המדריך לבחירת יהלום

"יהלומים הם חבריה הטובים של האישה" או "יהלום פגום שווה יותר מאשר אבן פשוטה ללא פגם", וגם, "אישה תקנה כתר יהלומים ותתרץ זאת בכך שחסכה בהוצאות של כובע", הם רק חלק קטן מציטוטים כאלה ואחרים שהופיעו בשירים, סרטים וכחלק מאמירות של אנשים מוכרים על האבנים הכי יקרות ומפורסמות בעולם.


אך לא רק משפטים וציטוטים אלא גם בחיים עצמם, האבנים היוקרתיות הן המתנה האידיאלית לכל אישה, ובעצם בעידן של היום הדברים נכונים גם בכל הנוגע לגברים והסיבה לכך פשוטה. לא משנה מתי ומה, אבנים נוצצות תמיד נראות טוב והן מייצרות את אפקט הוואו בכל מאורע.


בעוד שלקבל יהלומים כל אחד רוצה ואוהב, לבחור יהלום זה כבר סיפור אחר. קל מאוד ללכת לאיבוד בין כל הסוגים, הצבעים והגדלים. בדיוק בגלל הסיבה הזו החלטנו לכתוב את המאמר הבא. הוא יעשה לכם סדר בדברים ולאחריו תדעו כיצד לבחור את גודל האבן היוקרתית המתאימה לכם בדיוק מושלם.

 

מדידת יהלומים

אין זה משנה אם תגיעו אל חנות תכשיטים גדולה ומפוארת, או אל מלטשה קטנה שם אפשר לשוחח באופן אישי עם הצורף, כדי לבחור את מידת האבן הנכונה אסור לכם להאמין בעיניים עצומות למה שהמוכרים מספרים, אלא כדאי ומומלץ קודם לכן ללמוד על הניואנסים הקטנים שעושים את ההבדל.
בכל זאת קנייה של יהלום היא לא הוצאה קטנה, ומעבר לכסף או לעובדה שיהלום משמש גם כסטטוס חברתי נחשב, זו קודם כל רכישה לנשמה של האדם.

 

משקל

באופן טבעי לגודל של האבן היוקרתית יש משקל גדול, אך יש מי שאומרים כי הגודל לא תמיד קובע וגם זה נכון.
את גודלו של היהלום לא מודדים לפי איך שהוא נראה לנו בעין, אלא אך ורק לפי משקל הקרט שלו. מה זה קרט אתם שואלים? זו בעצם יחידת משקל של אבני חן והחישוב שלה פשוט מאוד, קרט אחד שווה ל-200 מיליגרם. ככל שמשקלן של אבני החן והצפיפות שלהן תהיה גדולה יותר, כך הערך הכספי של האבן יהיה גדול יותר.
עד כאן הכל די פשוט, נכון? אם כך בואו נמשיך ונצלול אל שאר הפרמטרים.

 

מידות

אם את משקל האבן מודדים על פי יחידות משקל, את המידות שלו מודדים במילימטרים. מה בדיוק צריך למדוד? את העומק, רוחב ואורך היהלום.
המדידה של האבן היא לא משימה פשוטה מאחר ויש אבנים במספר צורות, לכן רק איש מקצוע מנוסה יודע לבצע את המלאכה המדויקת הזו, וגם הוא נעזר במכשור מיוחד. עוד על ההבדלים בין הצורות השונות בהמשך המאמר.

 

איכות החיתוך

עכשיו העניינים מתחילים מעט להסתבך או להיות מעניינים יותר, תלוי את מי שואלים. את חומר הגלם שמגיע מהטבע ניתן לחתוך בצורות שונות, לכן ישנה חשיבות מכרעת לדרך ולאיכות בה חותכים את חומר הגלם. ככל שזה ייעשה בצורה טובה וחלקה יותר, חומר הגלם יהיה מבריק ונחשב הרבה יותר.
עכשיו כשאתם יודעים איך בעצם מודדים אבני חן יקרות, קל יותר להבין את השוני של המחירים בחנות תכשיטים כאשר בודקים מספר אבנים יקרות במקביל.

 

צורות של יהלומים

צורות של יהלומים יש לא מעט והצורה עוד משתנה לאחר שהאבן עוברת חיתוך וליטוש בהתאם לדרישה. לכל צורה יש יופי וסיפור משלה, ואנחנו בוחרים את הצורה לפי הטעם האישי, ואתם יודעים מה אומרים, על טעם ועל ריח אין מה להתווכח.
בטבלה הבאה תלמדו על הצורות השכיחות והתיאור של כל יהלום:

 

