סקירת צורות יהלומים

כאשר אנו משתמשים במונח "צורות יהלומים" אנו מתכוונים למעשה לצורה החזותית של היהלום. לכל צורה יש תכונות ייחודיות ולהן הכוח להשפיע על המראה הכללי ועל מידת הזוהר של היהלום. כתוצאה מכך, צורת היהלום נחשבת לאחד הגורמים החשובים ביותר ללקוחות בעת הרכישה.
כאשר מדובר בצורת היהלום, אנשים רבים עשויים להתבלבל עם המושג "חיתוך", אך למעשה חיתוך וצורה אלו שני מושגים נפרדים. בעוד שהחיתוך מתייחס לפרופורציות, סימטריה והאיכויות הרפלקטיביות של היהלום, צורת היהלום מתייחסת לקוי המתאר שלו או למראה שלו במבט מלמעלה.

 

הצורות השונות של יהלומים

יהלומים לא נוצרו שווים, אך מעבר לכך, הם גם מעובדים לכדי צורות שונות, שלכל צורה יש את המאפיינים המובהקים שלה. אחת הצורות הפופולריות והמסורתיות ביותר היא של היהלום העגול, אך מלבדה יש צורות נוספות של יהלומים כמו אמרלד, קושן, אשר, טיפה, לב, נסיכה, מרקיזה, אובל ואחרות, שהפכו למבוקשות מאוד עבור תכשיטים ומאפשרות ליצור עיצובים עוצרי נשימה.

 

עגול (Round)

הצורה העגולה נחשבת לפופולרית ולאייקונית ביותר בכל הזמנים! יהלומים עגולים בעלי מאפיינים סימטריים ויש להם ברק מיוחד ביחס לכל צורה אחרת. צורה זו מתהדרת בתכונות שבירת אור מעולות, והיא ידועה באש ובברק שלה. על כן זו בחירה קלאסית ועל זמנית עבור טבעות אירוסין ותכשיטים אחרים, אשר זוכה להערכה גבוהה יותר מכל צורות אחרות של יהלומים.

 

נסיכה (Princess)

יהלומי נסיכה מאופיינים עם סגנון עכשווי ואטרקטיבי, מה ששם אותם במקום שני ברשימת הצורות הפופולריות, מיד אחרי יהלומים עגולים. היהלומים הנחשקים הללו מעוצבים בצורה ריבועית מושלמת, עם זוויות חדות ודפוסי פנים אשר דומים לדפוסים של היהלומים העגולים. הם רב תכליתיים, שכן ניתן לשבץ אותם בסגנונות שונים של תכשיטים וליצור בעזרתם עיצובים מרהיבים וייחודיים.

 

אשר (Asscher)

צורה זו הוצגה בשנת 1902 על ידי היהלומן הנודע ג'וזף אשר. היא אומנם דומה לצורת האמרלד, אך בשונה מצורה זו, יהלומים בצורת אשר מאופיינים עם פינות זוויתיות וייחודיות, מה שלא פעם מוביל לכך שהם יותר זוהרים. יהלומים בצורת אשר נחשבים למאוד פופולריים לתכשיטים וטבעות אירוסין בסגנון וינטג' וארט דקו, והם מביאים איתם טוויסט מיוחד ועל זמני.

 

רדיאן (Radiant)

צורה זו נחשבת לחדשה יחסית בתעשיית התכשיטים והוצגה לראשונה לפני קצת יותר משני עשורים. צורת יהלום זו דומה לריבוע, אך שונה מהריבוע המסורתי, בכך שמשלבת בין צורת האמרלד האלגנטית לבין היהלום העגול המסורתי. יהלומים בצורת רדיאן זמינים במגוון עיצובים וגדלים וביחסי אורך-רוחב שונים, וכנגזר משמם, הם קורנים ופולטים זוהר יפה ובלתי נשכח.

