שרשרת זהב - איך להבדיל בין שרשראות זהב אמיתי לציפוי?

למרות השימוש במונח "זהב אמיתי", רוב שרשראות הזהב אינן מיוצרות מזהב בלבד, אלא מסגסוגת זהב. סגסוגת זהב תכיל כמויות שונות של זהב בהתאם לדרגת הטוהר של התכשיט והיא תשמש לייצור התכשיט בכללותו. לעומתן, שרשראות בציפוי זהב יהיו מיוצרות ממתכת בסיסית שאינה כוללת זהב, כאשר אותה מתכת תצופה בשכבה דקה של זהב.
הדרכים הבאות יעזרו לכם להבדיל בין שני הסוגים.


סימון השרשרת בהתאם לתקן מחייב


נתחיל עם העובדה הפשוטה, בישראל ישנו תקן לסימון מוצרי זהב שחובה לעמוד בו, בין אם מייצרים תכשיטים כאלו, בין אם משווקים אותם ובין אם מייבאים אותם. לכן שרשראות זהב אמיתי חייבות לעמוד בתקן ולהיות מסומנות כפי שהחוק דורש.
בדרך כלל שרשת זהב תהיה מסומנת בראשי התיבות של שם היצרן או היבואן, היא תכלול את סימן טוהר הזהב וצריכה לכלול גם סימן אימות, בארץ ישראל מדובר בצורת כינור דוד. כאשר השרשרת כוללת את כל הסימונים הנ"ל אפשר לדעת שהיא מיוצרת מזהב אמיתי. כמובן שיהיה צריך להיעזר בזכוכית מגדלת לשם כך, לא תמיד ניתן לראות את הסימונים בעין בלתי מזוינת. עם זאת קחו בחשבון שתכשיטים שמשקלם אינו עולה על 2 גרם אינם חייבים לכלול את סימון האימות של מכון התקנים.


בדיקת המגנטיות

זהב זו אינה מתכת מגנטית. לכן אם השרשרת שלכם מגיבה להפעלת כוח מגנטי, כנראה שהיא מכילה סוג אחר של מתכת מלבד זהב. יש לציין שמבחן זה אינו חף מתקלות מכיוון שגם תכשיטי זהב אמיתי מיוצרים מסגסוגות המכילות כמויות קטנות של מתכות, לכן השרשרת שאתם בודקים עשויה להגיב לכוח מגנטי. לכן למרות שזו בדיקה נפוצה, אנו ממליצים לפנות למומחים בתחום שיאשרו אם מדובר בזהב אמיתי, מכיוון שבדיקה זו בלבד אינה לגמרי אמינה.


המחיר


תכשיטי זהב אמיתי עולים יותר מתכשיטים מצופים זהב, לכן לעיתים סקר שוק יכול לעזור. אם אתם שמים לב לכך שמחירה של השרשרת זול יחסית ביחס למשקל שלה ולמחיר הזהב בשוק, סביר להניח שמדובר בציפוי זהב ולא בזהב אמיתי. אם קיבלתם את השרשרת במתנה או בירושה ואתם רוצים לבדוק מה ערכה, הערכה של אנשי מקצוע תוכל לספק לכם את כל המידע הנחוץ בכל הנוגע למחירים.


בדיקת חומצה

דרך נוספת להבדיל בין תכשיט זהב אמיתי לבין תכשיט מצופה בזהב היא על ידי בדיקת חומצה. במהלך בדיקת חומצה לוקחים חומר לדוגמה מהתכשיט ואז מורחים עליו חומצה כדי לראות איך יגיב. השינוי בצבע יעיד אילו מתכות מכילה הדוגמית.
בדיקת חומצה משמשת לרוב כדי לקבוע את הקראט של תכשיט זהב אמיתי, אך היא יכולה גם להצביע על כך שהתכשיט מצופה.


ולסיכום, פשוט קנו שרשרת זהב במקומות מוכרים ובעלי מוניטין אשר שמם הולך לפניהם, כך תוכלו לדעת בדיוק מה אתם קונים. ובאופן כללי, אם אינכם בטוחים בטיבו של התכשיט שמצוי בידכם, אפשר לקחת אותו לבדיקה אצל מומחים לדבר שיעזרו לכם לקבוע אם אכן מדובר בשרשרת זהב אמיתי.

מחשבון זהב