מה זה בעצם קראט ומה אומרים המספרים?

המתכת הראשונה שגילה האדם הייתה הזהב וכבר בימים קדומים אלו הוא סימל עושר רב ושייכות למעמד גבוה. לאורך ההיסטוריה ניסו אלכימאים רבים לייצר את הזהב במעבדות שלהם אך הם לא הצליחו.

זהב טהור

הזהב הוא מתכת צהובה, מבריקה וגמישה שמוליכה חשמל. יתרון משמעותי של המתכת הוא שהיא לא מתחמצנת וצבעה נישמר. יתרון נוסף של הזהב הוא שהוא לא נוטה להתרכב עם חומרים או מתכות ולכן הוא נשאר טהור. כל היתרונות של הזהב גורמים לו להיות מבוקש ובעל שימושים במגוון תחומים כאשר התחומים

הבולטים הם: תכשיטים ומטבעות והתחומים האחרים הם שימושים בתעשיות היי טק ורפואה. גם בעולם הדת תופס הזהב מקום מכובד ודתות שונות מקשטות את פריטי הפולחן שלהן בזהב. נוסף על כך, בוחרות מדינות רבות להשקיע בזהב ולצבור אותו משום שמדובר על השקעה מוחשית.


מה אומר המונח "קראט"? ומה זה זהב טהור? 

במהלך השנים האחרונות עלה מחירו של הזהב, לא ניתן לדעת בו

ודאות האם הוא ימשיך לעלות אך הדבר סביר ביותר. המדד של הזהב משתנה כמו כל דבר אחר כתוצאה מהיצע וביקוש וכשמדברים על קראט, מחושב מחירו לפי אונקיה או גרם.
הסימון K של יחידת הקראט שאנו מכירים מתחום היהלומים מסמלת את אחוזי הזהב הטהור. מספר הקראט הגבוה ביותר הוא 24 קראט אם נשווה בין תכשיט שעשוי מזהב 24 קראט ובין תכשיט שמכיל 1

2 קראט נראה כי האחרון מכיל חצי פלטינה וחצי זהב. רמת הקראט נוטה לעלות בקפיצות של 2 כך שניתן למצוא גם פריטים שמכילים 20 קראט, 22 קראט ורמות נוספות.


איך אפשר לבדוק האם מדובר על זהב טהור?

שיטות שונות לבדיקת הזהב ומדוע כדאי לגשת אל בעל מקצוע מנוסה בתחום?
שאלה שמעניינת כל אדם שמתעניין בזהב היא: "איך אפשר לזהות מתי מדובר על תכשיט עם ציפוי זהב?" התשובה היא כזו: כדי לבדוק את התכשיט יש לקנות סט של בדיקת זהב. הסט כולל אבן שטוחה לצורך שפשוף התכשיט ומספר בקבוקים כשכל אחד מהם מכיל חומצה שבודקת סוג מסוים של קראט.


כדי לבצע את הבדיקה יש לקחת את התכשיט ולשפשף אותו על האבן, המטרה של השפשוף הוא לבדוק האם הצבע של התכשיט משתנה והאם יש ציפוי זהב שמתקלף. על האבקה שמתקבלת בעקבות השפשוף יש לעביר פס חומצה של הקראט שנבדק ולבדוק שהאבקה לא מתמוססת או נעלמת. יש שיטות נוספות לבדוק את דרגות הזהב כמו: בדיקה של משקל סגולי, ניסור או שימוש במגנטים. בכל אופן, אם רוצים לרכוש או למכור תכשיטי זהב נשמח בחברת "ברכת זהב בע"מ" לעזור תוך ניסיון רב בתחום וקבלת נתונים מהימנים.

מחשבון זהב