הפקת זהב

אחד מחומרי הגלם היותר פופולריים בתחום התכשיטנות והצורפות הוא זהב. ללא הפקת זהב יהיה זה מאתגר לייצר תכשיטים כלשהם אך כדי להגיע לשלב הזה, הישורת האחרונה בייצור התכשיט, יש קודם כל להפיק זהב. אילו שיטות וטכניקות להפקת זהב ישנן?

הפקת זהב זו פעולה שקיימת כבר אלפי שנים. כיום מדובר בעסק בינלאומי הפועל ביבשות שונות, עם מגוון גיאוגרפי גדול יותר של ארצות שמפיקות זהב, לעומת פעם. אחת הדרכים להפקת זהב היא על ידי כריית זהב מהאדמה. בטבע, הזהב אינו נקשר לחומרים אחרים ולכן, כל שיש לעשות הוא להפריד את הזהב מהסלעים שנמצא בתוכם או מהחול במקרים אחרים.


כל הדרכים להפיק זהב

ישנן שיטות שונות לכריית זהב, החל בשיטות ידניות ועד שימוש במכונות גדולות ועוצמתיות. השיטה הידנית דורשת שימוש בכלים רחבים דמויי מחבתות. את הכלים ממלאים בחול וחצץ מאזור הכרייה, ולאחר מכן במים, כאשר ניעור הכלי גורם לזהב להיפרד מהחול והחצץ ולשקוע אל תחתית הכלי. טכניקה זו פופולרית בעיקר באזורים בעלי אדמת סחף והיא פחות יעילה אם רוצים לחלוש על שטחים גדולים. שיטה נוספת היא על ידי חציבת תעלות מלאכותיות, בהן השתמשו הכורים כדי להביא מים אל תוך אתר הכרייה. תעלות אלו לעיתים חצו שטחים נרחבים ודרשו חיזוק של קורות עץ. מכאן ועד השימוש במכונות הכורים השתמשו בגלגלת גדולה, מתקנים שהותאמו לסוסים ונועדו לשבירת סלעים, שימוש בלחץ מים הידראולי ועוד.

הפקת זהב

השיטה הפופולרית כיום: כרייה מסלעים

אם בעבר נהגו להפיק זהב בידיים, בתוך נחלים, היום ישנן מכונות גדולות ומתקנים שמזרימים מים בלחץ אדיר ומפרידים את הזהב מהאדמה ומהסלעים. כורי הזהב כבר אינם אנשים שמגיעים אל הנחל עם סיר, אלא שמדובר באנשי מקצוע מיומנים שמשקיעים את זמנם וכספם בציוד מקצועי שיעניק להם יתרון ויעזור להם לכרות כמה שיותר זהב מהשטח שקיבלו אישור לכרות בו. לעיתים הזהב נמצא במעמקי האדמה וכדי להוציא אותו יש צורך בכלים כבדים ובטכניקות יותר מתקדמות.
 

אז לעומת היום

כריית זהב בהיקפים גדולים דורשת שימוש בטכניקות הרבה יותר מורכבות. ראשית כל יש לחפש את אתר הכרייה המושלם, שזהו גם חלק לא פחות חשוב בתהליך. האתר הנכון יהפוך את כל התהליך להרבה יותר רווחי, שכן ככל שהתהליך גדול ומורכב יותר, כך יש יותר הוצאות ויותר כוח אדם מעורב בתהליך. היות וההסתברות למצוא זהב נמוכה יחסית, אזורים פוטנציאליים לכרייה עוברים בדיקות גאולוגיות, כדי להעריך אם יצליחו באמת למצוא באזור כמויות גדולות של זהב, והכוונה בכך לגבישי זהב גדולים. לרוב החיפוש יתמקד בארצות שבהן יש כמויות גדולות של זהב כמו אפריקה, ואוסטרליה.

מציאת זהב

הפקת זהב – תהליך הרבה יותר מורכב ככל שחולפות השנים

כיום כמות הזהב הגדולה ביותר נמצאת על קרקעית האוקיינוס ועמוק בתוך האדמה, שכן הרבה מהאזורים שבהם היה זהב מעל פני השטח מוצו. כתוצאה מכך חברות רבות החלו לחפש זהב מתחת לפני השטח ואזורי הכרייה כוללים בורות עמוקים. בורות אלו נחפרים על ידי חומרי נפץ כאשר הפיצוץ יוצר סלעים גדולים של אדמה. את הסלעים מעמיסים על משאיות ומובילים אותם אל אזורי השטיפה. ישנם אזורים אחרים שבהם הכרייה מתבצעת על ידי חפירת מנהרות בעומק האדמה ושימוש בחומרי נפץ באופן מבוקר. גם כאן כתוצאה מהפיצוץ נוצרים סלעים שאותם מעמיסים לאזורי השטיפה.


עם השנים השיטות להפקת זהב הפכו ליותר מורכבות אך יחד עם זאת ניתן להפיק זהב בכמויות גדולות יותר ולעשות בו שימוש לצרכים שונים, לרבות לייצור תכשיטים.

מחשבון זהב