עגילים זהב - כך תבחינו בין אמיתי לציפוי

זהב הוא אחד מחומרי הגלם המבוקשים ביותר בעולם והוא משמש ליצירת תכשיטים כבר אלפי שנים, ביניהם גם עגילי זהב. ככל שחלפו השנים נכנסו עוד ועוד מתכות לתמונה, לצד טכנולוגיות ייצור אשר משתמשות בזהב בצורה שונה. כתוצאה מכך, לצד ייצור תכשיטים מזהב אמיתי, כיום ניתן למצוא גם תכשיטים הכוללים ציפוי זהב, שנראים כמעט כמו הדבר האמיתי אך בפועל רחוקים מכך.
איך ניתן להבחין אם מדובר בתכשיטי זהב אמיתי או בציפוי זהב? זו שאלה חשובה, ולנו יש כמה טיפים עבורכם.

 

כל הדרכים לבדוק את מידת האותנטיות של עגילי הזהב שלכם

רוצים לדעת אם עגילי הזהב שלכם מיוצרים מזהב אמיתי, יש כמה דרכים:

 

סימון טוהר הזהב (קראט)

היצרנים של תכשיטים זהב מחויבים להטביע על תכשיטי הזהב חותמת המזהה את טוהר הזהב. סימני ההיכר הללו יופיעו בדרך כלל על חלק פנימי ולא בולט של התכשיט. מבחן זה מכונה גם מבחן זכוכית המגדלת, שכן לעיתים הסימון יהיה קטן, כך שיהיה קשה להבחין בו בעין לא מזוינת.
אם אתם רוצים לבדוק אם העגילים שלכם מיוצרים מזהב אמיתי, חיפוש אחר חותמת על התכשיט תהיה התחלה טובה. דרגת טוהר הזהב תסומן על ידי קראט – כמו למשל 24K, 18K, 14K וכדומה או על ידי המספרים המסמלים את דרגת הטוהר של התכשיט בהתאם לאחוז הזהב כמו למשל 999, 750 או 583  בהתאמה.

 

חותמת של מכון התקנים

מכון התקנים מחייב כל יצרן של תכשיטי זהב להטביע חותמת 'כינור דוד' של מכון התקנים על התכשיט. חותמת של מכון התקנים מספקת אישור שהתכשיט עבר את כל הבדיקות הנדרשות ואכן מכיל את אחוז הזהב עליו מצהיר. כדי לקבל חותמת של מכון התקנים התכשיט גם צריך לכלול סימון של היצרן וסימון של טוהר הזהב. כמו כן על התכשיט לשקול יותר משני גרם.

 

סימון של היצרן

תכשיטי זהב אמיתי צריכים לכלול גם את סימון המותג או היצרן, כדי להקל על תהליך הזיהוי והאימות. מכיוון שכל יצרן יכול לחרוט כרצונו על התכשיטים, יש לציין שסימון זה אינו חף מתקלות במאת האחוזים.
לכן מלבד סימון היצרן יש לוודא שהתכשיט כולל גם סימון של מערכת המספרים החוקית המתייחסת לזהב. פרט זה חשוב, מכיוון שלעיתים ניתן למצוא על תכשיט מספר כמו 925, אשר אינו מתייחס לזהב, אלא רלוונטי לכסף. אם התכשיט שלכם כולל כזה מספר יכולה להיות שהתכשיט מיוצר מכסף סטרלינג ומצופה זהב.

כמובן שלא לכל תכשיטי הזהב יהיו סימני היכר, כמו למשל עגילים ישנים יותר, שעברו במשפחה מדור לדור, ויכול להיות שעם הזמן הסימונים נשחקו. כיצד בכל זאת תוכלו להעריך שמדובר בזהב אמיתי?

 

תמיד אפשר להגיע להערכה מקצועית

אם אתם רוצים לוודא שמדובר בתכשיטי זהב תמיד תוכלו לפנות למעבדה של מכון התקנים כדי לוודא שהתכשיט עומד בדרגת הטוהר המוצהרת או לחלופין, שלא מדובר בציפוי זהב. יש המון בדיקות ביתיות שניתן לעשות כמו למשל בדיקת מגנטיות, בדיקת משקל, יש כאלו שימליצו לכם לשפוך חומץ על אזורים לא גלויים בתכשיט ועוד שלל רעיונות שאולי יכולים לתת לכם תחושה לגבי התכשיט שבידכם, אך זו רק תחושה ולא הערכה מקצועית.
כדי להיות בטוחים שעגילי זהב שלכם אותנטיים, תמיד תוכלו להגיע אלינו לברכת זהב כדי לבצע הערכת שווי לתכשיטי הזהב שבבעלותכם, ללא התחייבות וללא עלות. למומחי החברה יש את כל הידע והאמצעים כדי לומר לכם האם מדובר בזהב אמיתי או ציפוי זהב, בוודאות.

מחשבון זהב