מדריך לרכישת יהלומים - מה חשוב לבדוק ולוודא לפני רכישה?

מעבר לעובדה שזהו אחד החומרים הקשים ביותר שידע הטבע, יהלומים נחשבים לאחת מאבני החן הנחשקות והיקרות ביותר בעולם. הם מסמלים אהבה, מחויבות ויופי נצחי. בין אם אתם מעוניינים לקנות טבעת אירוסין, שרשרת, צמיד טניס או זוג עגילי יהלומים אלגנטיים ונוצצים, חשוב שתדעו לבצע רכישה מושכלת, כדי לקבל את התמורה המלאה לכספכם.
מדריך מקיף זה ידריך אתכם ויעזור לכם לנווט בין כל הגורמים החשובים שעליכם לבדוק ולוודא לפני רכישת יהלומים.

 

צורת היהלום

צורת היהלום משפיעה על עיצוב הטבעת וזה הדבר הראשון שלוכד וצריך ללכוד את תשומת הלב שלכם. אף צורה אינה טובה יותר מאחרת, הדבר תלוי לחלוטין בהעדפות אישיות שלכם, כאשר יהלומים עגולים נחשבים לפופולריים יותר מאחרים הודות לברק המיוחד שלהם.

יחד עם זאת ישנם כאלו שיעדיפו צורה ייחודית כמו כרית או אליפסה. בכל מקרה, חשוב קודם כל לבחור את הצורה הרצויה של האבן, כדי לצמצם את החיפוש ולאחר מכן, לעבור לפרמטרים החשובים של איכות החיתוך, הצבע, הקראט והבהירות.

 

 

ארבעת ה-Cs: חיתוך, צבע, בהירות וקראט

באנגלית קוראים להם ארבעת ה- Cs ((Cut, clarity, color, carat והם ארבעת הקריטריונים הבסיסיים להערכת איכותו וערכו של כל יהלום.

 

חיתוך 

ההיבט שהכי ישפיע על יופיו של היהלום הוא איכות החיתוך שלו, כאשר החיתוך שלו משפיע המון על הברק והמראה הכללי שלו. המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) מדרג חיתוכים בסולם הנע בין מצוין לנמוך. ואם אתם רוצים למקסם את הניצוץ כדאי לבחור בדרגת חיתוך גבוהה. באופן כללי ההמלצה היא לבחור רק ביהלומים מצוינים (אם יהלום מגיע עם תעודת GIA) או ביהלום עם חיתוך אידאלי (אם מדורג על ידי ה-AGS).


צבע

צבע של היהלום גם מדורג על ידי סולם הנע בין D (חסר צבע) ועד Z (צבע בהיר או חום). ככל שהיהלום יהיה יותר חסר צבע, כך הערך שלו יהיה גבוה יותר. בניגוד לאמונה הרווחת אינכם צריכים לשלם יותר עבור יהלומים בדירוגים גבוהים, רוב הצרכנים בוחרים ביהלומים בטווח הצבעים G עד J, מכיוון שהם נראים חסרי צבע בעין בלתי מזוינת ומציעים תמורה טובה להשקעה.
חשוב לזכור שצורות שונות של יהלומים משקפות צבע בעוצמות שונות, לכן בחירת הצבע האופטימלי תלויה מאוד בצורת היהלום שבחרתם, וביצירת איזון בין מראה היהלום לבין המחיר.


בהירות

קריטריון זה מודד נוכחות של פגמים פנימיים או חיצוניים, הנקראים בעגה המקצועית תכלילים. יהלומים מדורגים בסולם בהירות הנע מ- Flawless (מושלם) מה שאומר ללא תכלילים או פגמים הנראים בהגדלה של פי 10, ל- Included מה שאומר שיש לו הרבה תכלילים ופגמים גלויים לעין בלתי מזוינת. באופן כללי, ככל שדרגת הבהירות גבוהה יותר כך היהלום יהיה יקר יותר.


