יהלומים שחורים, כל מה שרציתם לדעת על האבן הנדירה

יהלומים שימשו מאז ומעולם כדי להגדיר את מעמדם של אנשי האצולה ומי שהיו להם האמצעים לרכוש אבני חן נדירות מהסוג הזה. יהלומים כיום מזוהים בדרך כלל עם הצעות נישואין כאשר בישראל ובמקומות שונים בעולם, טבעת משובצת יהלום מסמנת אירוסי אישה לאיש. במאמר הבא נדבר על האופן בו נוצרים יהלומים. איך אופן היווצרותם של יהלומים טבעיים משפיע על מחירם הסופי, מה הופך יהלום לשחור ונסביר לכם כל מה שאפשר לדעת בנושא.

 

איך נוצרים יהלומים, המדריך המלא

מבחינה כימית, יהלום הוא מינרל קשיח העשוי פחמן נקי. היהלום נחשב לאחד מהאלוטרופים של פחמן בעוד אחרים הופכים לגרפיט. במילים פשוטות, אותן מולקולות של פחמן יכולות להתגבש פעמיים. פעם אחת לכדי גרפיט המשמש בתור דלק לתעשייה ובפעם השניה, בתור יהלום. יהלום נחשב לחומר הקשה ביותר בטבע. אגב, לכן, יש שימוש של אבני החן הללו לא רק בעיצוב תכשיטים, אלא גם עבור תעשייה.


צריכים לשרור תנאים מיוחדים כדי שהפחמן יתמצק לכדי יהלום. אבני החן הללו נוצרות במעבה האדמה. בעומק של 200-250 אלף מתחת לקליפת כדור הארץ. כדי שהילום יתגבש הוא צריך 'להיאפות', בטמפרטורה של בערך 1200 עד 1600 מעלות סלציוס וצריך לקחת בחשבון כי ליהלומים לוקח הרבה זמן להתגבש בסופו של דבר. אפשר לומר כי התהליך אורך כמה עשרות אלפי שנים בדרך כלל. מאגרים של אבני החן נמצאים מתחת ליבשות העתיקות ביותר, בהן קיימים התנאים הדרושים. לכן נמצא מכרות גדולים בדרום אפריקה, סיביר, דרום אמריקה בדגש על ברזיל ועוד.

 

איך נקבע צבעו של יהלום טבעי

בדרך כלל התגבשות הפחמן יוצרת מבני גבישי לבן או שקוף אם תרצו. אלו היהלומים הרגילים, אלו שאנחנו רואים בדרך כלל. הצבע של האבן יכול להשתנות במידה ואטומים של חומרים נוספים נלכדו בתוך המולקולות של הפחמן בעת היווצרותו של היהלום עצמו. היהלומים הצבעונים הנפוצים צבועים בחום וצהוב. היהלומים הנדירים יותר הם יהלומים כחולים, אדומים וכמובן, שחורים. אם נבחן את הסטטיסטיקה, מדובר על יהלום צבעוני המתגלה אחד לעשרה מליון יהלומים שקופים. יהלומים שחורים אם כן, נחשבים ליהלומים נדירים במיוחד. מי אחראים לצבע השחור? מולקולות של גרפיט אשר נלכדו בתהליך ההתגבשות הכימית של היהלום לאורך השנים, עד להיווצרותו.

מה משפיע על המחיר של יהלום טבעי

אמנם, יהלומים שחורים אלו יהלומים, כאמור, אשר נצבעו שחור לאורך שנים רבות. אבל, גם בשוק של היהלומים השחורים ישנם יהלומים מאיכות גבוהה יותר או פחות. כדי שתוכלו להבין איך אנשי מקצוע בוחנים אבני חן שונות, ערכנו עבורכם רשימה קצרה שתבהיר את הנושא הזה בדיוק.

