ניקוי תכשיטי כסף

כסף זו מתכת רב תכליתית ולה ברק מנצנץ שהופך אותה לאטרקטיבית עבור יצירת תכשיטים. למרבה הצער, מתכת הכסף גם הרבה יותר רגישה ביחס למתכות אחרות ויכולה יחסית בקלות להשחיר ולפתח כתמים או שריטות. היות וכסף כל כך עדין זה יכול להרגיש מעט מאיים לנקות תכשיטי כסף בכוחות עצמכם, עם זאת אינכם צריכים להיות מקצוענים ברוב המקרים או להשתמש בכלים מיוחדים. כל שעליכם לעשות הוא להיות מצוידים בפרטים החשובים.

שיטה ראשונה: אמבטיית מלח

שיטה זו מנקה את התכשיטים בצורה עדינה ומסירה כתמים בעדינות. אם אתם מנקים כמה תכשיטים תוכלו להשתמש ביותר מים ולהיפך. יש לציין שאם התכשיט לניקוי כולל אבני חן יקרות ואינכם רוצים להסתכן בתוצאות בלתי צפויות, מומלץ כי תיקחו אותו למומחים בתחום, או לחלופין כי תתייעצו אתם לפני.

מה עושים?

שופכים כף מלח ושתי כוסות מים חמים לקערה, קחו בחשבון שהמים החמים צריכים לכסות את התכשיט שתרצו לנקות ועל המלח להתמוסס לחלוטין. קרעו רצועות של נייר אלומיניום והכניסו אותם לתוך תמיסת המלח. השילוב בין מלח לאלומיניום במים חמים יוצר תגובה כימית שמסייעת להסרת כתמים מהתכשיט ויוצרת משטח כסוף מבריק במקום הכתם. אם אין לכם מלח שולחן תוכלו להשתמש גם בסודה לשתייה. לסודה לשתייה יש תכונות דומות למלח כך שיכולה ליצור תגובה כימית זהה. על התכשיטים לשהות בתמיסה למשך כחמש דקות, ערבבו מעט את התמיסה כדי לראות אם אכן הכתם נעלם. אם הכתם עמוק יהיה עליכם לחזור על התהליך כמה פעמים, בכל פעם וודאו שהמים חמים, שכן התגובה תהיה איטית יותר אם התמיסה קרירה.

השלב האחרון

בסיום התהליך שטפו את התכשיטים תחת מים זורמים קרירים כדי להוריד את המלח ואז יבשו אותם על ידי מטלית רכה בעדינות. התכשיטים אמורים להיראות כמו חדשים, אך אם עדיין ישנם כתמים חיזרו על התהליך עד שהם יהיו נקיים.

 

שיטה שנייה: ניקוי עמוק של תכשיטים מכסף

כאשר ישנם כתמים עמוקים שלא ניתן להסיר על ידי תמיסת מלח חמה ונייר כסף, פוליש של התכשיטים הוא האפשרות הטובה והבטוחה ביותר. זאת במיוחד כאשר מדובר בניקיון של תכשיט עתיק או שיש בו עיצובים מורכבים. רכשו מחנות התכשיטים פוליש כסף איכותי, קחו בחשבון שפוליש ייעודי עלול להוריד שכבת כסף לכן אם אתם מתמודדים עם תכשיט ממש עדין ואהוב, מומלץ כי תפנו לניקוי מקצועי.

מה עושים?

מרטיבים ספוג ליטוש רך במים או משתמשים בספוג ייעודי שהגיע עם הערכה, טובלים אותו בחומר הפוליש ומשפשפים בעדינות את התכשיט. השתמשו רק בתנועות ישרות, קדימה ואחורה. הימנעו משפשוף חזק או שפשוף במעגלים מכיוון שפעולה זו יכולה ליצור שריטות על התכשיט.

השלב האחרון

לאחר שנתתם לפוליש לעשות את העבודה עליכם לשטוף את התכשיט במים קרים ולייבש אותו באמצעות מטלית רכה. הקפידו לנקות את כל שאריות הפוליש על מנת שלא ימשיכו לעבוד על התכשיט.

 

בכל מקרה – התייעצו עם מומחים

ישנן שיטות רבות וטובות לניקיון תכשיטי כסף ולניקוי תכשיטי זהב, חלקן עושות שימוש בתכשירים ביתיים ונפוצים כמו למשל משחת שיניים, אחרות עושות שימוש בתכשירים ייעודיים וחומרים כימיים. לכאן או לכאן שימוש בשיטות כאלו ואחרות באופן עצמאי עלולות לפגוע בתכשיט, קל וחומר כשמדובר בתכשיטים עדינים. לכן מומלץ שלא לבצע שום פעולת ניקיון ללא ייעוץ ממומחים. כדי לשמור על תכשיטי הכסף שלכם עליכם לנקות אותם אחת לתקופה, מומלץ לעשות זאת כשהכתמים רק מתחילים להתפתח. כמו כן כדאי לנקות את התכשיטים אם הם נחשפו לחומרים שידועים כמזיקים לכסף. מעבר לניקיון, יש גם לאחסן את תכשיטי הכסף באופן נכון שימנע את הכתמתם.

 

מחשבון זהב