מיחזור זהב

מזה זמן רב שהזהב משמש את בני המין האנושי בדרכים שונות ויצירתיות: החל בתכשיטים, דרך טכנולוגיות כמו טלפונים ניידים ועד ציוד בטיחות. מכיוון שהזהב עמיד בפני קורוזיה, אינו נרקב ואינו מתבלה, כל הזהב שנכרה אי פעם קיים על פני השטח בצורה כזו או אחרת בין אם בתכשיטים, אחזקות רשמיות, בין אם בהשקעות פרטיות ובין אם בייצור תעשייתי. בעוד שמלאי הזהב הזמין מעל פני הקרקע בעל פוטנציאל רב לענף המחזור, בפועל מעט ממנו מגיע לשוק זה, ובמעט אנו מתכוונים לאחוזים בודדים. ישנן סיבות רבות לכך ביניהן:
• ערך סנטימנטלי לתכשיטים, מה שמקשה על הפרידה מהם
• קשר דתי לזהב ושילובו במקומות קדושים
• הזהב נתפס כנכס בין דורי שלא כדאי למכור
• חוסר מודעות לכך שהזהב נמצא במכשירים טכנולוגיים רבים אשר מושלכים לפח
• ועוד...

מיחזור זהב
מהו בדיוק מיחזור זהב?


מחזור זהב עוזר לשמור על איזון בשוק הזהב העולמי כאשר היצע הזהב הממוחזר עולה עם הזמן כתוצאה מגידול בצריכת תכשיטים. מועצת הזהב העולמית מגדירה זהב ממוחזר כזהב שנמכר במזומן על ידי צרכנים או שחקנים אחרים בשרשרת האספקה, לרבות יצרני תכשיטים שמוכרים מלאי ישן. ההגדרה אינה כוללת החלפת זהב בזהב, כמו למשל במקרים בהם צרכנים מחליפים תכשיטי זהב ישנים בתכשיטים חדשים. כמו כן גם שימוש בזהב חדש או ישן בתהליכי ייצור שונים אינו מוגדר כמחזור. ומה כן? אם יצרן מוכר זהב במזומן והזהב מעובד באמצעות זיקוק, רק אז הוא ייכלל בנתונים של זהב ממוחזר. אך היות ולזהב ישנו ערך רב, רק לעיתים רחוקות הוא ממוחזר.


נתוני מחזור זהב


משברים כלכליים מגבירים את המחזור – כמשברים כלכליים פוגעים אנשים פונים אל הזהב כנכס נזיל על מנת לגייס מזומנים. המשבר הפיננסי באסיה בסוף שנות ה-90 הגדיל את המחזור ב-19% במדינות אלו. למשבר הפיננסי העולמי בשנים 2008-2009 הייתה אף השפעה גדולה יותר והוא הגדיל את המחזור העולמי ב- 25%. במקביל הוא גרם לעלייה חדה במחירי הזהב.

לשינויים במחיר הזהב יש השפעה מידית - שינויי מחירים משפיעים על נתוני המחזור השנתיים במידה משמעותית. עבור כל עליית אחוז במחיר, היצע הזהב הממוחזר יעלה גם כן. אם המחיר הגבוה יתייצב, עליית היצע המחזור תעלה בשנה שלאחר מכן.

יש הבדלים אזוריים במחזור הזהב - לדוגמה, תרומתן של צפון אמריקה ואירופה למיחזור זהב עלתה בעיקר בגלל המשבר הכלכלי העולמי. באסיה, ככל שמלאי הזהב של סין גדל, כך גם אחוזי המיחזור שלה. בהודו רמת המיחזור יציבה למדי ומהווה חלק קטן להפליא מכלל מלאי הזהב שלה.


הטכנולוגיה של מחזור זהב


ברוב המקרים זהב נמצא בסגסוגות שונות ומעורבב עם מתכות אחרות. הפרדת המתכות הללו אינה כל כך מורכבת ונעשית בבתי זיקוק באמצעות תהליכים כימיקליים כאלו ואחרים. ישנם בתי זיקוק אשר מפרידים מתכות על ידי חימום והיתוך, גם תכשיטנים יכולים לעשות זאת בכוחות עצמם כאשר קנה המידה קטן. עם זאת כאשר המטרה היא להגיע לרמת הטוהר הגבוהה ביותר של זהב, כן יידרשו ציוד וידע מיוחדים ותהליכים תעשייתיים שנשענים על תגובות כימיות. השיטה שבה יבחרו בתי הזיקוק תלויה במספר משתנים החל ברמת הטוהר הרצויה והייעוד המחודש של הזהב, דרך סוג המתכות שנמצאות בסגסוגת, והזמינות של כימיקלים, ציוד ומומחיות ועד גודלו של בית הזיקוק.


כיום ניתן למחזר הכל, אפילו זהב, ובכך להקטין את הפסולת הסביבתית. עם השנים האחוזים של מיחזור זהב רק הולכים וגדלים והמודעות לנושא גוברת, שכן מחזור הוא תהליך חשוב אשר תורם לאיכות הסביבה במידה משמעותית.

מחשבון זהב