מהו מדד הזהב?

שוק הזהב נסחר במשך 24 שעות ביממה, שכן תמיד יש מקום כלשהו בעולם שמבצע מסחר פעיל של עסקאות זהב. כתוצאה מכך מחיר הזהב נמצא בתנועה מתמדת ויכול להיות מושפע מגורמים שונים.
 

האם מחיר הזהב זהה למחיר הספוט זהב?

באופן בסיסי כאשר מסתכלים על מחיר הזהב, הנתונים יהיו בדרך כלל של מחירי ספוט זהב אלא אם כן צוין אחרת. מחיר הזהב הספציפי מתייחס למחיר הזהב שמיועד למסירה כרגע לעומת מחיר הזהב בתאריך כלשהו בעתיד. מחירי ספוט זהב נגזרים מחוזים עתידיים הנסחרים בבורסה, חוזה החודש הקרוב ביותר עם נפח המסחר הגבוה ביותר משמש לקביעת מחיר הזהב במקום.
 

מה החשיבות של מדד הזהב עבור משקיעים?

כמו בכל סוג אחר של השקעה, מי שמחפש לקנות זהב מעוניין להשיג את העסקה הטובה ביותר שאפשר, כלומר לקנות זהב במחיר הנמוך ביותר. על ידי צפייה במחירי הזהב, המשקיעים יכולים לאתר מגמות בשוק ולחפש אזורי תמיכה לרכישה או אזורי התנגדות למכירה בהם. מכיוון שהזהב נסחר סביב השעון, מחיר הזהב תמיד מתעדכן וניתן לצפות בו בזמן אמת.
 

מדוע מחירי הזהב תמיד משתנים?

מחירי הזהב משתנים בהשפעת גורמים שונים ומגוונים, ביניהם:

  • פעילות הבנק המרכזי
  • שיעורי ריבית
  • פעילות בשוק המטבעות
  • אינפלציה / דפלציה
  • גיאופוליטיקה
  • ביקוש לתכשיטים
  • ביקוש להשקעות
  • ועוד
     

ההשפעות של שווקי מטבע על מדד הזהב

לשווקי מטבע יכולה להיות השפעה דרמטית על מחירי הזהב שכן דולר חלש יכול להפוך את מחיר הזהב לזול יותר יחסית לקונים זרים, בעוד שדולר חזק יהפוך את מחיר הזהב ליקר יותר עבור קונים זרים. לפעמים ניתן לראות את הקשר הזה במחיר הזהב, בימים בהם מדד הדולר נמוך יותר מחיר הזהב עשוי לעלות למקום גבוה יותר ובימים שמדד הדולר גבוה, מחיר הזהב יהיה נמוך יותר.

חישוב מדד הזהב

השפעות נוספות

שיעורי הריבית גם הם גורם מרכזי המשפיע על מדד הזהב. מאחר שהזהב אינו משלם דיבידנדים או ריביות, מחירו עשוי להיות מאופק בזמנים בהם הריביות גבוהות או נמצאות במגמת עלייה. מצד שני, אם השיעורים נמוכים מאוד יש להם פוטנציאל להקנות יתרון לזהב. כמובן שמחיר הזהב יכול לעלות כאשר הריביות גבוהות והוא יכול לנוע גם בתקופות שמחירי הריביות נמוכים במיוחד. גם מדיניות מוניטרית יכולה להשפיע על מחירי הזהב, כך לדוגמה אם ממשלה עוסקת באופן פעיל בתוכניות שעשויות להקטין את ערכו של מטבע המדינה, יכול מאוד להיות שכתוצאה מכך מחיר הזהב יהפוך ליותר אטרקטיבי.
 

האם מחיר הזהב זהה בכל העולם?

זהב נסחר בכל העולם ולרוב המסחר מתבצע בדולרים אמריקאים. עם זאת ניתן לסחור בזהב בכל מטבע אחר, לאחר שמתעדכנים בשערי החליפין הרלוונטיים והעדכניים. עם זאת תיאורטית מחיר הזהב זהה בכל העולם. זה הגיוני אם חושבים על כך במיוחד בשל העובדה שאונקיית זהב תישאר זהה בין אם נקנתה באסיה ובין אם בארה"ב. מדד הזהב זמין סביב השעון והמסחר אינו מפסיק, שכן גם אם ישנים בארה"ב, באסיה באותם רגעים המסחר יכול להות חזק ופעיל. השוק מתנהל בשקיפות ומחירי הזהב שמתעדכנים בזמן אמת מאפשרים למשקיעים להתעדכן בכל שינוי משמעותי במחיר.
 

היכן ניתן להתעדכן במחירי הזהב?

את מחיר הזהב ניתן למצוא בקלות בעיתונים ובאינטרנט. למרות שבדרך כלל משתמשים במחיר לאונקיה בדולרים, יש אפשרות לקבל מידע על מחיר הזהב במטבעות חלופיים. משקיעים קטנים יותר יכולים גם להתעדכן במחיר הזהב לגרם ולא במחיר לאונקיה או לקילו, כפי שעושים המשקיעים הגדולים. בכל מקרה מחירי הזהב מעולם לא היו נגישים יותר, מה שמעניק למשקיעים מכל סוג ובכל סדר גודל להגיע להחלטות חכמות הנוגעות לקנייה ומכירה של זהב.

מחשבון זהב