המסת זהב

יש לכם גרגרי זהב גולמי ואתם רוצים להפוך אותם לתכשיט או מטיל? או שאולי יש לכם תכשיטי זהב בבית שאינם נמצאים בשימוש ובמקום שהם יעלו אבק במגירה אתם רוצים להמיס אותם ולעשות בהם שימוש חוזר, אפילו בעצמכם בנוחות של הבית. בין אם אתם אמנים או צורפים ובין אם מחפשים לכם פרויקט DIY מעניין, ישנן מספר דרכים שישמשו אתכם להמסת זהב. קחו בחשבון שאם בחרתם לעשות זאת בעצמכם עליכם מאוד להקפיד לשמור על הבטיחות, מכיוון שתהליך המסת זהב לא פעם דורש חום קיצוני.
 

השיגו את כל הציוד הדרוש

כדי להתחיל להמיס זהב עליכם קודם כל להצטייד בכל מה שדרוש, במיוחד אם אתם לא עובדים בסדנה מקצועית או מפעל ובו ישנו ציוד מתאים. הדבר הראשון שעליכם לרכוש הוא כלי קיבול שתוכנן במיוחד להכיל זהב נמס ויכול לעמוד בחום הקיצוני. נקודת ההיתוך של זהב היא 1,064 °C, טמפרטורה גבוהה לכל הדעות, לכן חשוב מאוד שלא תבחרו סתם כלי. מלבד המכל עליכם להכין גם מלקחיים כדי להזיז את הכלי ולהחזיק אותו בבטחה. גם המלקחיים שלכם צריכים להיות עמידים בחום קיצוני.

המסת זהב


הסירו מזהמים מהזהב

רגע לפני שממיסים את הזהב צריך להסיר ממנו מזהמים. כדי לעשות זאת יש לערבב אותו לפני כן עם תערובת של בורקס ונתרן פחמתי. תערובת כזאת שניתן לרכוש מבעוד מועד תעזור להסיר מהזהב חומרים שפוגעים בטוהר שלו תוך כדי שהוא מתחמם. זכרו - לכל אורך הדרך חשוב מאוד לשמור על מקסימום בטיחות, המסת הזהב נעשית בחום מאוד גבוה, לכן אם אין לכם הכשרה כלל וזאת הפעם הראשונה שלכם, מוטב שתתייעצו עם אנשי מקצוע מתאימים. הקפידו שלעולם לא להמיס זהב ליד חומרים דליקים ותמיד הגנו על עצמכם עם הציוד המתאים.


תנור אינדוקציה להמסת זהב

תנור להמסת זהב זהו כבשן קטן בעל עוצמה גבוהה שעוצב ותוכנן במיוחד להמסת מתכות יקרות כמו זהב. אפשר אפילו לרכוש כזה תנור ברשת. חלק מתנורי הזהב מאוד סבירים ומאפשרים לאנשים להמיס בתוכם מתכות מסוגים שונים בבית בכמה צעדים פשוטים. כמובן שגם כאן עליכם להיות מוכנים עם כלי קיבול ייעודי, מלקחיים ותערובת בורקס ונתרן פחמתי. את הזהב מכניסים לתוך התנור כשהוא בתוך הכלי שלו, ומחממים לטמפרטורת ההיתוך הרצויה.


מבער גז פרופאן

עם מבער ייעודי הזהב ימס ממש תוך כמה דקות ספורות, ומכיוון שמדובר בחום קיצוני, גם כאן עליכם להיזהר מאוד. כדי לעשות זאת עליכם להניח את הזהב בתוך כלי הקיבול הייעודי שלו על משטח חסין אש ולכוון את הלפיד לעברו. אם אתם מוסיפים את התערובת הכימית לזהב עליכם להמיס אותה בטמפרטורות יותר נמוכות. כמו כן שימו לב שאתם מבצעים את תהליך החימום בזהירות ובאיטיות, כי אם תחממו מהר מדי כלי הקיבול שהזהב בתוכו עלול להיסדק או אפילו להתפוצץ. כאשר אתם עובדים עם מבער עליכם לחמם את הזהב על הלהבה בתנועות מעגליות, ברגע שהזהב משנה את צבעו לאדום תוכלו לדעת שאתם בכיוון הנכון.


החליטו מה תעשו עם הזהב המומס שלכם

לאחר שהמסתם את הזהב, ואולי אפילו מעט לפני, עליכם להחליט מה תעשו אתו כעת. האם אתם רוצים ליצוק ממנו מטיל או אולי צורה אחרת כמו מוט? האם תרצו לעצב ממנו תכשיט? כדי לעשות זאת עליכם פשוט ליצוק את הזהב המומס לתוך תבנית המטיל או לכל תבנית אחרת לפני שהוא מתקשה. ואז פשוט תנו לו להתקרר. קחו בחשבון שהתבנית צריכה להיות מיוצרת מחומר הדומה לכלי הקיבול בו המסתם את הזהב – עמידה בפני החום הקיצוני.

מחשבון זהב