תכשיטי גולדפילד - לא מה שחשבתם

מה ההבדל בין גולדפילד לזהב אמיתי? מה היתרונות של זהב אמיתי בהשוואה לגולדפילד? ומדוע תכשיט גולדפילד הוא אינו "זהב לכל דבר" כמו שנהוג להציג אותו? התשובות בפנים.


אם לאחרונה נתקלתם הרבה במונח "גולדפילד" ואינכם בדיוק עומדים על קנקנו, אתם בטח תוהים מה לו ולזהב אמיתי. בסופו של יום, הוא כן כולל בתוכו את המילה זהב (גולד באנגלית), אז אולי הוא לא כל כך רחוק מהדבר האמיתי. אולם אם שמעתם בעבר את הביטוי "לא כל הזהב נוצץ", בכל הנוגע לגולדפילד אין הוא יכול להיות קרוב יותר לאמת: הוא קשור במידת מה לזהב, זה נכון, אולם בינו לבין הדבר האמיתי קיים הבדל גדול.

תכשיט גולדפילד

גולדפילד VS זהב

כדי להבין מהו גולדפילד ובמה הוא שונה מזהב יש להבין קודם כל מהו אותו הזהב אשר כולנו מכירים. קודם כל חשוב להבין כי בכל מקרה לא ניתן ליצור תכשיט מזהב בצורתו הגולמית, שכן יהיה מאוד קשה לעבד אותו. אי לכך מערבבים את הזהב הטהור (24 קראט) עם סוגים שונים של מתכות, או סגסוגות בעגה המקצועית, על מנת לקבל מוצר כמה שיותר עמיד אותו ניתן לעצב ולרקע, וממנו להכין תכשיטים מסוגים שונים, כאשר הקראט נקבע לפי היחס בין המתכות לבין הזהב הטהור. אם כן, מה ההבדל בין תכשיט זהב המשלב בתוכו מתכות נוספות לבין תכשיט גולדפילד?

 

הזהב? רק ציפוי

גם גולדפילד כולל זהב זה נכון, אולם הכמות שלו זניחה בעליל. אין מדובר בסוג של זהב או בזהב המשולב במתכות אחרות, אלא בסגסוגת מתכות המכילה זהב טהור בכמות קטנה מ-5% בדרגת טוהר נמוכה ביותר, במונחים של קראט מדובר בעשר קראט ולכן תכשיטי גולדפילד הנם זולים במידה משמעותית מתכשיטי זהב אמיתי. אם בעבר תכשיט גולדפילד היה מיוצר מכסף טהור שעבר תהליך של ציפוי בלחץ גבוה של שכבת זהב דקה, כיום אין זה כך ותכשיט גולדפילד מיוצר ממתכת זולה ומצופה בשכבת זהב זניחה, המהווה חלק קטן ביותר מסך התכשיט.

 

תכשיט שנשמר לעומת תכשיט שנשחק

שאלתם את עצמכם למה להשקיע בתכשיט זהב ולא בגולדפילד? להלן הסיבה העיקרית: זהב הוא מתכת יוקרתית, סמל סטאטוס אם תרצו, אשר ערכה נשמר לאורך השנים ואף עולה על עצמו ככל שהזמן חולף. היות ומדובר במתכת יקרה, גם אם היא מעורבת עם מתכות אחרות, היא עדיין שומרת על ערכה ומשמשת לייצור תכשיטים על זמניים ששומרים על איכותם לאורך השנים. לעומת זאת תכשיטי גולדפילד מיוצרים ממתכת פשוטה וזולה, ציפוי הזהב בהם זניח ולכן הם ישחקו לאורך השנים. אין מדובר בחומר גלם הנחשב ליוקרתי, כי אם לאחד אשר מנסה רק להתחפש לדבר האמיתי ועל כן אין זה מוצר איכותי אשר ילווה אתכם לשנים רבות.


בשנים האחרונות תכשיטי גולדפילד הפכו לנפוצים אולם אין בהם כדי להחליף את הדבר האמיתי. לכן אם ברצונכם ליהנות מתכשיט איכותי שיראה יוקרתי ויחזיק מעמד לאורך זמן, מומלץ כי לא תתפשרו על חומר הגלם ממנו הוא מיוצר.

מחשבון זהב