סודות הזהב - סוגי וצבעי זהב

סגסוגת הזהב הוא המתכת הנחשקת, היוקרתית והאצילית ביותר, הכוכבת הבלתי מעורערת של עולם התכשיטים. אך בבואכם לרכוש תכשיט זהב, בוודאי תשימו לב שיש סוגים שונים של קרט, צבעים וציפויים וההבדלים ביניהם משפיעים על תג המחיר, האיכות, העמידות והמראה של התכשיט. לפניכם מגדיר זהב קצר, שיסייע לכם להכיר טוב יותר את התחום ולבחור תכשיט מנצח שילווה אתכם במשך שנים רבות ויגרוף מחמאות.

 

זהב בצבעים – מה מסתתר מאחורי גוון הזהב

הצבע הצהוב הוא המזוהה ביותר עם תכשיטי זהב, אך תוכלו למצוא תכשיטי זהב גם בצבעים אחרים. למעשה, ברגע שמוסיפים לזהב טהור- כסף, נחושת, אבץ, פלדיום או ניקל, ניתן לייצר מגוון צבעי זהב. העירוב בין המתכות והזהב נקרא סגסוגת.
זהב צהוב הוא הגוון המועדף על רבים בשל הדמיון שלו לזהב במתכונתו הטהורה ביותר. על מנת לשמור על הצבע הצהוב של הזהב מוסיפים לתכשיט נחושת או כסף המעניקות לו מראה צהוב עמוק.

צבעי וסוגי זהבזהב לבן הוא זהב עשוי זהב ופלטינה או פלדיום, ניקל ואבץ, הוא נחשב לזהב עמיד במיוחד בפני שריטות ומוצע בעלות אטרקטיביות יותר מזו של זהב צהוב. לאחוזי המתכות האחרות המעורבבות עם הזהב בתכשיטי זהב לבן יש השפעה הן על הגוון והן על סוגי התכשיט. כך למשל, זהב וניקל מייצרים ביחד סגסוגת קשיח יחסית המתאימה לתכשיטים כמו סיכות וטבעות ואילו זהב המעורבב עם מתכת רכה יותר כמו פלדיום אידיאלי עבור תכשיטים עם אבני חן.

זהב ורוד הוא זהב עם נחושת וכסף, הגוון של הוורוד מושפע מאחוז הנחושת המעורבבת עם הזהב– ככל שיש יותר נחושת כך יבלוט יותר הגוון הוורוד של התכשיט.
זהב ירוק הוא זהב המעורבב עם כסף ולפעמים עם נחושת המעניקים לו את הניואנס הירוק המרהיב. 

 

קרט–המדד לתכשיטי זהב

אחד הפקטורים המשפיעים על הערך של תכשיט הזהב הוא סימן הקרט K– כלומר, כמה זהב יש בתכשיט. תכשיטי זהב נמדדים בקרט, יחידת משקל עתיקה הקובעת כיום את טוהר הזהב בתכשיט.

זהב טהור 100% הוא K24 אך נדיר מאוד למצוא תכשיטים מזהב טהור, היות שהמתכת שלא מגיע בתור סגסוגת היא רכה ועדינה יותר ולכן, נהוג לשלב אותה עם מתכות אחרות שתורמות לעמידות שלה.

רוב תכשיטי הזהב מגיעים ב-9K, 14K, 18K. ב-18 קרט יש 75% זהב ו-25% מתכות אחרות, ב14 קרט יש 58.5% זהב ו-41.5% מתכות אחרות וב-10 קרט יש 41.7% זהב ו-58.3% מתכות אחרות.

חשוב לבדוק שיש ליד סימון הקרט גם סימון מסחרי של יצרו התכשיטים על מנת שתהיה אסמכתא טבועה בתכשיט עצמו לכמות הקרט.

 

ציפוי זהב – רחוק אלף שנות אור מזהב טהור

תכשיטים מצופים זהב פירושם שהבסיס הוא מתכת כמו נירוסטה או פליז המצופות שכבה דקה של זהב. עובי הציפוי הוא מאית המילימטר היכול להתקלף גם בעקבות שריטה של ציפורן. ברגע שהציפוי מתקלף מתחילה התחמצנות של המתכנת. הציפוי הוא שמעניק לתכשיט מראה דמוי זהב אבל תכשיט מצופה זהב אינו עומד באיכויות של תכשיטי זהב אמתיים (למשל מבחינת עמידות, קורוזיה, חלודה, הכתמה) והם אטרקטיביים בעיקר בעלות שזולה משמעותית מתכשיטי זהב.

הזהב על סוגיו השונים מופיע במגוון רחב של תכשיטים מטבעות דרך שרשראות ועד עגילים וצמידים וכן סיכות, קשתות, כתרים. תוכלו למצוא מיזוג מעניין בין תכשיטי זהב לאבני חן מרהיבות ויהלומים נוצצים בשילוב יוקרתי.

בכל מקרה, אל תתפשרו על איכות, מוניטין ואמינות. חשוב לרכוש תכשיטי זהב ממקום המתמחה בתכשיטי זהב כך שתוכלו לקבל את המידע המקצועי ביותר בנוגע לתכשיט הזהב מסוג הזהב, צבע הזהב, משקל הזהב, סימן מסחרי ואחריות.

מחשבון זהב