מהו רודיום ?

הידעתם? חלק מהחפצים היקרים ביותר בעולם הצרכנות מיוצרים מרודיום. לכן אם עוד לא שמעתם על מתכת יוקרתית זו ותרומתה לעולם התכשיטים, אין זמן יותר טוב לכך מעכשיו.


רודיום זוהי מתכת ממשפחת המתכות האצילות אשר צבעה לבן כסוף והיא נחשבת לאחת מהמתכות יקרות הערך בעולם כולו. המשיכה אל מתכת זו נובעת מהברק שלה והמראה הזוהר הייחודי ולכן היא משמשת לא פעם כחלופה לכסף בתכשיטים אותם היא מצפה. את הרודיום גילה ויליאם הייד וולסטון בשנת 1803 על ידי כך שבודד אותו מפלטינה. מחירו של רודיום עולה פי 6 ממחירו של זהב במשקל, הוא מעולם לא נמצא בטבע בתור מינרל אלא רק בתוך פלטינה או ניקל והוא מגיע בעיקר מדרום אפריקה.
 

מהו ציפוי רודיום?

רודיום זו מתכת קשה אשר צבעה לבן – כסוף ולכן קשה לעבוד עמה כשהיא נמצאת במצבה הטבעי. כתוצאה מכך היא משולבת בסגסוגת מותכת של פלטינה פלדיום. בעולם התכשיטים נעשה בה שימוש לציפוי והיא מספקת שכבה דקורטיבית ופונקציונלית כאחד: היא גם מעניקה לתכשיט גימור מבריק במיוחד והיא גם משמשת כשכבת הגנה אשר משפרת את המראה ואת העמידות של התכשיט אותו מצפים. לרודיום ישנן תכונות רבות אשר הופכות אותה למעולה עבור התפקיד, ביניהן העובדה שהיא לא משחירה או מצהיבה לאורך השנים וכן מגנה על התכשיט מפני בלאי, דהייה ושריטות.


אל תטעו, זו משימה מורכבת

ציפוי רודיום מונע את הצורך בליטוש והוא ידוע כמאוד עמיד. עם זאת, הוא אחד היותר מורכבים לביצוע שכן הוא דורש מקצועיות וסטנדרטים גבוהים של איכות. כמו כן ישנן שיטות וטכנולוגיות ייעודיות המשמשות עבור מטרה זו בדיוק. יש לקחת בחשבון כי הציפוי לא יישאר על התכשיט לנצח. בפריטים כמו טבעת למשל, הסיכון גבוה יותר מכיוון שהן מתחככות עם העור באופן תמידי. לעומת זאת בתכשיטים כמו עגילים אשר פחות באים במגע עם העור, ציפוי הרודיום יכול להחזיק מעמד למשך שנים.

על מנת שציפוי רודיום יחזיק מעמד לאורך זמן יש לשמר אותו. כדי לעשות זאת באופן אידיאלי מומלץ להיוועץ במומחים לתחום אשר יכולים לתרום מהידע והניסיון שלהם וללמד אתכם אודות התהליך.

מחשבון זהב