  1. משקל: ערכו של יהלום כמו גם זהב, נקבע בקראט. אמת מידה מיוחדת רק לבחינת משקלם של חומרים מהסוג הזה. הסכום אותו תשלמו עבור אבן חן כזו עולה ככל שמדובר על יהלום גדול יותר ובעל משקל רב יותר.
  2. צבע היהלום: כבר דיברנו על כך בקצרה אבל אנחנו נגיד את זה שוב, ככל שמדובר על יהלום בצבע נדיר יותר, כך מחירו יעלה. לכן, יהלומים שחורים נחשבים יקרים יותר מיהלומים לבנים, חומים וכן הלאה.
  3. ניקיון: מכיוון שמדובר על מינרל המתגבש במעמקי האדמה, הרי שהטבע עושה את שלו וישנן אבני חן היוצאות עם פגמים כאלו ואחרים. ניתן לטפל בפגמים מסוימים כמובן, אבל אם מדובר על יהלום טבעי, נטול פגמים, ערכו יעלה באופן משמעותי.
  4. רמת חיתוך: כדי שיהלום יהיה בצורתו כמו שאנחנו מכירים בתכשיטים אחרים, הרבה פעמים על אנשי מקצוע לבצע את החיתוך בעצמם. שכן אנחנו לא יכולים לצפות מהטבע לעשות את העבודה עבורינו בכל פעם. אגב, אם חשבתם פעם על הפתגם, 'יהלום בלתי מלוטש', הכוונה היא כמובן ליהלומים אותם יש לחתוך כך שיתאימו לתכשיט. מטבע הדברים, ככל שיש לבצע פחות עבודה על אבן החן עצמה, כך מחירה יעלה בהתאמה.

אנחנו רוצים להזכיר כי לכל אחת מהקטגוריות הללו יש משקל כאשר אנחנו מנסים להבין מה יהיה מחירו של היהלום בסופו של דבר. עלינו לקחת בחשבון כי לעיתים, גם יהלום קטן יחסית יעלה יותר, רק משום שהוא עומד בקריטריונים הנוספים שהוצגו כאן. עוד אפשר לומר כי רק אנשי מקצוע הבקיאים בפרטים ידעו להגיד במדויק מה ערכה של אבן חן כזו או אחרת. תמיד טוב להתייעץ ותמיד טוב לזכור כי בניגוד לפריטים אחרים אותם אנחנו רוכשים ומחליפים בהמשך, כאן מדובר על השקעה אשר תישאר בעלת ערך גם בעוד שנים רבות.

 

כמה מילים על עיצוב תכשיטים

כמובן, ערכה של אבן החן עצמה עומד במקומה, אבל לכך אנחנו מוסיפים את ערכו של התכשיט כולו. את ערכם של החומרים מהם עוצבה הטבעת או השרשרת, את משך הזמן במהלכו עיצבו הצורפים את התכשיט עצמו. כאמור, תכשיטים היו מאז ומעולם כלי דרכו בני אדם בחרו לשמור על הונם. בשנים האחרונות אנחנו רואים איך השימוש באבנים צבעוניות ובעיקר, יהלומים שחורים הולך וצובר תאוצה גם כי תכשיטים מעוצבים על פי צו האופנה. אתם יכולים לבחור לרכוש טבעת לכבוד האירוסין והאמת היא כי תכשיט יפה יכול לשמש בתור מתנה גם סתם כך. ביום רגיל לחלוטין.

 

האם יש ערך ליהלומים שחורים שאינם טבעיים

לאורך השנים, עם התפתחות הטכנולוגיה, נוצרו אמצעים המאפשרים יצירה של אבני חן מהסוג הזה שלא כדרך הטבע. אמנם, אפשר להגיע לתוצאות מרהיבות. אבל, כמובן, ערכם של יהלומים סינתטיים לא מגיע לזה של יהלומים טבעיים. לעיתים קשה להבחין בהבדלים ולכן, תמיד מומלץ להגיע לאיש מקצוע מנוסה, לתת לו להתרשם ממה שיש לכם ביד ולעזור לכם לקבל החלטות נבונות הרלוונטיות לכם.

מחשבון זהב