דרגות טוהר [תכשיטים]

רבים מאתנו בשלב כזה או אחר יקנו תכשיטי זהב ויתקלו במושג קראט. אולם מה זה בדיוק קראט? מה המשמעות? מהם כל הסימנים שמופיעים על תכשיטי זהב? ואיך בכלל יודעים מהי דרגת הטוהר של התכשיט? אספנו כמה תשובות לשאלות שלכם.

קראט זו יחידת מידה המודדת את היחס בין הזהב לבין מתכות או סגסוגות אחרות בתכשיט. הקראט נמדד בסולם הנע בין 0 ל-24, וככל שמספר הקראט גבוה יותר כך ישנו שיעור גבוה יותר של זהב בתכשיט ביחס למתכות אחרות. מתכות וסגסוגות אחרות יכולות לכלול נחושת, כסף ופלדיום וגם ניקל, למרות שסוג זה של מתכת כבר פחות נפוץ לשימוש. כאשר לוקחים את כל זאת בחשבון, זהב 24 קראט הוא הטהור ביותר שאפשר לקנות.
 

מדוע מוסיפים מתכות אחרות לזהב טהור ? 

במצבו הטהור, זהב מאוד עדין ורך מאוד, וזו גם הסיבה שמוסיפים מתכות אחרות, כדי לחזק אותו ולהעניק לו תכונות נוספות כמו עמידות, קשיחות וכדומה. במקרים אחרים מוסיפים מתכות אחרות כדי לשנות את הצבע של הזהב, כמו שקורה לדוגמה בזהב ורוד המשלב זהב ונחושת או במקרה של זהב לבן.
 

כיצד להשתמש בקראט כדי לדעת מה טוהר הזהב בתכשיט?

ידיעת דרגת הטוהר היא המפתח לחישוב שיעור הזהב בתכשיט. למעשה באפשרותכם לעשות זאת בעצמכם. מכיוון שדרגת הטוהר הגבוהה ביותר שיכולה להיות בתכשיטים היא 24, כל שעליכם לעשות כדי להבין מהו אחוז הזהב בתכשיט הוא לחלק את מספר הקראט של התכשיט ב- 24. למשל, אם קניתם תכשיט של 14 קראט חלקו אותו ב- 24, התוצאה שתתקבל היא 0.583 והמשמעות היא שאחוז הזהב הטהור בתכשיט הוא 58.3%.
 

טבלת המרות זהב

מספר קראט חלקי זהב אחוז טוהר הזהב אלפיות
9K 9/24 37.5% 375
10K 10/24 41.7% 417
12K 12/24 50.0% 500
14K 14/24 58.3% 583
18K 18/24 75.0% 750
22K 22/24 91.7% 917
24K 24/24 99.9% 999

 

 

 

 

 

 

כפי שניתן לראות על פי הטבלה האלפיות מתייחסות לאחוז הזהב, בעוד שהקראט מתייחס ליחס בין הזהב למתכות אחרות בתכשיט.

דרגות טוהר של זהב

האם המשמעות של דרגת טוהר גבוהה היא תכשיט באיכות גבוהה?

המשמעות של דרגת טוהר גבוהה יותר היא לא בהכרח איכות גבוהה יותר, אלא זהב טהור יותר. כתוצאה מכך ערכו של התכשיט יהיה גבוה יותר והוא יהיה יקר יותר. ככל ששיעור הזהב נמוך יותר המשמעות היא שהתכשיט מכיל יותר מתכות אחרות, וזהב שמשולב עם סגסוגות ומתכות הוא חזק יותר ועמיד יותר, זאת לעומת זהב 24K שאומנם טהור יותר, אך בד בבד גם הרבה יותר רך ופחות עמיד.
 

לסיכום, כמה עובדות על זהב

• ככל שהקראט יהיה נמוך יותר הזהב יהיה חזק יותר וככל שהוא יהיה גבוה, הזהב יהיה רך יותר.

• זהב בדרגת טוהר נמוכה יהיה פחות עמיד בפני כתמים בהשוואה לזהב בדרגת טוהר גבוהה.

• ערכו של קראט נמוך יותר יהיה יותר נמוך, זאת בהשוואה לקראט גבוה יותר שערכו יהיה גבוה יותר, כי הזהב יותר טהור.

• תכשיטי זהב ששיעור הזהב בהם גבוה והקראט גבוה יהיו צהובים יותר.

• מעל 75% מהזהב הולך לעולם התכשיטים, כאשר ביתר נעשה שימוש בתעשיות שונות כמו מטבעות, מטילים, טכנולוגיה, מחשבים, חלל ותעופה, שיניים, רפואה ועוד.
 

סימון תכשיטים

לרוב תכשיטי הזהב יש סימן היכר שמשתנה בין מדינה למדינה בהתאם לתקנים. כך שאם אתם נתקלים בתכשיט שאינו מסומן, מומלץ להמשיך את תהליך הקנייה במשנה זהירות. לפעמים יהיו תכשיטים מזויפים שנושאים סימן ולכן מומלץ לקנות זהב ותכשיטי זהב במקומות מוכרים ובעלי מוניטין.

מחשבון זהב