תהליך ייצור תכשיטים

כאשר אתם מסתכלים על תכשיט יפה בחלון הראווה, או כשאתם מחמיאים לחברה על שרשרת חדשה, האם עולה בליבכם השאלה איך בעצם תכשיר נוצר? הוא מתחיל כחומר גלם בתפזורת ומסיים כמוצר מוגמר, אך מה המסע שעובר בדרך? ישנן שיטות רבות לייצור תכשיטים, ביניהן אחת שפופולרית במיוחד. אנו כאן כדי לקחת אתכם למסע, שלב שלב בתהליך הייצור של תכשיטי כסף וזהב.

כלים ליצירת תכשיטים


השלב הראשון: סקיצה

כל תכשיט, בין אם מיוצר בעבודת יד ובין אם בייצור תעשייתי, מתחיל על שולחן השרטוט. הסקיצה הראשונית יכולה להיות ידנית או ממוחשבת אך בעזרתה אפשר להתחיל לקבל החלטות עיצוביות שישפיעו על מראה התכשיט, על עלותו ייצורו ועל תהליך הייצור. אחת ההחלטות שמתקבלות לאחר שלב הסקיצה היא חומר הגלם הנבחר לתכשיט, החלטה שמשפיעה על התוצר הסופי. מן הסתם תכשיט ממתכת כמו זהב יהיה יקר יותר לעומת תכשיטים ממתכות אחרות, במיוחד כאשר אחוז הזהב בתכשיט גבוה. כמו כן החלטה נוספת שיש לקבל היא מה יהיה אופן הייצור. הטכנולוגיה המתקדמת של היום מאפשרת לעשות הדמיית תלת ממד של התכשיט ואף להדפיס דגם ראשוני וכך ליצור מוצר סופי מדויק ונאמן לשרטוט הראשוני.


השלב השני: שימוש במודל שעווה

שימוש בשעווה זו אחת הטכניקות העתיקות ביותר לייצור תכשיטים והיא כל כך פופולרית ומוצלחת, שעדיין, גם היום, נעשה בה שימוש. בעזרת שעווה מעצבי תכשיטים יוצרים מודל, גוש שעווה מפוסל התואם למפרט המדויק של התכשיט. למעשה הדגם הזה הוא תבנית ליצירת אבטיפוס ראשוני. לאחר מכן שמים את השעווה בכלי ייעודי ומכניסים אותה לתנור חם. בתנור השעווה נשרפת עד שהיא נעלמת כליל והתבנית החלולה שנשארת לאחר השריפה משמשת ליציקת הכסף או הזהב.

תהליך יצירת תכשיטים

 

השלב השלישי: תהליך יציקת הנוזל המתכתי

לאחר שיש תבנית ליצירת האבטיפוס, זה הזמן לעבור שלב וליצוק את הזהב או הכסף לתוכה. ישנן שיטות שונות ומגוונות ליציקת הנוזל, אחת המועדפות היא יציקה בוואקום. כאשר מדובר בייצור תכשיטי זהב, יש לקחת בחשבון שאת הזהב הטהור צריך לערבב עם מתכות אחרות שיעניקו לו תכונות עמידות יותר כמו למשל פלדיום, נחושת, רודיום ועוד. אחרי שהזהב או הכסף נמצאים בתבנית במצבם הנוזלי, צריך לחכות שהם יתקררו ורק אז אפשר לחלץ את התכשיט מהתבנית. כדי שהתכשיט לא ייפגע יש להקפיד על עבודת חיתוך מוקפדת וזהירה. אחת הטכניקות היעילות היא להכניס את התבנית עם המתכת לתוך מים וחומצה ולבצע את החיתוך תוך כדי.


השלב הרביעי: עיבוד התכשיט

כאשר התכשיט יוצא מהתבנית צריך לעבד אותו כדי להשיג את המראה הזוהר והייחודי ובעצם להוציא אל הפועל את מה שהמעצב ראה בעיני רוחו. כאן זה השלב לשבץ אבנים מיוחדות, יהלומים או אלמנטים אחרים, לבצע חריטות מיוחדות ואמנותיות, הלחמה של רכיבים שונים ועוד. ישנן טכניקות שונות של שיבוץ, טכניקות מגוונות של חריטה והבחירה תלויה בתקציב שעומד לרשותכם ובתוצאה שאתם שואפים להשיג.

תהליך הכנת תכשיטים

 

השלב החמישי והאחרון: ליטוש

השלב האחרון בייצור תכשיטי מתכת הוא ליטוש. תהליך זה חשוב במיוחד כאשר מדובר בתכשיטים ששובצו ביהלומים. בעזרת הליטוש ניתן להשיג את המראה הנוצץ והמבריק שילווה את התכשיט, יגן עליו לאורך שנים ויהפוך אותו ליותר עמיד. שלב הליטוש כולל שימוש במכונות ליטוש או בנייר ליטוש כאשר מדובר במלאכת יד אמן הדורשת דיוק רב והמון עדינות. הליטוש מעניק לתכשיט מראה יוקרתי ומהווה את שלב הגימור הסופי.


תהליכי ייצור תכשיטים צריכים להיות מאוד מקצועיים, מוקפדים ואיכותיים ולכן יש לוודא שהייצור מתבצע על ידי מומחים ושהתהליך עצמו שעובר בקרת איכות לכל אורך הדרך ובכל אחד מהשלבים.

מחשבון זהב