הערכת שווי תכשיטים

כיצד קובעים מהו שוויו של תכשיט? אילו משתנים חשובים יש לבדוק? והאם שוויו של התכשיט נקבע רק בהסתמך על המתכות והאבנים שמרכיבות אותו? בין אם ירשתם תכשיט עתיק ובין אם ברצונכם לרכוש אחד, ישנם כמה דברים שכדאי שתדעו.

ישנם כמה גורמים אשר משפיעים על שוויו של תכשיט. בחינתם מאפשרת לספק הערכת מחיר רלוונטית. לפני שבוחנים את כל הפרטים לעומק, חשוב לנקות את התכשיט מלכלוך ושומן אשר הצטברו עליו, כי רק לאחר ניקוי יסודי אפשר יהיה לבצע הערכה יותר מדויקת ומקצועית.
 

סוג המתכת

המתכת היא החומר העיקרי שממנו מיוצר התכשיט. ערכן של מתכות שונות שונה גם כן, כאשר פלטינה, פלדיום וזהב אלו הן המתכות היקרות ביותר. אחריהן בסולם נמצאות מתכות כמו נחושת וכסף אשר נחשבות לזולות יותר. לכן השלב הראשון בהערכת שווי הוא לבחון באיזו מתכת נעשה שימוש, ברוב המקרים סוג המתכת ישפיע גם על איכותה של עבודת הצורפות.


משקל ומידת טוהר

תכשיטי זהב בשיבוץ אבנים

גורם נוסף אותו יש לבדוק הוא משקל המתכת ומידת הטוהר שלה. במשקל ההתייחסות היא למתכת עצמה, ובמידת הטוהר ההתייחסות היא לאחוז המתכת בתכשיט. כך למשל זהב טהור יהיה 24 קראט, ולהיפך, כאשר אחוז הזהב נמוך יותר הקראט יהיה נמוך יותר. 
 

שיבוץ אבנים

במידה והתכשיט משובץ ביהלומים או אבני חן יהיה צורך לבצע הערכה בהתאם. כאשר מדובר ביהלומים הבדיקה תסתמך על פרמטרים כמו:

• ניקיון – בדיקה שקובעת אם היהלום נקי מפגמים
• גוון – ככל שהגוון של היהלום יהיה צהוב יותר כך ערכו ירד בהתאם
• משקל היהלום – משקל היהלום נמדד בקראט
איכות העבודה – פרופורציות היהלום, סימטריה ואיכות הצחצוח שלו

מלבד יהלומים יכול להיות שהתכשיט יהיה משובץ באבני חן. הערכת שוויין נמדדת על ידי פרמטרים מעט דומים: סוג האבן, צבעה, מקורה, משקלה, ניקיונה, מידת השקיפות שלה, הנדירות שלה, כל אלו ועוד הם משתנים שישפיעו על ערכה לכאן או לכאן.


מקור התכשיט ורמת היוקרה

שלב נוסף בבדיקת התכשיט דורש איתור חותמות או הטבעות על גבי התכשיט כמו חותם המציין את סוג ואיכות המתכת, חותמות יצרן אשר יעידו על מקוריותו ואיכותו של התכשיט ועוד. ככל שרמת היוקרה של היצרן תהיה גבוהה יותר כך ערכו של התכשיט יקבע בהתאם. כמו כן מלבד היצרן, החנות בה נרכש התכשיט גם יכולה להשפיע על ערכו ישנן חנויות ששמן הולך לפניהן בתחום.

לסיכום: הערכת תכשיטים זו עבודה למומחים, עבודה אשר דורשת ידע, ניסיון ורמת דיוק גבוהה. לכן כדי לקבל הערכה מקצועית ומדויקת ולהבטיח שהתכשיט איכותי ומקורי יש לפנות לחברה מקצועית ומנוסה.

מחשבון זהב