משקל קראט

קראט קובע את גודל היהלום. ליהלומים גדולים יותר יהיה ערך רב יותר בדרך כלל, יחד עם זאת, לא על הקראט לבדו נקבע ערך היהלום, שכן גם שלושת ה-C האחרים ממלאים תפקיד משמעותי באיכות הכללית שלו ומחירו. יש למצוא את האיזון המושלם בין משקל קראט לבין שאר הקריטריונים כדי לבחור את היהלום האידיאלי עבור התקציב שלכם, כאשר יש לציין שהקראט מתייחס למשקל היהלום ולאו דווקא לגודלו.

 

 

תעודה

תמיד כדאי לקנות יהלום ממקום מוכר ובעל מוניטין אשר מספק לכם תעודה גמולוגית בעת הרכישה, בה מופיעים כל הפרטים הנוגעים ליהלום. מעבדות גמולוגיות מכובדות מספקות הערכות יסודיות של ארבעת ה- Cs, לרבות דוח הכולל מידע חיוני על איכות היהלום, ומבטיח שקיפות ואותנטיות.


שיקולי תקציב

אחד הפרמטרים החשובים בעת קניית יהלום הוא התקציב שעומד לרשותכם, ועליכם להגדיר אותו לפני שאתם קונים. יהלומים זמינים בנקודות מחיר שונות והגדרת התקציב תעזור לכם לצמצם את האפשרויות. זכרו שאתם יכולים למצוא יהלומים מהממים בכל מסגרת תקציב, על ידי שקלול נכון של ארבעת ה-Cs וגורמים אחרים.


סוג המתכת

אופן השיבוץ וסוג המתכת משפיעים בצורה משמעותית על המראה והעיצוב של היהלום. המתכות הנפוצות ביותר לשיבוץ יהלומים יהיו זהב (צהוב, לבן וורוד) ופלטינה. לכל מתכת יש את המאפיינים הייחודיים רק לה, ואת ההשפעה שלה על מראה היהלום. לכן בחרו איזו מתכת תשלים בצורה הטובה ביותר את היהלום הנבחר, כמו גם את העדפות הסגנון שלכם.


שקלו להשקיע ביהלומים צבעוניים

יהלומים צבעוניים, המוכרים גם כ- ,Fancy color diamonds נחשבים לאפשרות נדירה, ייחודית ויוקרתית ביותר. הם מגיעים במגוון רחב של צבעים, לרבות צהוב, כחול, ורוד וגם אדום שנחשב לנדיר וליקר מכולם. הצבעים המיוחדים והעובדה שהם נדירים הופכים אותם לאופציה מעולה עבור מי שמחפש משהו באמת מיוחד.


הצבעים של יהלומים אלו הם תוצאה של תהליכים טבעיים והם נגרמים על ידי יסודות או תנאים ספציפיים שהשפיעו על התהליך ההיווצרות של היהלום. למשל יהלומים צהובים נוצרים הודות לנוכחות של חנקן, יהלומים כחולים נוצרים הודות לנוכחות של בורון, לחץ עז שמופעל על מבנה היהלום בעת התגבשותו מוביל לצבע ורוד, וחשיפה לקרינה רדיואקטיבית בבטן האדמה אחראית לגוונים הירוקים. יהלומים צבעוניים מדורגים על סמך עוצמת הצבע שלהם, הם נחשבים לנדירים במיוחד, ומהווים רק חלק קטן מייצור היהלומים בעולם.

 

קנייה מקמעונאים מוכרים

יהלומים תמיד כדאי לקנות מקמעונאי או תכשיטן בעל מוניטין וניסיון של המון שנים בשוק. אתם יכולים לחפש ביקורות ברחבי הרשת ותמיד כדאי לבדוק את מדיניות ההחזרה והאחריות שמספקים לכם, מה שעשוי לתת ערובה לאותנטיות ואיכות היהלום.


ככל שתקפידו לקנות ממקום בעל מוניטין כך רמת השקט הנפשי שלכם תהיה גבוהה יותר, במיוחד כאשר מדובר ברכישה משמעותית כמו רכישת יהלום. עם הפעלת שיקול דעת והיכרות עם כל הקריטריונים החשובים, תוכלו למצוא את היהלום המושלם שילווה אתכם למשך שנים רבות.

מחשבון זהב