 

 

קושן (Cushion)

יהלום בצורת קושן (ובתרגום חופשי - כרית) הוצג לראווה לראשונה בתחילת המאה ה- 19, כאשר במשך שנים צורה זו נחשבה לצורה הסטנדרטית של יהלומים. גזרה קלאסית זו של יהלומים מאופיינת עם צורה מרובעת או מלבנית, ודפנות מעוגלות אשר מזכירות כרית, מכאן גם השם. יהלומים בצורת קושן עדיין מאוד פופולריים ומבוקשים ונחשבים לחלופה רומנטית עם טאץ' של וינטג' ליהלום העגול יותר.

 

אמרלד (Emerald)

יהלומים בצורת אמרלד נחשבים למאוד פופולריים ומיוחדים הודות לצורה המלבנית עם הפינות המשופעות שלהם. חיתוך המדרגות הייחודי של צורה זו, יוצר אפקט גאומטרי מרהיב הדומה "לאולם מראות", עם שבירת אור מעוררת התפעלות. יהלומים בצורה זו נחשבים לנדירים, הם שקופים יותר בהשוואה ליהלומים בצורות אחרות וצורתם דורשת סטנדרטים גבוהים של בהירות.

 

מרקיזה (Marquise)

השמועות אומרות שצורת המרקיזה פותחה במיוחד עבור לואי ה- 14, מלך צרפת, שחשק ביהלום שצורתו דומה לחיוכה של המרקיזה דה פומפדור. צורת המרקיזה מוארכת וכוללת קצוות מחודדים, והיא נחשבת לייחודית, דרמטית ובעלת נוכחות. בשל יופייה וסיפורה, צורה זו נחשבת לרומנטית מאז ועד היום והיא מציעה אלגנטיות שתעמוד גם במבחן הזמן.

 

אובל (Oval)

צורת האובל הוצגה לראשונה בשנות ה- 60 כשהיא מציעה וריאציה ליהלום העגול. יהלום בצורת אובל יהיה בחירה מעולה אם אתם שואפים למקסם את התקציב, שכן הצורה המוארכת יוצרת אשליה של יהלום גדול יותר מהיהלום העגול, תוך שהוא פולט את אותו הברק והאש כמעט באותה עוצמה. מעבר לכך, יהלומי אובל נחשבים לרב תכליתיים בכך שמתאימים לסגנונות שונים, קלאסיים ומודרניים כאחד.

 

טיפה (Pear)

יהלום זה נראה כמו דמעה כשהוא משלב תחת קורת גג אחת בין המאפיינים של צורת המרקיזה לבין המאפיינים של הצורה העגולה. הוא כולל קצה מעוגל בצד אחד, וקצה מחודד בצד השני, בדומה לצורתה של טיפת מים. צורה זו נוצרת לראשונה בשנת 1400, והיא מיוחדת הודות לברק, הרבגוניות והיכולת להתאים לאסתטיקה מודרנית או קלאסית. בנוסף, כאשר עונדים יהלום בצורת טיפה על האצבע הוא יוצר אשליה של אצבעות ארוכות ודקות יותר.

 

לב (Heart)

יהלומים בצורת לב הם סמל לאהבה וחיבה, מה שהופך אותם לבחירה מעולה עבור טבעות אירוסין או כמתנה ליום נישואין. צורת הלב נחשבת למפוארת וייחודית כשהיא מאופיינת עם שסע מחודד בחלק העליון וצורה מעוגלת בתחתית, ועל כן זו גם אחת הצורות המאתגרות ביותר להשיג, שדורשת מיומנות ומקצועיות של היהלומן בעת יצירתה.

 

לסיכום,

למרות שישנן צורות יהלומים סטנדרטיות שנמצאות בסביבה כבר המון שנים כמו יהלום קושן או יהלום עגול, עדיין יש המון אנשים שמעדיפים גם צורות חלופיות כמו אובל, לב או טיפה. הצורות שמופיעות כאן נחשבות לפופולריות יותר מכולן, ובתהליך קניית היהלומים, אתם יכולים להחליט מהי הצורה המועדפת עליכם, תוך שאתם לוקחים בחשבון משתנים כמו רמת הברק והאש בפנים היהלום, או העדפת סגנון, טעם ותקציב.
כמו כן תמיד כדאי לקנות יהלומים ממקום מוכר אשר מעניק לכם אחריות ותעודה גמולוגית בכל רכישה.

מחשבון זהב