10 עובדות שחייבים לדעת על זהב

הזהב אנטי דלקתי ועמיד בפני חיידקים, הוא משמש כמגן העיניים של האסטרונאוטים, ובתרבות עתיקה נחשב להפרשת האלים. לפניכם 10 עובדות מעניינות שלא ידעתם על זהב, אך כדאי שתכירו:

 1. מתכת "זהב" היא אחת המתכות הראשונות שעובדו על ידי האדם הפרהיסטורי. הוכחה לכך היא חפצי זהב דקורטיביים שנמצאו בבולגריה ותוארכו לתקופה של  4,000 לפני הספירה, מה שאומר שתקופת האבן חופפת לעידן הזהב (בתנ"ך הזהב מוזכר 208 פעמים).
   
 2. בשפה האצטקית פירוש המילה זהב הוא הצואה של האלים.
   
 3. זהב 24 קראט הוא רך יחסית ונשבר בקלות, לכן, כדי ליצור תכשיטים, יש לערבב זהב עם מתכות אחרות. ערבוב הזהב עם מתכות אחרות מוביל לשינוי בצבע ובמידת החוזק.
   
 4. הזהב אומנם חסר טעם, אולם כיום נעשה בו שימוש גם בעולם הקולינריה. במסעדות שף יוקרתיות המגישות אוכל גורמה, אין זה נדיר למצוא פתיתי זהב או אבקת זהב על המנות השונות.
   
 5. השימוש בזהב נפוץ גם בעולמות הרפואה והקוסמטיקה.לזהב תכונות אנטי דלקתיות והוא עמיד בפני חיידקים. לכן, נעשו בו שימושים רבים לאורך השנים הן ברפואת השיניים עבור שתלים והן לטיפול בסרטן ובדלקת מפרקים שגרונית. כמו כן, בתעשיית הקוסמטיקה נעשה בו שימוש לטיפולי פנים.
  אודות הזהב
 6. אפשר למצוא זהב גם בקסדות של אסטרונאוטים. קסדת האסטרונאוט מצופה בשכבת זהב דקה אשר מטרתה להגן על העיניים מפני קרני השמש החזקות.
   
 7. רבים אינם יודעים זאת, אך הזהב נמצא גם במכשירים חשמליים. בפועל, כל טלפון חכם וכל מחשב נייד מכילים זהב. ובמספרים,בכל עשרת אלפים מכשירי טלפון חכם יש כ-331 גרם של זהב,ובכל 200 מחשבים ניידים יש בערך 155 גרם זהב.
   
 8. השמועות על גילוי מכרות זהב בקליפורניה בשנת 1848 הובילו ל"בהלת הזהב". 300,000 איש מארצות הברית ומחוצה לה זרמו לעיר ומילאו את המכרות במטרה לזכות בנתחים מהשלל. ערכו של הזהב שנמצא נאמד במיליארדי דולרים, אך רק מעטים זכו להתעשר באמת.
   
 9. בעבר נהגו מלחים נוצריים לצאת למסעות בים כשלאוזניהם עגילי זהב, כדי שאם יטבעו וישטפו לחוף, העגילים יהיו תשלום על קבורתם. היוונים הקדומים נהגו לעצום את עיני מתי הם ולהניח מטבע זהב על פיהם, כתשלום לחרון אשר תפקידו היה להעביר את המתים על פני נהר הסטיכס. לאחר מכן היו מושחים את הגופה בשמן ושורפים אותה.
   
 10. מצבור הזהב הגדול ביותר קיים על פי ההערכות בארה"ב. גרמניה נמצאת במקום השני. מבחינת תכשיטי זהב – הודו נחשבת למעצמה ולצרכנית הזהב הגדולה ביותר.ואם תהיתם מדוע שוק הודו נחשבת לשוק תכשיטי הזהב הגדול ביותר? הסיבה לכך היא מנהגן של נשות הודו להתקשט בתכשיטי זהב. על פי ההערכות, ברשותן של נשות הודו עשרות אלפי טונות של תכשיטי זהב.

מחשבון זהב