סוג צורת היהלום הסיפור מאחורי החיתוך
עגול צורת העיגול של אבן יקרה היא הצורה הפופולרית ביותר בעולם. ניתן לראות את האבן העגולה בעיקר בטבעות אירוסין.
לצורה העגולה יש 58 היבטים, 33 בחלק העליון שלה ו- 25 בחלק התחתון שלה, זאת הסיבה שמדובר באבן שמנצנצת בכל תנועת יד.
מרקזיה במבט ראשון האבן הזו יכולה להזכיר צורה של אוניה בגלל הקצוות המחודדים שלה.
האבן הזו אהובה מאוד על נשים, כיוון שהיא גורמת לאצבעות שלהן להיראות רזות יותר. ויש מי שמעדיפות לתלות את היהלום כתליון על הצוואר.
פרינסס הצורה של יהלום זה יכולה להיות מרובעת או מלבנית. כמו לצורת מרקזיה כך גם באבן הזו, הפינות חדות אך הן לא חתוכות בצורה גסה.
קושיין צורת האבן הזו אהובה מאוד על מי שאוהבים מראה קלאסי. צורה מרובעת או מלבנית עם פינות מעוגלות שיכולות להזכיר מראה של כרית. לכן האבן הזו קיבלה את השם באנגלית - Cushion. האבן הזו יוקרתית ונחשבת גם אם היא פחות נוצצת כמו אבנים אחרות.
טיפה החיתוך של היהלום הזה הוא חיתוך קשה במיוחד, מאחר ומדובר בצורה שמזכירה אגס ויש מי שיגידו גם צורה של דמעה. הנקודה המעניינת ביותר באבן הזו היא הנקודה העליונה שם הקצה מעוגל. בדרך כלל נשים מעדיפות לענוד את האבן הזו כעגיל או תליון ופחות כטבעת על האצבע.
לב צורת הלב היא הצורה הרומנטית ביותר בעולם. צורה זו מחייבת מקצועיות רבה בזמן החיתוך, כך שהקווים יהיו סימטריים ונקיים.
גם את צורת הלב ניתן לראות בעיקר על שרשראות או עגילים ופחות על טבעות.
אמרלד הצורה הזו היא מלבנית ועדינה של קווים ברורים שזועקים חדש, אלגנטי ונקי. אומנם האבן הזו לא תופסת את העין במבט ראשון, אך מי שמתרכז בה מגלה את הקסם הייחודי שלה.
אובל צורה זו מזכירה את צורתו של העיגול אך היא מאורכת יותר ולכן מייצרת אשליה של אבן גדולה עוד יותר. מדובר בצורה קלאסית ועדינה.

 

בחירת היהלום המתאים

בפעם הבאה שתגיעו לקנות יהלום, קחו בחשבון מספר דברים נוספים.
היכן הוא יהיה ממוקם? האם על טבעת, עגיל או תליון. לאחר מכן תשאלו עצמכם, איזו צורה וגודל יחמיאו לכם במיוחד? למשל, אם הטבעת דקה אז אבן גדולה מדי יכולה להיראות פחות טוב. אם התליון עבה מאוד, יהלום קטן מדי יכול ללכת לאיבוד.
הטעות השכיחה שאנשים עושים היא לקנות אבן גדולה מתוך מחשבה שזו תתפוס את העין של אחרים. אומנם ברוב הפעמים אבן יוקרתית היא כמו מגנט, אי אפשר שלא להסתכל ולהתחבר אליה, אך אפשר ואבן גדולה מדי תעשה גם את ההיפך. מה גם שהאפקט הגדול ביותר אינו בא לידי ביטוי אך ורק בזכות הגודל אלא בעיקר בזכות איכות החיתוך, הניקיון והצבע של האבן היוקרתית.
מעבר לזה, חשוב לקחת בחשבון מתי תענדו את היהלום. האם הוא יהיה על האצבע, אוזן או צוואר בכל יום, או שתעדיפו לשמור אותו רק לאירועים חגיגיים?

 

שאלת השאלות – המחיר

עכשיו כאשר אתם מבינים כי צורת החיתוך, הניקיון, צבע וצפיפות אבני החן הם אלה שקובעים את איכות, מגיעה המשימה האחרונה, כמה כדאי לשלם על אבן כזו או אחרת?
כאן נכנסים שיקולים נוספים, הטעם האישי של כל אחת ואחד בנפרד. התקציב הפיננסי והרצון לקנות משהו שיהיה מספיק טוב ויפה, לא להתפשר על האיכות אך באותה הנשימה גם לא לקרוע את הכיס יותר מדי.

לכן, אם אתם חייבים שהאבן תהיה גדולה ולא משנה מה, אפשר להתפשר על דרגת הצבע, שזו תהיה נמוכה יותר כך שזה יסתדר לכם עם התקציב שהצבתם מראש.
אם הגודל פחות משחק עבורכם תפקיד אלא אך ורק האיכות של כל שלושת הפרמטרים החשובים - חיתוך, בהירות וצבע, אז ניתן להתפשר מעט על הגודל ולהתחדש באבן חן שתחמיא ותשמח אתכם תמיד.

מחשבון זהב