מחיר גרם פלטינה - אודות קניית ומכירת פלטינה

פלטינה זו מתכת יקרה אשר נדירותה ועמידותה הפכו אותה לאחד מהחומרים המבוקשים והיקרים ביותר ברחבי הארץ. במקביל, נעשה בה גם שימוש בתעשיות שונות, כך שנחשבת לחלק הכרחי וחשוב באורח החיים המודרני. מתרבויות עתיקות ועד למשקיעים בימינו, היא זכתה למקום של כבוד בזכות היופי הנדיר, התועלת הרבה והערך שמביאה אתה.
החל בהיסטוריה המרתקת של הפלטינה ועד ערך השוק שלה, כל הפרטים שיעזרו לכם לקבל יותר מושג אודות קניית ומכירת פלטינה.

 

ההיסטוריה של מתכת נדירה

לפלטינה יש היסטוריה מרתקת בתרבות האנושית אשר לוקחת אותנו אלפי שנים אחורה. תרבויות קדומות השתמשו בה למטרות דקורטיביות, כאשר רק במאה ה- 18 היא הוכרה כמתכת יקרה. בתחילת הדרך עיקר השימוש בה היה לייצור מוצרי יוקרה כמו תכשיטים או פריטים דקורטיביים לבעלי האמצעים. היא זכתה להערכה הודות לברק המיוחד, העמידות הגבוהה בפני הכתמה וקורוזיה וגם העובדה שהיא כל כך נדירה.
כאשר החלו לחקור לעומק את התכונות הייחודיות לפלטינה, הבינו שניתן להשתמש בה גם עבור מגוון רחב של יישומים תעשייתיים, כך שבתחילת המאה ה- 20 הפכה למרכיב חיוני בענף הרכב, האלקטרוניקה, הציוד הרפואי וענפים תעשייתיים נוספים.
מכיוון שהיר=א מתכת נדירה, היא מאוד מבוקשת, מה שהפך אותה למזוהה עם עושר ויוקרה, וכתוצאה מכך היא נחשבת גם לנכס פופולרי להשקעה עבור אספנים ומשקיעים שרוצים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם.
 

המחיר של פלטינה

מחיר של גרם פלטינה מושפע מגורמים שונים, לרבות ביקוש והיצע, ספקולציות בשוק ההון, אירועים גיאופוליטיים ותנאים כלכליים. מחירי הפלטינה נקובים בדולר ארה"ב לאונקיה, כאשר אונקיית טרוי אחת שווה ל-31.1 גרם. המחיר הנוכחי שלה נכון למרץ 2023 הוא בסביבות 1,000 דולר לאונקיה, מה שמתורגם לכ-32 דולר לגרם.
בשנים האחרונות מחיר הפלטינה היה תנודתי עקב אירועים כלכליים ופוליטיים שונים. מגפת הקורונה גרמה לירידה משמעותית בביקוש למתכת היקרה בשנת 2020, שכן תעשיות רבות, כמו למשל תעשיית הרכב, הושפעו לרעה. יחד עם זאת, מאז ועד היום המחיר התאושש הודות לעלייה בביקוש בענף ייצור התכשיטים והתעשייה.

 

קניית פלטינה

אם אתם מעוניינים לקנות פלטינה יש מספר אפשרויות שעומדות לרשותכם, כאשר אחת מאפשרויות ההשקעה הפופולריות ביותר היא רכישת מטבעות פלטינה. מטבעות זמינים בגדלים ועיצובים שונים, מה שמעניק לכם חופש לבחור את הסוג המתאים לכם. חשוב לציין שלפני שאתם קונים כדאי שתעשו את המחקר שלכם ותבינו את תנאי השוק. כמו כן מומלץ תמיד לקנות  רק מסוחרים מוכרים וחברות שפועלות המון שנים בתחום, כמו ברכת זהב, כדי להימנע מהונאות ומוצרים מזויפים.

 

מכירת פלטינה

מכירת פלטינה נחשבת לתהליך פשוט. אם יש ברשותכם מטבעות או מוצרים אחרים מפלטינה כמו תכשיטים או כלים, תוכלו למכור אותם לחברה המתמחה במסחר וזיקוק מתכות יקרות. ברכת זהב למשל זו חברה מקצועית ובעלת וותק בתחום אשר מציעה מחירים תחרותיים המבוססים על שווי השוק הנוכחי.
למרות שאפשר למכור גם דרך פלטפורמה מקוונת, ישנו ערך רב למפגש הפרונטלי ולחנות הפיזית, במיוחד אם אתם מחפשים את האפשרות הבטוחה ביותר. זכרו שאתם תמיד יכולים לבקש לקבל הצעת מחיר לא מחייבת ואז לעשות את השיקולים שלכם.

 

לסיכום

מחיר גרם מושפע מגורמים שונים ונכון למרץ 2023, עומד על כ- 32$ לגרם. אם אתם מעוניינים להשקיע בפלטינה עליכם לעשות את שיעורי הבית שלכם ולהחליט האם אכן זה זמן טוב לקנייה, ואם קונים, רק ממקום מוכר. בעת מכירה, בחרו בחברה למסחר וזיקוק מתכות יקרות בעלת מוניטין כדי להבטיח שתקבלו מחירים הוגנים. ותמיד זכרו – שעם המידע העדכני ביותר ואמצעי הזהירות הנכונים, קנייה ומכירה יכולה להפוך להשקעה משתלמת לחלוטין.

מחשבון זהב