זהב בישראל – מסחר, קנייה ומכירה

זהב זו מתכת אצילה ויקרה אשר אינה מגיבה כימית עם חומרים אחרים, ולכן מופיעה בטבע כמתכת חופשית, בנוסף מתכת זו עמידה בפני חמצון. התכונות השונות של זהב, לצד הברק הייחודי שלה, הן שהקנו לה מעמד מיוחד לאורך השנים, ונעשה בה שימוש לצרכים שונים החל בהתקשטות, דרך טקסים פולחניים ועד מסחר ותשלום.


כיצד סוחרים בזהב?

מתכות יקרות וביניהן זהב, נסחרות בערכים דולריים, ועל פי יחידות משקל של אונקיית טרוי, יחידת משקל שהיתה נפוצה באנגליה ואומצה רשמית על ידי ארצות הברית. אונקיית טרוי שווה ל- 3.105 גרם, ומאז המאה ה- 15 ועד היום, היא משמשת לצרכי מסחר במתכות יקרות, ובזהב בפרט.

מחיר זהב בישראל

ניתן לסחור בזהב בשתי דרכים עיקריות:

הזהב נחשב להשקעה בטוחה יחסית, במידה וברצונכם לשמור על השווי של כספכם. מחירו של הזהב פחות מושפע מתנודות של היצע וביקוש, או מירידות של השווקים. במידה ואתם רוצים לסחור בזהב, תוכלו לעשות זאת בשתי דרכים - מסחר בבורסה או מסחר פיזי.


מסחר בבורסה

לעומת העבר, אם רוצים לסחור בזהב כיום, אין כל צורך לקנות את המתכת עצמה, אלא שאפשר לסחור בזהב בבורסה בעזרת מגוון רחב של מוצרים ונכסים פיננסיים. המסחר בבורסה מתבצע בבורסות שונות ברחבי העולם, כאשר החשובות ביניהן אלו הבורסות בניו יורק ובלונדון, שם מדי יום נקבעים שערים יציגים לזהב ולמתכות יקרות נוספות.

יש סוגים שונים של השקעות אפשריות כמו למשל קרנות סל אשר עוקבות אחר הזהב ומציעות השקעה נוחה ופשוטה בסכומים שונים. משקיעים יותר מקצועיים יעדיפו להשקיע בחוזים, אפיק שמאפשר גם לסחור בזהב מחוץ לשעות המסחר הרשמיות, שלא כמו באופציה של קרנות סל ומוצרים עוקבים. בנוסף ניתן להשקיע גם במניות של חברות כרייה וכיוצא בכך.

מסחר בזהב בבורסה מציע יתרונות רבים כמו האפשרות לסחור בסכומים קטנים, מידת הנזילות הגבוהה וגם העובדה שלא צריך לישון בלילה עם מטילי זהב מתחת לכרית.


מסחר פיזי

מסחר פיזי שונה ממסחר בבורסה, כי בדרך זו באמת צריך לקנות ולמכור את הזהב בפועל, כמו למשל מטילים, מטבעות זהב וכדומה. אנשי מקצוע רבים בתחום ימליצו לכם, להימנע, עד כמה שאפשר מניירות, מוסדות ואנשים ולסחור בזהב באופן ישיר, כלומר לקנות זהב להשקעה, כדוגמת מטבעות ולאחסן אותו לטווח ארוך במקומות מאובטחים אך נגישים, כיאה לנכס פיננסי אשר מעניק שקט נפשי וישמש כמפלט אחרון בתקופות חירום.


אם זו האפשרות המועדפת עליכם, תוכלו בהחלט לקנות זהב מעסק מקומי ובעל מוניטין, אשר מחזיק מוצרי השקעה שונים כמו למשל מטבעות, תכשיטים, מטילי זהב ומציע לכם את האפשרות לקנות ולמכור פיזית זהב טהור. כדי לעשות זאת, כל שעליכם לעשות הוא להגיע לחנות, לבחור את המוצר הרצוי מבין כל המבחר הקיים, ולשלם.


מה חשוב לדעת לפני שקונים או מוכרים זהב?

מלבד בחירת מקום בעל מוניטין, עליכם לבדוק מהו המחיר של אונקיית זהב (מוכר גם כ"מחיר ספוט") אצל גורם מוסמך. למחיר עליכם להוסיף גם חישוב של העמלה שתשלמו עבור השירות, ועליכם לקחת זאת בחשבון, כי העמלה תשפיע על המחיר הסופי. יש לציין שכשאר הביקוש יהיה גבוה, גובה העמלות יהיה בהתאם, ולהיפך, כאשר הביקוש לזהב יורד, כך ירדו גם העמלות ותוכלו לאתר מציאות משתלמות.
כדאי וחשוב מאוד לקנות זהב ממקום ששמו הולך לפניו, שאפשר להגיע אליו פיזית ולהתרשם ולא להתפתות לבצע עסקאות אינטרנטיות, מכיוון שלא חסרים זיופים. בנוסף עליכם להבין, שאם אתם מעוניינים לסחור בזהב פיזית, עליכם לדאוג למקום אחסון בטוח ומאובטח ולבטח את ההשקעה, זהו חלק בלתי נפרד מהעסקה, ולא מומלץ להקל בכך ראש.

מחשבון זהב