מה אנו יודעים על מסחר בזהב והאם כדאי?

זהב הוא מתכת יקרה שתכונותיה המיוחדות הופכות אותו לחומר סחיר מאז ומקדם. כמתכת שעשו בה שימוש כבר בזמנים הקדומים, הוא נחשב לחומר טהור משום שהוא כמעט שאינו מתרכב עם חומרים נוספים ונשאר נקי וזוהר כל הזמן. הוא מסמל את העושר והשפע והוא מככב באגדות וסיפורים רבים עממיים והיסטוריים כאחד. זהב הוא מתכת מבוקשת שבשבילה חצו עולם ונלחמו, ולאורך כל ימי האנושות ניסו לייצרו גם מחומרים אחרים, אך לשווא. זאת הסיבה העיקרית שהופכת אותו למתכת סחירה ואמינה שקשה לזייפה וערכה יציב לאורך השנים. בימינו, זהב אינו שמור רק למלוכה ולאצולה אלא הוא נגיש וזמין לכל אחד, ואף ידוע ומומלץ כאפיק השקעה כדאי בזמנים שבהם לא בטוח להשקיע באפיקים אחרים, יציבים פחות.
 

למה דווקא זהב?

השקעה בזהב מומלצת משום שהשימושים שלו רחבים אף יותר מהידוע, ולכן יש לו ביקוש יציב לאורך השנים מבלי להשתנות כמעט. השקעה בזהבמחירו אינו סובל מתנודות חריפות והוא משמש מדד ברור לביטחון של האזרחים במצב השווקים לכאן או לכאן. במקרים של מצבי לוחמה מחיר הזהב עולה משום שהוא הופך מבוקש יחסית למטבע זר, שכן ברור שמצב מלחמה משפיע לרעה על כלכלה ולכן אנשים נאחזים במה שבטוח בעיניהם. כאשר אנשים אינם יודעים כיצד יתפתח מסחר בבורסה ועד כמה כדאי להם להיכנס אליה אם הם לא מבינים בה, זהב הוא החומר שיציע תמיד אפיק השקעה סולידי שביצועיו מובטחים ביחס למכשירים פיננסיים אחרים, שעתידם לא ברור.
 

למה הזהב חשוב?

רשימת השימושים בזהב ארוכה ואינה ידועה לרוב האנשים. נהוג לחשוב שזהב הוא חומר שממנו עושים בעיקר תכשיטים ברמות קראט שונות, אולם מלבד שימוש שגור זה שמלווה אותנו משחר ההיסטוריה, זהב הוא חומר גלם שמשמש לצורכי ספורט ותחרויות שבהן הפרסים מדורגים לפי יוקרת המתכת שממנה הם עשויים, זהב הוא חומר שמשתמשים בו ברפואת שיניים, מזהב יוצקים גם מטבעות זהב בדרגות שונות של תכולה כדי לסחור בהן כאפיק השקעה נוסף העומד בפני עצמו –בוליונים, במקרים נדירים עושים בו שימוש בתעשיית המשקאות החריפים, והתכונה הנהדרת שלו – הוא אינו מחליד ואינו נאכל – הופך אותו לחומר מצוין לשימוש בתעשייה כמוליך חשמל ולצורך רכיבים אלקטרוניים וציפוי מעגלים חשמליים בטכנולוגיה ובתקשורת, מה שהופך נפוץ יותר עם הזמן.


כיצד הוא נסחר?

מאגרי זהב יש לכל מדינה משום שעליו נשענה בעבר הכלכלה וכמות הכסף שכל מדינה מדפיסה. זה היה בדרך כלל הבסיס לכל הון שצוברת המדינה ולכן היא אוגרת זהב במרתפיה או בבנקים עולמיים. ערך הכסף נקבע לפי ערך הזהב ולכן הוא היה מבוקש. הוא נכרה ממכרות ברחבי העולם ומאז שהוא אינו הבסיס הפיננסי הוא נחשב לפחות מבוקש, אבל עדיין נאגר בכספות שבהן אזרחים פרטיים קונים אותו לצורך השקעה. זאת גם הסיבה שהערך שלו נקבע בשוק הפרטי וכבר אינו צמוד לכלכלת המדינה הרשמית.

מחשבון זהב