מחירי זהב – ממה מושפעים?

הזהב הינו מתכת יקרה אשר הודות לתכונותיה ניתן למצוא אותה בטבע בצורתה הטבעית. בשל כך, הזהב נחשב למבוקש והוא פופולארי מאוד בציבור הרחב. הזהב משתלב בחיינו במגוון היבטים, לא רק בתכשיטים יקרים, אלא גם בתעשיות שונות העושות שימוש בחומר זה על מנת להנות מיתרונותיו כמו מוליכות גבוהה והעובדה שאינו סובל מקורוזיה או מחלודה. לאור הפופולאריות הרבה של הזהב, אנשים רבים מעוניינים לרכוש זהב לשם השקעה. המסחר בזהב, כבכל סחורה, מצריך ידע והבנה בנושא טרם מתחילים לסחור, על מנת לוודא כי מצמצמים את הסיכונים ומבינים את הפרטים והמחירים בתחום.


השפעת הביקוש וההיצע על מחיר הזהב

באופן כללי, זהב ככל סחורה, מושפע מהיצע וביקוש. ככל שיש ביקוש רב יותר לזהב ורצון לרכוש אותו, כך עולה מחירו. ולחילופין, חוסר התעניינות בו וברכישתו, יכולים לסייע להוריד את מחירו. כבר שנים ארוכות שמתבצעת כריית זהב במכרות שונים ברחבי העולם וככל שחולף הזמן, כך הופך תהליך הכרייה למורכב יותר, שכן נכרה כבר כל הזהב אליו קל יותר להגיע אליו. יש פחות ופחות היצע של זהב עבור המעוניינים לכרות חומר זה, ומשום כך יש קושי מהותי בהשגתו. בנוסף, הבנקים במדינות שונות מעוניינים גם הם בזהב ורוכשים אותו במרץ, כך שהביקוש לזהב עולה ובהתאם לכך עולה גם המחיר. לזה יש להוסיף את העובדה שאזרחים רבים במדינות שונות רואים את ההשקעה בזהב כבטוחה ביחס להשקעה בסחורות אחרות. לכן במדינות שונות נראה נטייה של אנשים לרכוש זהב, בתכשיטים או כמטילים של ממש, ודרישה גבוהה זו מסייעת גם היא למחיר הזהב לטפס כלפי מעלה.

לחץ כאן לצפייה במחירי הזהב המעודכנים


השפעות חיצוניות על מחיר הזהב

מחיר הזהב מושפע גם, כמו סחורות אחרות, מאירועים שונים למשל מלחמות, משברים כלכליים או משברים פוליטיים. מצב של משבר כלכלי וקריסה של בנקים ומוסדות פיננסיים גדולים, עלולים להוביל לעלייה במחיר הזהב עקב לחץ מצד אנשים ורצון להחזיק ביד נכס של ממש ברגע של סימן למשבר במערכת הכלכלית. בנוסף, משתנים בלתי ניתנים לחיזוי כמו אסונות טבע למיניהם או מזג אוויר קשה במיוחד, עלולים להשפיע גם הם על מחיר הזהב. באופן כללי ניתן לומר כי במצב של חוסר ודאות אזרחים רבים נבהלים מהאפשרות לאבד את הונם והשגת זהב כמשהו מוחשי להיאחז בו, מספקת את הביטחון שיש להם נכס מסוים בידיים. במצב כזה, מחיר הזהב יעלה עקב הרצון הנרחב יותר להשיגו.


כיצד לדעת מתי כדאי לרכוש זהב?

תחום המסחר בזהב מחייב ידע ומומחיות על מנת לוודא כי מקבלים מחירים הוגנים וכי התהליך כולו מתבצע כראוי. אדם שטרם התנסה ברכישת זהב ומעוניין לנסות ולהשקיע בתחום זה, כדאי מאוד שילמד את התחום, ייוועץ עם מומחים למסחר בזהב ויוודא כי הוא מבין את האפשרויות השונות העומדות בפניו בתחום המסחר בזהב.

 

מחשבון זהב