תהליך יצירת טבעות יהלום

סביר להניח שנחשפתם לטבעת יהלום בפעם הראשונה מבעד לחלון הראווה, אך האם אי פעם תהיתם כיצד הן מיוצרות ומה בעצם קורה מאחורי הקלעים, בסדנה?
ייצור טבעות יהלומים זו מלאכת יד אמן, הדורשת מסירות, מומחיות וסבלנות כדי להגיע לתוצאה הסופית והיא ליצור את הטבעת המושלמת מאפס. אנו ניקח אתכם אל תוך בית המלאכה, כך שתוכלו להבין לעומק את התהליך המורכב שעוברת כל טבעת יהלום לפני שמגיעה לחנות.
הצרכנים אולי בוחרים את המאפיינים של הטבעת – המתכת, האבן וסוג השיבוץ, אך התכשיטן יוצר  את הטבעת על סמך המאפיינים שנבחרו, כאשר בתעשייה יש שתי שיטות ליצור טבעת יהלום, האחת היא יציקה והשנייה עבודת יד. אנו נבחן את שני סוגי התהליכים.

 

יציקת טבעות יהלום

יציקה זהו תהליך די שגרתי בתעשיית התכשיטים, במסגרתו יוצרים תבנית מפורטת המבוססת על הצורה והעיצוב של הטבעת. תהליך היציקה נחשב לפופולרי מכיוון שהוא יותר חסכוני בזכות העובדה שניתן להשתמש באותה התבנית שוב ושוב ליציקות וליצירת טבעות יהלום זהות.
מעבר לכך, יציקה זהו תהליך חסכוני מכיוון שבהשוואה לייצור בעבודת יד יש פחות בזבוז של חומר גלם וניתן לבצע שינויים בהתאמה אישית באופן ממוחשב בעת תהליך העיצוב.

 • שלב 1: יצירת דגם שעווה של הטבעת – בשלב הראשון יוצרים דגם שעווה של הטבעת בעבודת יד או באמצעות תוכנת מחשב ועל ידי הדפסת תלת ממד.
 • שלב 2: הכנת תבנית ליציקה – עוטפים את דגם השעווה עם תבנית מטיח מיוחד. עבור ייצור המוני, דגמי השעווה לרוב מחוברים יחד לכדי חפץ הנראה כמו עץ וסביבו יוצרים את התבנית. לאחר שהטיח מתקשה שורפים אותו בטמפרטורות גבוהות, אז השעווה מתאדה ונותרת הטבעה שלה (חלל בצורת הטבעת) בתוך התבנית.
 • שלב 3: יציקת המתכת לתוך התבנית – לאחר שנוצרת תבנית יוצקים לתוכה מתכת מותכת חמה, אשר בסופו של דבר מתקשה ליציקה גולמית. ברוב המקרים שלב זה נעשה בתוך תא ואקום, כדי להימנע מבועות אוויר או סדקים. בתבנית ניתן להשתמש שוב ושוב על מנת ליצור טבעות באותו עיצוב.
 • שלב 4: ליטוש וגימור – בשלב זה מסירים מתכות עודפות מהיציקה הגולמית על ידי ליטוש ולפני הרכבת האבן.
 • שלב 5: הרכבת האבן – לפני הרכבת היהלום, הצורף מודד את גודל האבן ומתאים את בית האבן כדי שמידת ההתאמה תהיה מושלמת והאבן מאובטחת.
 • שלב 6: ליטוש עדין וציפוי – מבצעים ליטוש כדי להבטיח גימור נקי. לאחר מכן מלטשים ממש בעדינות את הטבעת כדי להעניק לה ברק. אם משתמשים בזהב לבן, טובלים אותו בתמיסה ייעודית ליצירת ציפוי רודיום וברק יפה.

