צמידים אמיתיים לעומת ציפוי זהב - כך תבדילו

לצמידים אמיתיים מזהב יש המון יתרונות, אשר מתעלים באלפי מונים על חלופות כמו ציפוי זהב. לכן, זה רק טבעי שתרצו להיות בטוחים שהצמידים שאתם עומדים לרכוש אכן מיוצרים מזהב אמיתי. אז כדי שתהיו בטוחים ותזכו לשקט נפשי, אספנו לכם את ההבדלים העיקריים.

 

מה ההבדל בין זהב אמיתי לבין ציפוי זהב?

למרות שמם, צמידים אמיתיים מזהב אינם מיוצרים מזהב טהור בלבד. זהב בצורתו הטבעית הוא חומר מאוד גמיש ורך וכדי לעבד אותו וליצור ממנו תכשיטים הוא מעורבב עם מתכות אחרות בסגסוגת. סגסוגת הזהב עקבית לאורך כל התכשיט, כאשר סגסוגת בעלת טוהר גבוה תכיל אחוז גדול יותר של זהב ביחס לשאר המתכות בסגסוגת, ולהיפך, סגסוגת בדרגת טוהר נמוכה תכיל אחוז נמוך יותר של זהב.
לעומת זאת, צמיד מצופה זהב יכלול בסיס שעשוי ממתכת מסוימת, כמו למשל כסף או כל סוג אחר של מתכת, כאשר אותה מתכת בסיסית תצופה בשכבה דקה של זהב.
כדי להבחין האם הצמיד שלכם מיוצר מזהב אמיתי או מציפוי זהב, עליכם לשים לב לדברים הבאים.

 

סימון מוצרי זהב

בישראל ישנו חוק אשר המטרה מאחורי חקיקתו הנה להגן על הצרכנים מפני זיופים. החוק למעשה קובע שכל מוצרי הזהב חייבים לעבור תהליך אימות של דרגת טוהר הזהב ועל כן, קיים תקן ישראלי לסימון מוצרי זהב, ועל מוצרי זהב לעמוד בדרישות התקן.
לכן כאשר אתם קונים צמיד זהב, תוכלו לבדוק אם הצמיד מסומן בהתאם לדרישות התקן המחייבות וכולל:

  • סימן של היבואן או היצרן – כולל לרוב ראשי תיבות.
  • סימן טוהר הזהב – המצוין בקרטים או באלפיות.
  • סימן האימות של הזהב – סימן זה מוטבע על ידי מכון התקנים וצורתו כינור דוד. סימון כזה מבטיח שסימון טוהר הזהב שמופיע על התכשיט אכן נכון ואמין.

לרוב סימונים אלו נמצאים במקום לא בולט על התכשיט וכדי לראות אותם נדרשת זכוכית מגדלת. עם זאת קחו בחשבון שתכשיטים אשר משקלם נמוך מ- 2 גרם אינם חייבים לשאת את סימן האימות של מכון התקנים. כמו כן עליכם לבקש מחנות התכשיטים חשבונית המפרטת את סוג התכשיט, משקלו ודרגת הטוהר שלו.

 

רואים את ההבדלים גם בתכונות החומר

יש תכונות שמבדילות בין זהב אמיתי לבין סוגים אחרים של מתכות, כמו למשל מגנטיות (זהב אמיתי אינו מגיב לכוח מגנטי), צבע (הצבע של ציפוי זהב יהיה צהוב חזק יותר לעומת תכשיט זהב שמעורבב עם מתכות נוספות, מה שמשפיע על צבעו), תגובה כימית (חשיפת התכשיט לחומצה יכולה להעיד מאיזו מתכות עשוי התכשיט), ועמידות לשריטות (שריטת התכשיט יכולה לחשוף את המתכת למטה ולהסיר את הציפוי).
אך בדיקות עצמאיות אלו אינן תמיד אמינות, שכן גם סגסוגת זהב משלבת מתכות אחרות. מה גם שבכוחן לפגוע בתכשיט אם אינכם מיומנים ומבצעים את הבדיקות בעדינות ומתוך ניסיון. לכן אם יש ספק, אין ספק – אם אינכם בוטחים במקום שממנו אתם קונים, פשוט אל תקנו שם. חפשו ספק אמין ובעל מוניטין שאתם בטוחים באמינות שלו ובאמיתיות הצמידים שמשווק.

 

לא בטוחים? תמיד אפשר לבדוק

מלבד רכישה במקום אמין ובעל מוניטין של שנים, תוכלו גם לבצע בדיקה של צמיד שכבר נמצא בבעלותכם. בדיקות אימות תכשיטי זהב יכולות לגלות האם הצמיד אכן עומד בדרגת הטוהר המוצהרת.
לכן במידה ומצוי בידכם צמיד או כל תכשיט אחר מזהב שאינכם יודעים מה טיבו, בצעו בדיקת אימות או הערכת שווי מקצועית, ללא עלות וללא התחייבות, כך תוכלו להיות בטוחים בשווי התכשיט ובדרגת הקראט שלו.

מחשבון זהב