מה חשוב לדעת לפני רכישת תכשיטים?

זהב זו אחת המתכות היקרות ביותר שישנן שזוכה להערכה מרובה לאורך ההיסטוריה האנושית. כיום מאז ומתמיד שלא רק נשים מעריכות תכשיטי זהב, אלא גם גברים. זהב נחשב להשקעה נהדרת, זו דרך טובה ומשתלמת להשקיע את הכסף שעבדתם עבורו קשה וישנן תרבויות שעדיין רואות בזהב סימן לטוהר, שפע ושגשוג.

אך למרות ההערכה המרובה למתכת היוקרתית לאורך השנים, עדיין לא כולנו יודעים להעריך נכונה אם התכשיט שמולנו מיוצר מזהב אמיתי. מה גם שלא חסרים מוכרים לא אמינים. לכן רגע לפני שאתם משקיעים את כספכם בקניית תכשיטי זהב, הנה כמה דברים שכדאי שתדעו.

רכישת תכשיטים
 

טוהר

אחד הדברים שחשוב לבדוק לפני שקונים תכשיט זהב. מאחר וזהב בצורתו הטהורה מאוד רך, לרוב בתכשיטים הוא חלק מסגסוגת כאשר דרגת הטוהר מספרת לנו על כמות הזהב הטהור בתכשיט. סגסוגת שמשלבת מתכונות נוספות לרוב, כסף, ניקל ונחושת מציעות חוזק ועמידות לאורך השנים ועוזרות לעבד את הזהב לכדי תכשיט. הטוהר נמדד בקראט או באלפיות.
 

דרגות הטוהר באלפיות ובקראט

החוק בארץ קובע שכל תכשיט זהב חייב לעבור אימות של דרגת טוהר הזהב. אלו דרגות הטוהר המותרות לשיווק בארץ:

  • 999.9 אלפיות - 24 קראט
  • 916 אלפיות - 22 קראט
  • 875 אלפיות -21 קראט
  • 750 אלפיות - 18 קראט
  • 585 אלפיות - 14 קראט
  • 375 אלפיות - 9 קראט

מוצרים אשר דרגת הטוהר שלהם נמוכה מ- 9 קראט לא יוגדרו כמוצרי זהב.


שם היצרן

אם תרצו לדעת אם התכשיט שמולכם אותנטי או לא, עליכם לבדוק את שם היצרן או היבואן שלרוב מוטבע על התכשיט. כאשר השם הוא של מותג מוביל אשר ידוע באיכות התכשיטים שלו, אתם יכולים להיות כמה שיותר רגועים. בדרך כלל יופיעו ראשי התיבות של שמו.


בדיקה מגנטית

מאז ומתמיד שתכשיטנים יכולים ליצור תכשיטי מתכת באיכויות וסגנונות שונים. לא תמיד יהיה זה קל לאדם הפשוט להבין האם יש מולו תכשיט מזהב אמיתי רק על ידי טביעת עין בלבד. בדיקה מגנטית זו אחת הדרכים שמאפשרת לכם לבדוק האם מדובר בתכשיט זהב או לא. רבים אינם יודעים זאת אך אם מעבירים מגנט מעל תכשיטי זהב טהור הם לא יימשכו אליו. לכן אם אתם הולכים לרכוש תכשיטי זהב אמיתי, תמיד כדאי שיהיה לכם מגנט בתיק.


חותמת אימות

על פי החוק במדינות רבות, ביניהן גם ישראל, למוכרי תכשיטים אסור למכור תכשיטי זהב שאין עליהם סימן אימות. מלבד ציון דרגת הטוהר של התכשיט ושם היצרן, בארץ ישראל על תכשיטי זהב צריך להופיע גם סמל של כינור דוד. כדי למצוא את הסמל יש להיעזר בזכוכית מגדלת, אפשר גם מטעם החנות. יש להימנע מרכישת תכשיטים שאינם נושאים את הסימון המחייב, אולם קחו בחשבון שתכשיטים שמשקלם נמוך מ- 2 גרם אינם מחויבים בסימון הנ"ל.


מחירים

שיעורי הזהב משתנים באופן תדיר, ואפשר להתעדכן מהו שער הזהב דרך אתרים שונים באינטרנט. שימו לב לתעריף הזהב בחנות התכשיטים, אם התכשיטים נמכרים בשיעור נמוך אתם יכולים להטיל ספק באיכות ואם המחירים גבוהים יותר משמעותית, עליכם שלא להסכים לכך. המחיר יקבע גם בהתאם למשקלו של התכשיט, שכן המחיר נמדד לפי גרם אחד של זהב.


תיעוד

מומלץ לבקש מהמוכר בחנות חשבונית ובה כל הפרטים הנוגעים לתכשיט הזהב לרבות סוג התכשיט, משקלו, ודרגת הטוהר שלו. כאשר מרחיבים טבעת חשוב לשים לה שההרחבה נעשית בהתאם לדרגת הטוהר של הטבעת המקורית ובמידה וקונים תכשיט מצופה ברודיום יש לבקש מהמוכר שיכתוב על החשבונית כי אכן הציפוי מיושם מעל זהב לבן, כמקובל.


הנקודות שצוינו לעיל יעזרו לכם לרכוש תכשיטי זהב, כמו כן תוכלו להתייעץ עם מומחים או לקחת את התכשיט למעבדות מכון התקנים כדי לבדוק שהתכשיט עומד בדרגת הטוהר המוצהרת.

מחשבון זהב