צבעי יהלומים

ערכם של יהלומים נקבע על ידי פרמטרים מסוגים שונים, אחד מהם הוא צבעו של היהלום. לכן אם אתם עומדים לפני קנייה של טבעת יהלום, עליכם לדעת אילו צבעי יהלומים קיימים, כיצד בכלל הצבע משפיע על הדירוג של היהלום ובאיזה צבע כדאי לכם להשקיע.

 

מהו הצבע של יהלומים בטבע?

יהלומים הם מינרלים שנוצרים מתחת לאדמה בתהליך של מיליוני שנים, כתוצאה מלחץ גבוה של טמפרטורה. לאורך תהליך ההתגבשות, נוצרים תנאי סביבה אשר משפיעים על צבעו של היהלום. כתוצאה מכך יהלומים מגיעים בצבעים ובגוונים שונים, כאשר בפועל, זה מאוד נדיר למצוא יהלומים חסרי צבע לחלוטין ורוב היהלומים נעים בין גוון צהבהב לחום. מכיוון שצבעו של היהלום משפיע על ערכו, כמו גם על מחירו, יש לתת על כך את הדעת לפני שרוכשים.

 

אילו צבעי יהלומים יש?

בטבע היהלומים הנפוצים ביותר אלו הם יהלומים בגוונים של צהוב בהיר עד חום. ככל שהאיזון של הצבעים ביהלום יהיה טוב יותר, כך בעת העיבוד יתקבל צבע לבן והיהלום יהיה נוצץ יותר. מכיוון שלכל היהלומים יש גוון כלשהו, יהלומים שקופים וחסרי צבע לחלוטין נחשבים למאוד נדירים וזוהרים יותר, וכתוצאה מכך גם ליותר איכותיים ויקרים.


כיצד מדרגים צבעי יהלומים?

בעת דירוג יהלומים, מחלקים אותם לכמה קבוצות, אשר מסומנות על ידי אותיות לועזיות:

  • D-F: קבוצת יהלומים חסרי צבע וגוון
  • G-J: קבוצת יהלומים כמעט חסרי צבע וגוון
  • K-M: קבוצת יהלומים שצבעם צהוב קלוש
  • N-R: קבוצת יהלומים שצבעם צהבהב
  • S-Z: קבוצת יהלומים שצבעם צהוב עד חום

מבין כל הדירוגים, D זהו הציון הגבוה ביותר הניתן ליהלומים חסרי צבע, אלו הם גם היהלומים היותר נדירים ויקרים שיש כיום בשוק. ההבחנה בין D, ל- E ו- F, דורשת מומחיות מכיוון שכמעט ואינה נראית לעין בלתי מיומנת. לכן רק גמולוג בעל ניסיון ומומחיות יצליח לזהות את ההבדל. ההבדל כאמור משפיע גם על המחיר.


מבין היהלומים ולהם גוון קל, G הוא הדירוג הכי איכותי, והיהלומים בקטגוריה הזו נראים גם הם כמעט חסרי צבע בעין בלתי מיומנת. ליהלומים בגוון H-J, ישנו צבע צהוב קלוש שכמעט ולא נראה לעין, אלא רק בהגדלה וכאשר משווים אותם ליהלומים בדרגות גבוהות יותר.

הקבוצה הבאה אלו הם יהלומים בעלי גוון צהוב קלוש שניתן להבחין בו גם בעין לא מיומנת. כאשר ככל שהדירוג נמוך יותר, יהיה ניתן להבחין בגוון גם בתאורה רגילה וללא הגדלה. בקבוצה זו מחיר היהלומים יהיה זול יותר משמעותית.
יהלומים שמדורגים בקבוצה  N-Rוגם בקבוצת S-Z, יהיו בעלי גוון צהוב עד חום שניכר לעין, הם זולים יותר משמעותית לעומת יהלומים בדרגות אחרות, אך בהחלט גם פחות מומלצים לרכישה.


איזה צבע יהלום כדאי לבחור?

התשובה לשאלה זו תלויה המון בתקציב שלכם. כאשר קונים יהלומים כמובן שעדיף לבחור בכאלו שהם חסרי צבע לחלוטין, אך ככל שהצבע יהיה מדורג במקום גבוה יותר, כך גם המחיר יעלה בהתאם.
ההחלטה אם להשקיע יותר בצבע היהלום תלויה גם לא פעם במשתנים אחרים שמשפיעים על ערכו כמו למשל גודל היהלום, הבהירות, החיתוך ועוד. אפשר בהחלט להפיק את המרב מהתקציב כאשר לוקחים בחשבון את כל המשתנים, כמו גם את גודלו של היהלום. כמו כן חשוב מאוד לבחור את צבע המתכת בצורה נכונה ובהתאם לצבע היהלום עצמו, מכיוון שהמתכת יכולה להשפיע על המראה של היהלום ועל צבעו, כך למשל זהב לבן או פלטינום יגרמו ליהלום חסר צבע להיראות קר יותר וזהב צהוב יגרום ליהלום בעל גוון צהוב קלוש להיראות נוצץ יותר וכן הלאה.


ולבסוף,
יש לדעת שניתן למצוא יהלומים בצבע בספקטרום של צבעי הקשת כמו אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול, ורוד סגול ועוד. אלו יהלומים נדירים ויקרים יותר וערכם יכול להיות גבוה יותר אפילו מיהלום חסר צבע לחלוטין. יהלומים אלו מדורגים בסולם צבעים נפרד.

מחשבון זהב