איך מייצרים זהב לבן ומה מעניק לו את צבעו?

קצת על הזהב באופן כללי

את הזהב היוקרתי שנמצא בטבע באופן הטהור ביותר מודדים בקראט כאשר הקראט מודד את דרגת הטוהר של הזהב ואת כמות הזהב שנמצאת בתוך תרכובת של מתכת. מידות הקארט יכולות לנוע בין 0-24 יחידות וכשמדובר על תכשיטים ינועו מידות הקראט בין 9-24 יחידות. כידוע, הזהב משמש את תעשיית התכשיטים (אך לא רק) והאפשרות להשתמש בו ולייצר ממנו תכשיטים נובעת מיתרונותיו הרבים: הזהב רך, גמיש, נמצא במצב טהור, אינו מתחמצן ומבריק. 
 

קיימים עוד סוגי זהב חוץ מהזהב הצהוב

הזהב הצהוב מוכר לכולם – מדובר על מתכת יקרה שנמצאת בטבע במצב טהור. לזהב יש שימושים רבים, ביניהם משתמשים בו כדי לייצר תכשיטים מגוונים, מדליות, כתרים לשיניים, תוספות למשקאות חריפים ומאכלים שונים, 

מטבעות אספנות ומטבעות השקעה.
כשמדברים על זהב עולה בראשם של רוב האנשים המראה של הזהב הצהוב שהוא סוג הזהב שנמצא בטבע במצב טבעי אך לצד הזהב הצהוב קיימים סוגי זהב נוספים שנוצרים באמצעות תהליכי עיבוד. בין צבעי הזהב הנוספים אפשר למצוא:

 זהב בגוון ירוק, זהב בגוון כחול, זהב בגוון שחור וזהב בגוונים: אדום ורוד ולבן כאשר האחרון הוא סוג זהב פופולארי במיוחד.


ממה עשוי הזהב הלבן?

הזהב הלבן דומה במראהו לכסף אך מי שצבר ניסיון בנושא יכול להבדיל בין השניים. חשוב לדעת שרמת האחוזים של הזהב הטהור לא חייבת לבוא 

ייצר זהב לבן

לידי ביטוי בצבע שלו. הדבר שמשפיע על הצבע של הזהב הוא סוג המתכות שמתווספות לו ורמת האחוזים שלהן. אם נבחן את הזהב הלבן נראה שניתן להגיע לצבעו באמצעות שילוב בין זהב צהוב ובין חומרים מגוונים.

הזהב הלבן יכול להיות עשוי מזהב צהוב ו- 25% ליגורה (סגסוגת של חומרים) או מזהב צהוב. כמו כן, יכול הזהב הלבן להיות מורכב מזהב צהוב ו- 10% ניקל, 5% אבץ ו- 10% ליגורה. במקרה של זהב בגוון אפור- לבן הוא יהיה מורכב מזהב צהוב, 17% ברזל ו- 8% נחושת.


על מתכות, צבעים ותכשיטים

כפי שהסברנו – ההבדלים בין צבעי הזהב תלויים בהרכב של המתכות מהן הם יוצרו כך שהצבע לא באמת משפיע על המחיר של התכשיטים וברוב המקרים יבחר הלקוח את תכשיט הזהב בשל מראהו והעדפותיו האישיות.


ואם רוצים למכור תכשיטים מזהב לבן, איך אפשר להעריך את השווי שלהם?

אנשים שמעוניינים למכור פריטים או תכשיטים מזהב צריכים לבצע את המכירה במקום מקצועי ואמין כמו "ברכת זהב בע"מ" שמקפיד לבצע הערכת שווי כאשר הם נמצאים ליד עובדי החברה. מחיר הזהב יחושב בשקיפות מלאה והחברה לא תסתיר דבר מהמוכר כך שהוא ידע בדיוק מהם הגורמים שמשפיעים על ערכו (הגורמים הללו הם: השער של הזהב בבורסה, סוג הקראט ומשקלו). כמו כן, תאפשר החברה ללקוחותיה לבחור באופן התשלום שנוח להם.

מחשבון זהב