מהי אונקיה

אונקיה היא יחידת משקל עתיקה למדידת מסה, משקל או נפח של חומרים שונים. נעשה בה שימוש בעיקר בארצות הברית ובאירופה למדידת מזונות ארוזים, מנות אוכל, צפיפות של בדים וכדומה. מעבר לכך, זו יחידת משקל שמשמשת עד היום למדידת המסה של מתכות יקרות כמו למשל זהב, כסף, פלטינה, פלדיום רודיום וכדומה. שעל פי יחידת משקל זו מתכות אלו נסחרות ברחבי העולם.
 

מה הקשר בין אונקיה לזהב?

בין אם אתם סוחרים בזהב ובין אם אתם לא, בוודאי שמעתם את המושג "אונקיה" הרבה יותר מפעם אחת. אולם אם אתם לא סוחרים בזהב בכמויות גדולות, סביר להניח שמעולם לא נתקלתם באחת, שכן רוב האנשים אינם משתמשים ביחידת המשקל הזאת, עם זאת יחידת המשקל אונקיה, כן מגדירה את מחיר הזהב ולכן יש לה השפעה, יחידת משקל זו משמשת לקביעת מחיר הזהב העולמי כיום. מלבד זהב, אונקיה משמשת גם כיחידת מידה למתכות יקרות נוספות.
 

אונקיה

 

ההיסטוריה של האונקיה

חשוב להבין שאונקיה זו יחידת משקל קדומה שהיה נהוג להשתמש בה פעם, היא אינה קשורה רק לזהב, ולכן חשוב להבין את ההבדלים. לאונקיה שמשמשת כדי לקבוע את מחיר המתכות שנסחרות בבורסה קוראים Troy Ounce (אונקיית טרוי) שזו יחידת משקל שהיתה נפוצה באנגליה בתחילת המאה ה- 15, ובשנת 1527 היא אומצה באופן רשמי למטבעות. גם ארצות הברית אימצה את יחידת המשקל הזו, והחלה להשתמש בה כיחידת משקל של מתכות החל במאה ה- 19 ועד היום. לכן אם תבדקו בגוגל, לא פעם תמצאו מידע על כך שערכה של אונקיה הוא 28.35 גרם, מה שנכון, כאשר מדובר באונקיה רגילה ולא באונקיית טרוי המתייחסת למדידת מתכות.
 

כמה אונקיית טרוי שווה?

אונקיית טרוי המשתמשת למדידת זהב ומתכות יקרות אחרות משקלה מעט יותר מ- 31 גרם וליתר דיוק: 31.1034768 כאשר מחיר הזהב נקבע בדולרים של ארה"ב לפי המחיר של אונקיית זהב. לאורך השנים מחיר האונקיה עלה וירד ללא הרף, ויש לך קשר ישיר למצב הכלכלה העולמית, כאשר עיקר המסחר מתבצע בבורסות של לונדון וציריך.
 

זהב כאפיק השקעה

אנשים שמבינים בזהב יודעים שאונקיית זהב אפיק השקעה מעולה מכיוון שמחיר הזהב נשאר יציב יחסית לאורך השנים בהשוואה לאפיקים אחרים, ועם הזמן אף עולה. אי אפשר להתעלם מכך שזהב זו מתכת יקרה ומאוד מוערכת כבר שנים רבות, והיא אחד המטבעות הראשונים שהוטבעו בעולם והפכו לאמצעי תשלום ששימש למסחר בין אנשים וסוחרים. כיום לא משתמשים יותר בזהב כאמצעי תשלום, הכסף מודפס על ידי הבנק המרכזי.
 

הקשר בין אונקיה ותכשיטי זהב

אנשים שעוסקים במכירת תכשיטים או כלים מזהב, קובעים את מחירם של המוצרים בהתאם למחיר האונקיה, ומכיוון שהשוק של המסחר בזהב יציב, העסקה לרוב תהיה משתלמת. החישוב לרוב נעשה על ידי המרת האונקיה לגרמים על פי שיטת המטרים, כך שאפשר להציג את המשקל ללקוחות בקלות. כיום יש גם מחשבוני זהב ברחבי הרשת שמאפשרים להבין מהו מחיר הזהב אם רוצים.

מחשבון זהב