עיצוב תכשיטים - איך הכל מתחיל?

בשלב הראשון: השראה

כל תכשיט מתחיל בחומר גלם ראשוני, בין אם זהו זהב גולמי ובין אם אבן חן, יהלום או פנינה. גם הזהב וגם אבני החן נבחרים בקפידה, הם המרכיבים של התכשיט וככל שמביטים בהם מתחילים להבין איזה סוג של תכשיט רוצים לעצב, כיצד הוא יראה, מה יהיו המאפיינים שלו, איזו אישה תענוד אותו ועוד. אלו הם רגעי ההשראה הראשוניים, הם ההתחלה של כל תכשיט ובעקבותיהם תהליך העיצוב מתחיל.


על טכנולוגיה ועיצוב תכשיטים

מעצבי התכשיטים בעבר היו מעלים את הרעיון שלהם על הדף, מציירים סקיצה דו ממדית ואז מתחילים בעבודת העיצוב. כיום, לרשותם של המעצבים עומדות טכנולוגיות חדשות ותוכנות ממוחשבות שמאפשרות לאנשי המקצוע בתחום לעצב את התכשיטים במחשב בתלת מימד ולהתאים אותם אישית. במחשב אפשר גם לסובב את העיצוב, לבחון אותו מכל הכיוונים והזוויות ואפילו להדפיס אותו במדפסת תלת ממד חדשה כדי ליצור דגם שעווה מושלם, שנראה בדיוק כמו העיצוב המקורי. בסופו של דבר לתוך הדגם יוצקים את הזהב ומעצבים את התכשיט כמו בעיצוב, אחד לאחד. הטכנולוגיה מייעלת את התהליך אך, כמובן שבעולם ייצור התכשיטים עדיין יש מקום לטאץ' המסורתי ועבודת היד.


יצירת דגם שעווה

עיצוב תכשיט

היצרנים של דגמי
שעווה מקבלים מקום של כבוד במלאכת ייצור התכשיטים, ולו רק בגלל שהם אלו שהופכים גוש שעווה פשוט וגולמי לדגם מרהיב של תכשיט, שאחר כך יהפוך לדגם מגבס וייצקו לתוכו זהב. במידה ולא משתמשים במדפסת תלת ממד, אמני השעווה מגלפים את גוש השעווה מאפס עד לקבלת הצורה הרצויה ויצירת הדגם. הדגם שגולף מונח בתוך תבנית מתכת, לאחר מכן ממלאים אותו בגבס ומשאירים להתקשות. התבנית שמכילה את הגבס מחוממת בתנור, בטמפרטורות גבוהות מאוד, עד שלא נותרות עקבות של שעווה כלל. במידה ומרוצים מהתוצאה, הדגם יהפוך למודל ויצקו לתוכו זהב בהמשך כדי ליצור את התכשיט.


יציקת הזהב

כעת הגענו לאחד השלבים המרגשים באמת, תהליך יציקת הזהב לתוך המודל. היכולת להמיס מתכות פותחת בפני יצרני התכשיטים אפשרויות רבות, והם יכולים פשוט לשפוך את הזהב המותך לתוך תבניות מעוצבות ולעצב איזה תכשיטים שרק ירצו. תהליך היציקה משתנה בהתאם לרכיבי הסגסוגת ומידת הטוהר של הזהב. לכל אחד מהרכיבים מחזורי טמפרטורה שונים ותהליכים ייחודיים שמפרידים אותו ממתכות אחרות, או לחלופין, מחברים יחדיו.

 

ריתוך והלחמה

ריתוך והלחמה

הריתוך יהיה נחוץ במידה וצריך לחבר בין חלקים שונים של מתכות. הריתוך מתבצע בטמפרטורה קיצונית המופעלת על אזור ספציפי באופן מדויק בעזרת מבער. לאחר חיבור החלקים בעל המלאכה ינקה את כל הסימנים שמעידים על הריתוך ולפעמים גם ישטוף את התכשיט בחומצה כדי להסיר שאריות. השלב הבא הוא הלחמה, במידה ומדובר בתכשיט מורכב וייחודי. בשלב ההלחמה האמנים מצרפים בעדינות רכיבי זהב קטנים, כאשר דיוק ויציבות הם תנאי מפתח, כמו גם מיומנות בביצוע עבודה כזו עדינה.


שיבוץ יהלומים ואבני חן

זה לא מובן מאליו שהתכשיטים שאנו כל כך אוהבים מנצנצים, ושאבני החן והיהלומים היפים של התכשיט נשארים במקומם לאורך זמן. התהליך הזה של שיבוץ אבני חן ויהלומים חייב להיות כל כך מקצועי, על האמן לעבוד בעדינות ובדיוק רב, לוודא ששאר חלקי התכשיט לא נפגעים, לעבוד עם מינימום חומרים ועדיין לאבטח את האבן מכל הכיוונים כדי להבטיח עמידות מקסימלית לאורך השנים.


ולסיום: גימור וליטוש

לפני מסירת התכשיט לשלב האחרון בתור והוא בקרת איכות, צריך ללטש אותו ולהבריק את הזהב. ישנם כלים מיוחדים ועדינים שמשמשים למטרה זו, כך מגיעים למראה המנצנץ והזוהר של תכשיטי זהב. לאחר הליטוש הסופי, אפשר למרוח על התכשיט גימורים שונים כדי לשדרג את העיצוב ולהעניק לתכשיט את הייחודיות שלו.

מחשבון זהב