מילון מונחים: זהב [סקירה]

כדי לסחור בזהב צריך קודם כל להבין מעט את התחום על המושגים השגורים בו. כדי שתוכלו להתחיל, ריכזנו עבורכם כמה מן המושגים הבולטים:


אונקיה

יחידת משקל בסיסית למדידת זהב אשר על פיה הזהב נסחר בבורסות שונות ברחבי העולם, ובעיקר בלונדון וציריך. שיטה זו נחשבת לעתיקה יחסית והיא קיימת עוד לפני שהומצאה השיטה המטרית. באונקיה יש 31.1035 גרם של זהב.


גולדפילד

גולדפילד זו סגסוגת של מתכות המשלבת זהב טהור בכמות קטנה, ברוב המקרים פחות מ- 5%. לרוב מדובר גם בזהב בדרגת טוהר נמוכה המהווה חלק קטן מאוד מסך התכשיט. יש להבחין בין ציפוי זהב לבין גולדפילד, שכן מדובר בשני דברים שונים.


זהב

יסוד כימי מתכתי אשר נמצא בטבע בצורתו הטהורה, היות והוא אינו נוטה להיקשר ליסודות אחרים. סימונו הכימי הוא Au והוא משמש למטרות רבות בענף התכשיטנות, כמו גם בענפים אחרים של הטכנולוגיה והתעשייה בשל עמידותו ומוליכותו החשמלית.


זהב אדום

זהב אדום מוכר גם כזהב ורוד והוא סגסוגת של זהב עם נחושת, מה שמקנה לו גוון ורדרד /אדמדם. גוון התכשיט מושפע מאחוז הנחושת בו, ככל שיש יותר נחושת כך התכשיט יהיה וורוד יותר.


זהב טהור

טוהר הזהב נקבע בהתאם לאחוז המתכת היקרה בתוך מסת הסגסוגת. סגסוגת טהורה של 99.9% תסומן על ידי המידה 999. כאשר אחוז הזהב בסגסוגת יהיה 85.7% דרגת הטוהר תסומן כ- 857 וכן הלאה. דרגת הטוהר משפיעה על מחיר הזהב.


זהב לבן

זהב לבן הוא סגסוגת של זהב יחד עם מתכות כמו ניקל, פלטינה, אבץ או פלדיום מה שמקנה לו גוון בהיר יותר. זהב לבן עמיד במיוחד בפני שריטות ועלותו אטרקטיבית יותר בהשוואה לזהב צהוב.


זהב צהוב

זהב צהוב יתקבל על ידי סגסוגת של זהב עם מתכות כמו אבץ, כסף או נחושת, סגסוגת אשר מקנה לו גוון צהוב עמוק. צבע זה מועדף על רבים בשל הקרבה שלו לצבע הזהב האמיתי, במתכונת הטהורה שלו.


זיקוק מתכות יקרות

זיקוק מתכות יקרות זהו תהליך שבו הזהב הטהור מופרד משאר המתכות בסגסוגת, כאשר ישנם הבדלים בין זיקוק מתכות יקרות בתפזורת לבין זיקוק גושים ופסולת. בבסיסו של תהליך זה עומד המחזור, שימוש חוזר במתכת היקרה עם האפשרות לערבב אותה שוב בסגסוגת מתכות עבור שימושים חדשים.


מחיר זהב

מחיר הזהב מושפע מביקוש והיצע ונקבע על ידי שווי הבורסה העולמי. בנוסף המחיר הזהב מושפע מאחוז הזהב הטהור שקיים בתכשיט, במטבע או במטיל (קראט), ככל שאחוז הזהב הטהור גבוה יותר כך המחיר יהיה גבוה יותר עבור גרם אחד.


מחשבון זהב

מחשבון זהב מאפשר לחשב מחיר של גרם זהב בדרגות קראט שונות. המחשבון מציג פרמטרים כמו קראט, שווי בורסה עולמי לגרם אחד ותשלום לגרם אחד. על ידי הכנסת פרמטר של משקל בגרמים המחשבון ייחשב את מחיר הזהב בהתאם.


מטבעות זהב

כשמם כן הם, מטבעות זהב עשויים ברובם או בחלקם מזהב. מטבעות זהב משמשים כאפיק להשקעה במסחר בזהב ומרביתם נמכרים לאספנים. בזמן הטבעתם, הזהב שימש כאמצעי תשלום פופולרי, שכן ניתן לחלק אותו ליחידות קטנות מבלי לפגוע בערכו.


