמת היצרן.
כמו כן, למדינות מסוימות, וביניהן ישראל, יש תקנים מחייבים וסימני היכר לזהב מוגדרים על פי חוק, מה שיעזור לכם לזהות שמדובר בזהב אמיתי.

 

סימנים על העור


שיטה נוספת לבדוק אם מדובר בזהב טהור הוא ההשפעה שיש לזהב על צבע העור. זהב אמיתי לא ישאיר כתמים, לעומת תכשיטי זהב מזויפים שכן יכולים להוריד צבע ולדהות. פשוט החזיקו את תכשיט הזהב ביד שלכם למשך כמה דקות, אם הזהב מזויף, הזיעה על העור שלכם תיצור תגובה כימית עם המתכת, כתוצאה מכך, צבע העור שלכם יהפוך לירוק או שחור. אם זה זהב אמיתי לא תהיה תגובה שכזו.

 

ציפה

בדיקה זו דורשת מכם להיערך בטרם עת עם כוס או קערה, מים והפריט שתרצו לבדוק. הכניסו את הזהב לתוך המים, אם הוא אמיתי הוא ישקע מיד לתחתית הכוס בגלל רמת הצפיפות הגבוהה שלו. אם הזהב צף או מרחף מעל תחתית הכוס, הוא מזויף או מצופה, לכן גם הצפיפות שלו תהיה נמוכה יותר. יש לציין שבדיקה זו אינה מדויקת במאת האחוזים, מכיוון שאם הפריט המזויף מיוצר ממתכות כבדות, יכול להיות שהוא ישקע. ובכל זאת – זהב אמיתי לא יחליד או ישתנה בעת המגע עם מים. לכן אם אתם מזהים תגובה, תוכלו לדעת שזה לא זהב.

 

שריטות

קחו את ההמלצה על בדיקה זו בעירבון מוגבל, מכיוון שהיא יכולה לשמש כאינדיקטור לזהב אמיתי, ומנגד, עלולה לפגוע בתכשיט ולגרום לנזק שאינו בר תיקון. כדי לבצע את הבדיקה אתם צריכים חתיכה של אריח מפורצלן או צלחת קרמיקה. שפשפו את הזהב על פני האריח או הצלחת ונתחו את הפס שנוצר. אם זהו זהב אמיתי השריטה הקלה תישאר זהובה וצהובה, אם מופיע פס שחור, סימן שזהו זהב מזויף.
ושוב זה המקום לומר, שגירוד הזהב יכול לגרום לנזק שישנה את ערכו של הזהב, אז אולי כדאי לבחור בשיטת בדיקה מעט פחות מזיקה.

 

מגנט

זו אחת מהבדיקות הביתיות הנוחות ביותר. בדיקה זו גם מאוד מהירה וקלה ליישום וניתן לבצע אותה בכל עת. בבסיס בדיקה זו עומד העיקרון שזהב אינו מגנטי, וכתוצאה מכך הוא לא ימשוך מגנטים. כדי לבצע את הבדיקה יש צורך במגנט חזק, לאחר שאתם משיגים אחד, הניחו אותו ליד פריט הזהב. זהב מזויף או סגסוגת ימשכו מיד למגנט, לעומת זהב אמיתי שלא ימשך אל המגנט. אם הפריט מעט מגנטי אך לא נדבק למגנט, סימן שהוא מצופה זהב או שיש בו אחוז קטן ממנו.
כמובן שאם מדובר בתכשיטים, עליכם לזכור שישנם לפעמים חלקים בתכשיט שאינם זהב כמו סוגרים או חוטי ברזל והם כן עשויים להיות מגנטיים.

 

 

חומצה

בדיקת זהב על ידי חומצה נחשבת לשיטה מאוד פופולרית ומדויקת, והיא עלולה להזיק רק לזהב מזויף. אולם לפני שפונים אליה, כדאי לנסות שיטות אחרות כדי לאמת את הזהב שברשותכם, אלא אם כן אינכם חוששים לפריט הנבדק.
לצורך הבדיקה אתם תצטרכו ערכת חומצה לבדיקת זהב וציוד מגן. החומצה תמיס כל מתכת שאינה זהב, כך תאפשר לכם לראות אם הזהב שלכם אמיתי או מזויף. ניתן להניח את החומצה ישירות על חריץ בפריט ולשים לב אם ישנה תגובה כימית. אם ישנה תגובה, סימן שהזהב מזויף.

 

חומץ

בדיקה מהירה וקלה, אתם רק צריכים טפטפת וחומץ לבן. טפטפו כמה טיפות של חומץ על הזהב שתרצו לבדוק, אם טיפות החומץ משנת את צבעו, זהו לא זהב טהור. אם הצבע אינו משתנה, זהו זהב. ניתן גם להכניס את הזהב לתוך חומץ לבן, אם הוא אמיתי הוא יזרח, אם מזויף, ישנה את צבעו.

 

משקל וגודל

מבחן זה יהיה אידיאלי אם אתם מעוניינים לאמת מטבעות זהב, שכן למטבעות זהב יש גודל ומשקל ספציפיים והם מיוצרים לפי מפרט. זה יספק לכם נקודת התחלה שתאפשר להבטיח את האותנטיות של מטבע הזהב. מלבד לדעת כמה מטבע הזהב אמור לשקול, עליכם גם לדעת את הקוטר והעובי שלו.

 

מבחן של 100%  הצלחה - הערכה של ברכת זהב

הדרך האמינה, הטובה והקלה ביותר לקבוע אם הזהב שברשותכם אמיתי או מזויף היא להגיע אלינו להערכה מקצועית ודיסקרטית. כמומחים לתחום יש לנו את כל הידע, הניסיון והכלים המאפשרים לנו לדעת בוודאות אם הזהב שלכם אמיתי. אנו יכולים לבצע הערכות למטבעות, תכשיטים ושלל פריטי זהב, ומחויבים לכך שתקבלו את התוצאות המדויקות והמקצועיות ביותר.

מחשבון זהב