ניקיון יהלומים

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בעת בחירת יהלום הוא הניקיון שלו, היות ואינכם רוצים לקנות חתול בשק, מוטב שיהיה לכם מעט ידע בסיסי בנושא, בדיוק לשם כך אנחנו כאן.

יהלום הוא מינרל קשה העשוי מפחמן שנוצר במעמקי האדמה במשך מיליארדי שנים. לחץ האדמה והחום של ליבת כדור הארץ הם שהופכים אותו למה שהוא: המינרל הנוצץ והקשה ביותר בעולם. עם זאת כ- 95% מהיהלומים כוללים חלקים קטנים שלא התגבשו כמו שצריך לכדי קריסטל מושלם, ולכן הם אינם נקיים לחלוטין. משתנים כמו השתקפות, גודל ומיקום החלקיקים קובעים את דרגת ניקיונו של היהלום. המשמעות היא שככל שהיהלום יכלול חלקיקים גדולים ונראים לעין, כך מחירו יהיה נמוך בהתאם ביחס ליהלום ללא חלקיקים.

באילו יהלומים משתמשים עבור שיבוץ תכשיטים? מהן דרגות הניקיון השונות? וכיצד תוכלו להרשות לעצמכם לקנות יהלום? לפניכם כמה פרטים שעליכם לדעת אם ברצונכם לעשות את הצעד הראשון בתחום.

יהלומים
 

במקום הראשון: FL ו-  IF היהלומים הנקיים ביותר שקיימים

היהלומים הנקיים ביותר שקיימים מסומנים על ידי צירופי האותיות- FL  (flawless) או  IF- (internally flawless). ליהלומים בדרגת ניקיון זו אין שום פגמים חיצוניים ופנימיים. פגמים אלו אינם קיימים ולא ניתן להבחין ולו בחלקיק הקטן ביותר, גם אם נבחן אותם במיקרוסקופ המגדיל פי 40. המחירים של יהלומים אלו יכולים בהחלט להגיע לסכומים של עשרות ואף מאות אלפי דולרים ולכן ברוב חנויות התכשיטים לא משתמשים בהם.
 

דרגת ניקיון שנייה: VVSI, VSI

דרגת הניקיון השנייה של יהלומים מסומנת על ידי האותיות  VVSI ( very very slight inclusions), ו- VSI (very slight ). ברמה זו נכללים יהלומים ולהם דרגת ניקיון גבוהה מאוד, אולם בניגוד לסוג הקודם, כאן כן ישנם חלקיקים. עם זאת מדובר בחלקיקים זעירים מאוד אשר בקושי ניתן להבחין בהם, גם אם בוחנים אותם על ידי מיקרוסקופ שמגדיל פי 10.
 

במקום השלישי והמכובד: SI1

ברמה זו מסמנים את היהלומים באמצעות האותיות SI1 (slight inclusions 1) וזו למעשה דרגת הניקיון המבוקשת ביותר. הסיבה לכך היא שגודל החלקיקים שקיימים ביהלום הנמצא בדרגה זו לא גדולים ולכן הם גם לא גלויים לעין לא מקצועית. כאשר הם משובצים בתוך תכשיט אין כמעט הבדלים ביניהם לבין יהלומים בדרגות ניקיון גבוהות יותר, וכתוצאה מכך מחירם הרבה יותר אטרקטיבי מבחינה משמעותית.
 

דרגת ניקיון רביעית: בינונית נמוכה

יהלומים שנמצאים בדרגת ניקיון זו מסומנים על ידי האותיות SI3 (slight inclusions 3) ו- SI2 (slight inclusions 2). רמה זו כוללת יהלומים אשר דרגת הניקיון שלהם בינונית עד נמוכה, אולם גם בקבוצה זו, אם לא ניחנת בעין מקצועית הפגמים ביהלום לא יהיו גלויים לעין בקלות. יהלומים בדרגה זו מאוד נפוצים כי מחירם נמוך יחסית.
 

אחרונה חביבה הקבוצה החמישית: מסומלת כ- I1 ו- I3

בקבוצה החמישית והאחרונה אשר מסומנת באמצעות האותיות I3 (Included 3) ו- I1 (Included 1) נכללים כל היהלומים אשר דרגת הניקיון שלהם נמוכה וכתוצאה מכך, גם ערכם הוא הנמוך ביותר. ליהלומים אלו יש כמות פגמים גדולה ונראית גם לעין הבלתי מקצועית.

כדי להבטיח שתקבלו את התמורה המלאה והמשתלמת ביותר עבור ההשקעה שלכם מומלץ לרכוש יהלומים במקום אמין ומקצועי.

מחשבון זהב