מטילי זהב

מטיל זהב הוא גוש מלבני של זהב בגדלים ומשקלים שונים, המשמש כאפיק השקעה לאלו המעוניינים לסחור בזהב. מחירו של מטיל זהב נקבע בהתאם לאחוז הזהב הטהור בו ולפי השער שלו בבורסה. אחוז הזהב הטהור יקבע גם את איכותו של המטיל.


מסחר בזהב

מסחר בזהב הוא אחד הענפים היציבים ביותר בשווקי המסחר. מחירי הזהב אינם מושפעים מתנודות ומירידות שווקים ולכן זהו חוף מבטחים למשקיעים רבים. ישנן כמה וכמה דרכים לסחור בזהב, בין אם על ידי רכישה ומכירה של מטילים, בין אם על ידי חוזים, בין אם על ידי רכישת קרנות סל ובין אם באמצעות מטבעות זהב.


ניקוי זהב

ישנן דרכים רבות לנקות זהב החל בדרכים ביתיות על ידי מים וסבון או הרתחה ועד ליטוש מקצועי להשבת הברק.


סגסוגת

הזהב הטהור, המוכר גם כזהב 24 קראט הנו רך מדי. כדי ליצור ממנו תכשיטים יש לערבב אותו עם מתכות אחרות. ערבוב זה יוצר סגסוגת. הסגסוגת מקנה לזהב תכונות נוספות, משפיעה על צבעו, כמו גם על דרגת הקראט של התכשיט.


עיבוד זהב

הזהב זו מתכת מאוד רגישה ועדינה כשהיא בצורתה הטבעית, לכן עיבוד זהב זהו תהליך הכרחי. לאחר כרייתו, הזהב יעבור תהליך של ניפוי אשר יפריד אותו מהסלעים בתוכם הוא נמצא. לאחר הניפוי, הזהב יועבר לתבנית של מטיל ולאחר שיתקשה הוא יישקל על מנת לקבוע את אחוז הזהב הטהור בו.


פלדיום

פלדיום היא מתכת לבנה ורכה שדומה במעט לפלטינה. מבין כל המתכות מתכת זו מאוד נוחה לריקוע כאשר מחממים אותה וברגע שהיא מתקררת היא חוזרת להיות קשיחה. פלדיום משמש לסגסוגות פלדיום עבור ייצור תכשיטים, הוא משמש את ענף רפואת השיניים, הכימיה וענפי תעשייה שונים ומגוונים.


פלטינה

פלטינה היא מתכת מעבר בצבע כסוף אשר משקלה הסגולי גדול, למעשה ישנן רק שתי מתכות שכבדות ממנה. היא עמידה מאוד בפני קורוזיה ומשמשת לייצור תכשיטי יוקרה מיוחדים. בעבר פלטינה הייתה יקרה יותר מזהב אך כיום מחירי הזהב עלו. מלבד ייצור תכשיטים היא משמשת גם את עולם הרפואה, הכימיה, האלקטרוניקה ועוד.


ציפוי זהב

ציפוי זהב זו שכבה דקה של זהב אשר מצפה תכשיטים שהבסיס שלהם מיוצר ממתכת כמו נירוסטה, או פליז. לרוב עובי הציפוי יהיה של מאית המילימטר והוא שמעניק לתכשיט מראה דמוי זהב, ללא התכונות, האיכויות ודרגת העמידות של תכשיט זהב אמיתי.
 

קראט

סימן הקראט K הוא אחד הגורמים המשפיעים על ערכו של הזהב. קראט זו יחידת מידה עתיקה אשר משמשת כדי לקבוע את טוהר הזהב בתכשיט כלומר, את אחוז הזהב הטהור בו. זהב טהור ובו 100% זהב מאוד נדיר וסימונו יהיה 24K. לרוב תכשיטי הזהב יהיה סימון של 18K, 14K ו- 9K.


רודיום

רודיום זו מתכת ממשפחת המתכות האצילות. היא מאוד חזקה, עמידה וצבעה לבן כסוף. לרודיום מראה זוהר במיוחד ולכן היא נחשבת ליקרת ערך ביחס למתכות אחרות שקיימות בעולם. השימוש העיקרי במתכת זו הוא בסגסוגת עם פלטינה או/ו פלדיום כחומר מקשיח. בעולם התכשיטים היא משמשת כחומר ציפוי.


שער הזהב

שער הזהב מציג את מחירי אונקיית זהב ושאר המתכות היקרות. שער זה נקבע בבורסות העולמיות למסחר בזהב והוא משתנה במהלך יום המסחר. השער היציג נקבע פעמיים ביום, מלבד בימים שאין בהם מסחר.

 

חושבים שישנו מושג שכדאי שיהיה ולא נמצא במילון? יכולים לפנות אלינו דרך דרכי יצירת הקשר ונדאג לעדכנו בהתאם.

מחשבון זהב