 

תהליך ייצור טבעת יהלום בעבודת יד

ייצור טבעת יהלום בעבודת יד זו הדרך המסורתית לעצב תכשיטים, במסגרתה משתמשים במוט מתכת ומעצבים אותו לטבעת הרצויה על ידי שלבים של חיתוך, רקיעה, חישול וליטוש, כל תכשיט יחיד ומיוחד ומיוצר בקפידה.
יחד עם זאת, ייצור טבעת בעבודת יד זהו תהליך הכרוך בעלויות ייצור גבוהות, ובגלל האלמנט האנושי המעורב בייצור התכשיטים, יכול להיות שיהיו שינויים קלים בעיצוב. כמו כן תהליך הייצור עשוי להיות שונה בהתאם לגורמים כמו סוג המתכת, האבן, שיטת ההרכבה, העיצוב הרצוי וגם מידת המיומנות של הצורף.

 • שלב 1: יצירת הטבעת – השלב הראשון הוא לייצר את הטבעת מחתיכת מוט מתכת (כמו למשל זהב או פלטינה). עיבוד מוט המתכת מתבצע על ידי מכונת כיפוף, המכופפת אותו לצורה מעגלית בהתאם למידת האצבע.
 • שלב 2: הלחמת הטבעת – השלב הבא יהיה להלחים את הטבעת כדי ליצור את הצורה העגולה. כדי ליצור צורה אחידה, ההלחמה מתבצעת על ידי חומר מילוי העשוי מאותו חומר כמו חוט המתכת. הלחמה זו ממלאה את הרווח שבו שני קצוות המוט נפגשים, ועוזרת ליצור פס עגול אחיד, כך שהחיבור לא יראה בפועל. בנוסף, מורחים חומר על המילוי כדי למנוע ממנו להתחמצן בטמפרטורות גבוהות. לאחר ההלחמה, הטבעת מונחת בתמיסה חומצית אשר שוחקת ומסירה עודפים. זה גם השלב שבו היא מתעגלת. אז בודקים שהיא במידה הנכונה ובמידת הצורך מבצעים התאמות כדי להשיג את המידה הנדרשת.
 • שלב 3: יצירת בית האבן – יצירת בית לאבן נעשית לרוב על ידי חלק ממוט המתכת, הצורף מכופף אותו לקשת ולאחר מכן מכה בקשת כדי לעצב אותה לצורה הרצויה. בסופו של דבר הצורף יצור צורת חרוט שתשמש לאחיזת היהלום, ולאחר מכן החלק הזה יותאם ויולחם לטבעת הסופית.
 • שלב 4: הלחמת בית האבן – לאחר שבית האבן מוכן ומעוצב לצורה הרצויה, הצורף מלחים אותו לטבעת באמצעות חרוזי זהב קטנים. לאחר ההלחמה מתבצע ליטוש עדין של העקומה הפנימית, והצורף מסיר את כל הקצוות הגסים.
 • שלב 5: שיבוץ האבן – הצורף חוצב בתוך בית האבן מעין מושב קטן לאבן, משבץ אותה בפנים ולוחץ את החודים כלפי מטה, על היהלום, באמצעות כלי מיוחד כדי לאבטח אותו.
 • שלב 6: ליטוש הטבעת – בשלב זה הטבעת מונחת מתחת למים חמים ונשטפת היטב. אז הצורך מבצע טאצ'-אפים אחרונים כדי להבריק את הטבעת. ובמידה ומדובר בטבעת מזהב לבן היא עוברת שלב נוסף של ציפוי רודיום כדי שיהיה לה ברק מתכתי יפה.

 

בואו נסכם

התהליך של יצירת טבעת יהלום מרתק ומאפשר ליצור את התכשיט המדהים שכובש את הלב כבר מאות שנים, ויישאר בסביבה גם שנים רבות אחרי! כמובן שכאשר קונים טבעת יהלום, חשוב לבחור במקום בעל מוניטין, אשר מוכר ומייצר טבעות ברמה הגבוהה ביותר, ובסטנדרטים מוקפדים של איכות כדי לקבל תוצאה שתתעלה על כל הציפיות שלכם!
וכמובן, שימו לב שאתם מקבלים יחד עם הטבעת אישור גמולוגי מקורי, אשר מפרט על איכות הטבעת ונותן אסמכתא על כך שמדובר ביהלום אמיתי!

 

מחשבון זהב