מהי סגסוגת

סגסוגת היא תערובת של שני יסודות או יותר, אשר לפחות אחד ממרכביה היא מתכת. על פי רוב לסגסוגת ישנן תכונות מתכתיות לאחר הערבוב, ואלו שונות במידה משמעותית מתכונותיהם של מרכיביה. כך למשל התכונות של הסגסוגת יהיו משופרות, שכן היא מיוצרת בהתאם לדרישה. כלומר, קיימת אפשרות לשנות את הרכבה של התערובת על מנת לחזק או להחליש את התכונות בהתאם לאופי השימוש והמטרה הרצויה. לסגסוגות ישנה השפעה גדולה על התפתחות ענפים שונים בעידן המודרני ביניהם הטכנולוגיה, התרבות, התעופה, ייצור תכשיטים ועוד. ערבוב בין מתכות הוביל לשינוי גדול ומשמעותי בשלבים השונים של התפתחות האדם, שכן החומרים החדשים שנותרו היו בעלי תכונות נדרשות והובילו לפיתוחן של מוצרים חדשים והמצאות.

 

התכונות של סגסוגת

בעת ערבוב חומרי הגלם התכונות הפיזיקליות של המרכיבים השונים עוברות אל הסגסוגת ומשתנות בהתאם לדרישה. כך למשל הסגסוגות השונות יבדלו זו מזו בדרגת הצפיפות שלהן, ברמת ההולכה החשמלית והתרמית, ברמת העמידות, במידת הקשיות ועוד. הסיבה לכך טמונה באטומים, בעוד שאצל מתכות טהורות האטומים הרבה יותר חופשיי לזוז, סגסוגות יהיו קשות יותר לרוב, תכונה זו הנה נדרשת שכן מסייעת להן להתנגד טוב יותר לעיוותים. הבדל נוסף בין סגסוגת לבין מתכות טהורות הוא נקודת ההיתוך. בעוד שלמתכות טהרות ישנה נקודת היתוך אחת, לסגסוגות ישנו טווח היתוך, תחילת ההתכה נקראת מוצקיות והשלב בו ההתכה הושלמה נקרא נוזליות.

 

כיצד סגסוגת מסייעת ליצרני ומשווקי תכשיטי זהב?

בעת ייצור סגסוגות משיגים את המטרה הנעלה והיא פיתוח תכונות נדרשות. כך למשל פלדה היא סגסוגת ובה ברזל ופחמן. כאשר פלדה מיועדת למבנים עליה להיות גמישה וחזקה יותר וכאשר הצורך הוא בפלדת אל חלד, על הפלדה לגלות עמידות לקורוזיה, חלודה וחמצון טבעי וכן הלאה. השילוב בין ברזל לפחמן יוצר תערובת אשר חזקה יותר מברזל ובעלת תכונות מותאמות אישית לאופי השימוש. אותו הדבר עם זהב. כמתכת טהורה הזהב הנו רך במיוחד. תכונה זו מקשה על ייצור תכשיטי זהב עמידים ואיכותיים ולכן כדי להכין תכשיטי זהב יש ליצור סגסוגת של זהב ונחושת לזהב צהוב, או של זהב וכסף עבור זהב לבן. הערבוב בין המתכות מקנה לסגסוגת תכונות נוספות, ביניהן עמידות וקשיות, תכונות אשר מאפשרות לשמור על צורתו של התכשיט.

 

 

ייצור תכשיטי זהב ביציקה

בעוד שבעבר ייצור תכשיטי זהב דרש עבודת יד וכל תכשיט היה  יחיד ומיוחד, כיום ישנן שיטות ייצור אשר מייעלות את התהליך וביניהן אחת הפופולריות והיא יציקה. על מנת ליצוק את הזהב יש להכין תבניות בדוגמת התכשיט הרצוי ואליהן לשפוך את הסגסוגת כשהיא בצורתה הנוזלית. לאחר התקררות מסירים את התבנית וחושפים את התכשיטים השונים. מידת הטוהר של הזהב נמדדת על ידי קראט. ככל שהקראט גבוה יותר כך אחוז הזהב בתכשיט יהיה גבוה יותר. זהב 24 קראט הוא הכי קרוב לזהב טהור וכתוצאה הוא אינו יכול לשמש לייצור תכשיטים ולו רק בגלל שנחשב לרך מדי. כדי לעבד אותו לתכשיט איכותי ועמיד יש לערבב אותו עם מתכות אחרות ולכן מידות הטוהר המקובלות בענף נעות בין 14-22 קראט.

אין ספק שסגסוגות מאפשרות ליצור תכשיטי זהב בשלל עיצובים תוך העצמת תכונות אשר מאריכות את חייהם של התכשיטים ומקלות על עבודתם של המשווקים והיצרנים. בברכת הזהב תוכלו למצוא חומרי גלם לייצור תכשיטים לצד אביזרים, תכשיטים לשיבוץ, ציוד, מוצרים נלווים וחומרי עזר אשר יסייעו לכם לכל אורך הדרך, מרכישת חומר הגלם ועד עיצוב התכשיט.

מחשבון זהב