סקירת סוגי מתכות יקרות

מתכות יקרות נחשבות לנדירות מטבען ולהן תכונות ייחודיות. מבין כל המתכות היקרות זהב וכסף הן הפופולריות ביותר אולם ישנן מתכות יקרות נוספות לרבות פלטינה, רודיום ופלדיום ולכל אחת מהן תכונות ומאפיינים משלה.


מתכות יקרות מוכרות גם בשם מתכות אצילות. בין תכונותיהן העיקריות נמצאת הנטייה שלהן שלא "להתערבב", כלומר הן אינן מגיבות כימית לחומרים אחרים ועל כן הן מופיעות בצורתם הטבעית. כמו כן כולן כאחת עמידות בפני חמצון. מלבד השימוש בהן למטרות שונות ומגוונות בתחומי התכשיטנות, התעשייה, הרפואה ועוד, מתכות אלו נסחרות הן בבורסה והן פיזית. 
 

סוגי המתכות היקרות על מאפייניהן:


זהב (gold)

זהב הוא יסוד כימי מתכתי ממשפחת מתכות המעבר וסמלו הכימי הוא Au. את הזהב נמצא בטבע בצורתו הטבעית שכן הוא לא נוטה להיקשר ליסודות אחרים. הוא משמש למטרות רבות וידוע כבעל מוליכות חשמלית גבוהה ועמידות בפני קורוזיה. הוא אינו מחליד ועמיד בפני חשיפה לחומרים שונים ומגוונים. בנוסף הזהב מאוד רך ועל כן נוח לעיבוד וניתן ליצור ממנו תכשיטים. מלבד תכשיטים בזהב נעשה שימוש גם בעולם הרפואה, המסחר והתעשייה.

סוגי מתכות

כסף (silver)

הכסף הוא יסוד כימי ממשפחת מתכות המעבר היקרות. סמלו הכימי הוא Ag וצבעו לבן בוהק. בדומה לזהב גם הכסף הוא מתכת רכה ומבין כל היסודות הידועים לאדם, מדובר ביסוד ולו מוליכות חום ומוליכות חשמלית הגבוהות ביותר. את הכסף ניתן להמיס רק בחומצה חנקתית ולאורך השנים הוא משמש לייצור תכשיטים, סכו"ם וכלים יוקרתיים, הכנת מטבעות ומדליות, סרטי צילום ועוד. כמו כן בשל מוליכותו הגבוהה נעשה בו שימוש בתעשיית האלקטרוניקה ובתחומים שונים בעולם הרפואה.
 

פלדיום (Palladium)

מתכת יקרה נוספת היא פלדיום. סמלו של יסוד כימי זה הוא Pd ובשל צבעו הלבן הוא מזכיר את הפלטינה. מבין קבוצת מתכות הפלטינה לפלדיום יש את נקודת ההיתוך הנמוכה ביותר, כמו כן הוא נוח לריקוע בשל העובדה שחוזר להיות קשיח לאחר שמתקרר. מתכת הפלדיום נחשבת לזרז מצוין בתהליכים שונים, משתמשים בה לייצור תכשיטים, סגסוגת, טיהור וריקוע. כמו כן נעשה במתכת זו שימוש גם בעולם רפואת השיניים, ייצור שעונים ועוד.
 

פלטינה (Platinum)

הפלטינה גם היא יסוד כימי וסמלה Pt. היא נמנית על משפחת מתכות המעבר וצבעה לבן כסוף. ייחודה במשקלה הסגולי אשר נחשב לגדול מאוד, למעשה רק אוסמיום ואירידיום כבדות יותר ממנה. היא עמידה בפני קורוזיה, אינה מתחמצנת בטמפרטורות גבוהות, עמידה בפני חומרים כימיים ומשמשת למטרות רבות בתעשייה החל מייצור תכשיטי יוקרה, דרך תעשיית הכימיה ועד לאלקטרוניקה.


רודיום (Rhodium)

רודיום הנו יסוד כימי, סמלו Rh והוא נמנה על משפחת מתכות המעבר. מדובר במתכת מבריקה וחזקה בצבע לבן-כסוף ולה טמפרטורת היתוך גבוהה ורמת צפיפות נמוכה. על פי רוב נעשה שימוש ברודיום כסגסוגת, מכיוון שיסוד זה מסייע להקשחת יסודות כגון פלדיום ופלטינה. הוא משמש למגעים חשמליים בשל ההתנגדות החשמלית הנמוכה שלו, לציפוי מכשירים אופטיים, תכשיטים ולתהליכים כימיים כאלו ואחרים.

מחשבון זהב