אודות חותמות זהב

כבר משחר ההיסטוריה מתכת הזהב מוכרת לאדם ומסמלת יוקרה, עושר ומעמד גבוה. מתכת זו אהובה על האדם בשל תכונות רבות וטובות מלבד צבעה הצהוב וזוהרה המנצנץ. היא גמישה וקלה לעיבוד, בעלת מוליכות חשמלית, עמידה בפני התחמצנות, קורוזיה וחלודה, אינה מתערבבת בקלות עם חומרים אחרים ועוד. יתרונותיה הרבים הפכו אותה למבוקשת עבור מטרות רבות ומגוונות החל בייצור ועיצוב תכשיטים, דרך ענפי התעשייה השונים ועד שווקי המסחר בהם משמשת כהשקעה יציבה ובטוחה.
 

זיהוי וזימון הזהב על ידי חותמות זהב

מחירי הזהב נמצאים במגמת עלייה לאורך השנים, הזהב נמדד ביחידות של אונקיה ומחירו משתנה תדיר לאורך יום המסחר בהתאמה לביקוש והיצע. קראט זו יחידת המשקל של הזהב והיא מסומלת על ידי האות K. הקראט בזהב מסמל את אחוז הזהב הטהור במתכת והוא מסומן על הזהב על ידי חותמות שונות שמשמעותן היא זו:
24K – 99.999% זהב טהור, אחוז הזהב הטהור הגבוה ביותר, מסומן גם על ידי המספר 999
22K – 91.6% זהב טהור, מסומן גם על ידי המספר 916.6
18K – 75% זהב טהור, מסומן גם על ידי המספר 750
14K – 58.5% זהב טהור מסומן גם על ידי המספר 585
יש לציין כי ישנם סוגי זהב באיכות נמוכה שמכילים גם 10K (מסומן במספר 417), 9K (שמסומן על ידי המספר 375) ו- 8K (המסומן על ידי המספר 333). אולם אלו פחות נפוצים בארצנו בתעשיית התכשיטים.
 

זהב אמיתי

יש שלושה סוגים של חותמות זהב:

שלושת הסוגים עשויים להופיע על תכשיטי זהב והם: חותמת של טוהר הזהב המוטבעת על ידי היצרן, חותמת שמוטבעת על ידי מכון התקנים וחותמת של סמל היצרן.
 

חותמות זהב שמוטבעות על ידי היצרן

הנורמות המקובלות בענף תכשיטי הזהב בארץ ובעולם מחייבות את היצרנים להטביע על התכשיטים חותמת שמעידה על מידת הטוהר של הזהב שבו ובמילים אחרות: עליהם לסמן על ידי הקראט כמה זהב טהור יש בתכשיט. בתכשיטים חדשים ניתן לראות את החותמת די בקלות, אולם אם אתם מתקשים תוכלו לראות את החותמת עם זכוכית מגדלת שמגדילה פי 10. כאמור, החותמות שעליכם לחפש הן מספר הקראט או הספרות שמייצגות אותו, לדוגמה: עבור זהב טהור יש לחפש חותמת של  24K או של הספרות המייצגות 999, וכן הלאה.
 

חותמות שמוטבעות על ידי מכון התקנים

החוק מחייב קבלת אישור של מכון התקנים על כל תכשיט זהב. מכון התקנים בודק שהתכשיט אכן עומד בכל התקנים הנדרשים ומכיל את ריכוז הזהב המובטח. לקבלת חתימה זו ישנו תנאי מוקדם והוא חותמת נוספת על התכשיט מטעם יצרן התכשיטים (סמל ייחודי לו). חותמת של מכון התקנים רלוונטית לתכשיטי זהב שמשקלם גבוה משני גרם, כך שכל תכשיט תקני צריך לכלול 3 חותמות הלכה למעשה: חותמת קראט (טוהר הזהב), סמל יצרן וחותמת של מכון התקנים.

מחשבון זהב