חותמות כסף - סוגים וסימנים

מתכת הכסף שימשה במשך מאות שנים לייצור פריטים יפים ובעלי ערך, מתכשיטים וכלי שולחן ועד חפצי נוי. על מנת להבטיח שהצרכנים יקבלו את מה ששילמו עבורו, יצרני כסף החלו לסמן את מוצריהם בחותמות כסף המזהות את טוהר הכסף, מהוות "תו תקן" ומאפשרות ללמוד על מקורו של הפריט ועל ערכו.

 

מאין הכל התחיל?

ההיסטוריה של חותמות הכסף הולכת אחורה עד לתחילת המאה ה- 14. אומנם מקורן בפועל עדיין נותר בגדר תעלומה, אך בתקופה זו בבריטניה החלו להטביע חותמות על פריטי כסף באופן שיטתי. הן כללו את סימן היצרן, סימן המעיד על טוהר הכסף ותאריך, מאפיינים אשר שימשו לזיהוי איכות ואותנטיות של מוצרי כסף.
עם הזמן מדינות אחרות החלו לאמץ מערכות הטבעת כסף משלהן. באנגליה, למשל, שיטת סימון הכסף שהוצגה לראשונה במאה ה-14, עדיין נמצאת בשימוש כיום. בגרמניה וצרפת, בתחילת הדרך פיתחו שיטת החתמה שונות מכיוון שמדינות אלו היו מפוצלת לנסיכויות. כתוצאה מכך ישנם סוגים שונים של חותמות כסף ממדינות אלו. עם השנים, הנסיכויות התאחדו והוטמעה מערכת אחת לסימון כסף במדינות אלו, שנפוצה עד היום. בארצות הברית עד המאה ה- 20 לא היתה נהוגה שיטה אחת אחידה, אולם מאז ואילך כן פותחה מערכת חותמות מרכזית, ובישראל סימן ההיכר של כסף מאז שנות ה- 60 הוא חותמת כינור דוד.

 

הסוגים השונים של חותמות כסף

בעת רכישה או איסוף של תכשיטי וכלי כסף, חשוב להבין את הסוגים השונים, שכן הם יכולים לספק מידע חשוב על גילו, מקורו ואיכותו של הפריט.  אלו העיקריים:

  • חותמת כסף STERLING 925 – זהו הסטנדרט העולמי הנפוץ גם בישראל, היא מעידה על כסף סטרלינג הכולל 92.5% כסף בפריט.
  • חותמת תו תקן – מעניקה אישור לכך שהמוצר נבדק ועומד בתקנים. הסמלים יכולים להשתנות בהתאם לארץ המוצא, בישראל היא כאמור, כינור דוד.
  • חותמת יצרן – סימן לצורף או חברה מסוימת. סימנים אלו יכולים לסייע לזהות את המותג ולספק מידע על מקורו וגילו של הפריט.
  • חותמת תאריך – חלק מהפריטים כוללים גם תאריך מה שיכול לספק מידע על השנה שבה נבדק הכסף. חותמת זו יכולה להשתנות בהתאם לארץ המוצא.
  • סימני מכס – במדינות מסוימות נעשה שימוש בסימני מכס כדי לציין ששולם מס על הכסף. סימנים אלה יכולים לספק מידע על גיל היצירה ומקורה.
  • סימן יבוא – סימן היבוא הוא סמל המזהה את מדינת המוצא של מוצרי כסף מיובאים. סימני יבוא יכולים לספק מידע על ארץ המקור של היצירה ולסייע בזיהוי יוצרה.

 

חשוב לציין, לא על כל מוצרי הכסף יהיו חותמות או סימנים

על מוצרי ותכשיטי כסף ישנים יותר עשויים להיות סימנים בלויים או בלתי קריאים, בעוד שאחרים אולי לא סומנו כלל. עם זאת, זיהוי החותמות או הסימנים על מוצרי כסף, יכול לספק מידע רב על ההיסטוריה והערך של היצירה.
אם אינכם בטוחים לגבי המשמעות של חותמות או סימנים כלשהם, תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחה כדי לוודא שאתם מפרשים את המידע בצורה מדויקת. היכרות עם הנושא מהווה היבט חשוב בעת רכישה של כלי כסף, לכן הקדשת זמן ללמידה יכולה לעזור לכם לקבל החלטות מושכלות יותר, כמו גם להעריך את היופי וההיסטוריה של יצירות הכסף שתפגשו במהלך חייכם.

בברכת זהב אנו מעריכים את החותמות והסמלים המורכבים, ואף רואים בהם סוג של אמנות בפני עצמם. עם ניסיון עשיר וידע שעובר מדור לדור, נשמח לעזור לכם להעריך עבורכם את שוויים של פריטי כסף, ולתת הצעת מחיר או ייעוץ מקצועי שיאפשר לכם להשקיע במוצרי כסף איכותיים ובעלי ערך שיחזיקו מעמד לאורך זמן.

מחשבון זהב