מחיר כסף: כך תעקבו אחר שווי מחירי הכסף

לאורך שנים רבות שמתכת הכסף משמשת לייצור מוצרים שונים, כמו תכשיטים, כלי בית ושולחן דקורטיביים ועוד. אם יש לכם מוצרים או תכשיטים מכסף ואתם רוצים לדעת מה ערכם, עליכם לדעת מהו השווי של מתכת הכסף וכדי לעשות זאת מומלץ שתבצעו את הפעולות הבאות:


בדיקה דרגת הטוהר של המוצרים או התכשיטים

כדי להבטיח שאכן המוצרים השונים מיוצרים מכסף או מכסף סטרלינג איכותי, עליכם לבדוק באמצעות זכוכית מגדלת אם מוטבע עליהם סימן היכר של מותג ידוע, כמו גם את הספרות 999, או 925. ספרות אלו יעידו על כך שהמוצר שברשותכם מיוצר מכסף או מכסף סטרלינג בהתאמה. מספרים נמוכים יותר, יעידו על כך שאחוז הכסף במוצר נמוך יותר ואם לא מוטבעים מספרים כלל, יכול להיות שהדבר יעיד על כך שמדובר בציפוי כסף.


עם זאת יש לציין שבארץ יש תקן שמחייב סימון מוצרי זהב, אך אין תקן דומה לסימון מוצרי כסף, לכן אם תרצו לדעת אם מדובר בכסף אמיתי תוכלו לפנות למומחים בתחום שיבצעו עבורכם בדיקה ויעריכו מהו ערכו של התכשיט או הפריט שברשותכם.


כסף - שקילה והמרה

השלב הבא בקביעת הערך של מתכת הכסף הוא לשקול את הפריטים ולכתוב את המשקל בגרמים או באונקיות, כאשר במידה והמשקל שכתבתם יהיה באונקיות יהיה עליכם להמיר אותו לגרמים, ולהיפך, במידה והחישוב נעשה לפי אונקיה ולא לפי גרם. מכיוון שערכה של מתכת הכסף משתנה על בסיס קבוע, יהיה עליכם לבדוק קודם מה הערך של גרם או אונקיית כסף ומהו שער הכסף בעולם נכון לרגע הבדיקה.

ברחבי הרשת תוכלו למצוא מחשבונים שמעודכנים בשער הכסף. מחשבונים אלו צמודים לשער הכסף ולשער הדולר ולכן מתעדכנים באופן שוטף מהלך היום התאם לשינויים. באמצעות המחשבונים החינמיים תוכלו לחשב את ערכם של המוצרים מכסף שתרצו למכור ולקבל מושג לגבי מחירים ממש בקלות.


לאחר שאתם יודעים מהי דרגת הטוהר ומה משקל מוצרי הכסף שרשותכם, יהיה לכם קל יותר לחשב את השווי של הכסף. לדוגמה אם מדובר במוצרי כסף טהור, והמשקל של המוצרים היה 35 גרם והמחיר לגרם כסף טהור נע בין 2.19 ל- 2.92, המחיר שתקבלו עבור 35 גרם ינוע בין 76.53 ₪ לבין 102.04 ₪, כאשר הטווח בין המחירים מושפע מעיצוב ואותנטיות הפריט, קיומה של חותמת מכון התקנים, איכות היציקה והמשקל הנקי של הכסף.

 

מהם הפרמטרים שקובעים את מחיר הכסף?

אם כן, ישנם פרמטרים שיכולים להשפיע על המחיר של כסף והם:
משקל – ככל שהמשקל של הפריטים בגרמים יהיה גבוה יותר, כך הערך של הכסף יהיה גבוה בהתאם.
טוהר – פרמטר נוסף הוא דרגת הטוהר של התכשיט, כלומר אחוז המתכת היקרה מתוך המסה הכללית של הפריטים שברשותכם. כך למשל כאשר מדובר בכסף סטרלינג, אחוז המתכת יהיה 92.5 ואם מדובר בכסף טהור, 99.9 אחוז.
שער הכסף – מחיר הספוט של הכסף. מחיר זה משתנה באופן תדיר, בהתאם לביקוש והיצע ומצב השוק העולמי, לכן שער הכסף צריך להיות נכון לאותו רגע.
שער הדולר – שווי הדולר בעת הבדיקה גם משפיע על המחיר של הפריטים, מכיוון ששער הכסף מוצג על פי הדולר.
כיום עומדים לרשותכם כלים שמאפשרים לכם לדעת מה שווי הכסף ממש בקלות, אך מכיוון שישנם משתנים שעשויים להשפיע על העלויות, לפעמים אין תחליף למומחים בתחום שיבדקו את המוצרים שלכם ויספקו הערכה מקצועית והרבה יותר מדויקת.

מחשבון זהב